Házi gyülekezettel kapcsolatban van e valakinek tapasztalata? Mi a véleményetek?
Vajon működnek ilyenek fővárosban/vidéken?
Ilyesmire gondoltam amit ez a cikk leír:
Az evangélizációnak ez lehetne a leghatékonyabb formája. Szerintem akkor van értelme ilyeneknek, ha missziós célt is kitűznek.
Ti részt vennétek ilyen közösségben?
Régebben vidéken elterjedtek voltak a házi gyülekezetek. Például karácsony előtt házaknál összegyűltek és az un. Szentcsaládjárást végezték. Meg voltak még ehhez hasonló dolgok, szerintem vidékeként is eltértek.
Viszont ezek a házi gyülekezetek nem helyettesítik a rendes egyházi közösségeket, csak kiegészíthetik azokat.
A hagyományos egyházi formák a papság-laikus elkülönítésnek kedveznek, hallgatóság és csecsemő szinten megtartva a híveket. Hierarchikus szintek vannak. Ezzel szemben egy házi közösségben mindenki egyenjogúan járulhat hozzá akár egy összejövetelhez.
Elismerem, hogy a hagyományos egyházak is tesznek a misszióért, különböző utakon el tudják érni az embereket, ezen kívül megőrzik a tanítás tisztaságát, már rég "széthordták" és összekuszálták volna az evangéliumi írásokat az évszázadok során, ha nem rögzitik le a kánont, nem őrzik meg a kereszténység eredeti üzenetét.
#3
Nem látok abban problémát, ha van egy "pap-laikus" viszony, mint fogalmazod. Ez már az apostolok idején is volt, sőt ők maguk rendelték el. Az apostolok állítottak a közösségek élére előjárókat, városok, nagyobb területek élére pedig püspököket, akik összefogták és vezették a közösségeket, helyettesítve az apostolokat.
A házi közösségeknek szerintem csak a re-evangelizációt tekintve lehet missziós szerepük. Tehát olyan keresztény területeken, amik mára elvilágiasodottak. Gondolj bele, például egy indiai misszió kivitelezhetetlen lenne ilyen formában.
Persze ettől függetlenül nem vagyok a házi gyülekezetek ellen mindaddig, amíg közösségben maradnak az Egyházzal.
Ami a csecsemőket illeti, szerintem sokan túlgondolják. Nálunk pl. a templomon belül van egy kialakított rész kisgyerekesek számára, ahol jobb a fűtés (templomhajóban csak a padok alatt vannak fűtőcsövek), valamint a gyerekek számára játékokat is tettek be. De addig se volt különösebb gond a gyereksírás, amíg ilyen nem volt.
"Ami a csecsemőket illeti, szerintem sokan túlgondolják. Nálunk pl. a templomon belül van egy kialakított rész kisgyerekesek számára, ahol jobb a fűtés (templomhajóban csak a padok alatt vannak fűtőcsövek), valamint a gyerekek számára játékokat is tettek be. De addig se volt különösebb gond a gyereksírás, amíg ilyen nem volt."
:)
A csecsemő szót arra értettem, hogy Pál apostol mondja, hogy "ezidőtájt már tanítóknak kellene lennetek, ehelyett ismét a hite elemeire kell tanítani titeket, mint akiknek tejre van szükségük nem kemény eledelre."
"amíg közösségben maradnak az Egyházzal"
ezalatt a Római Katolikus Egyházat érted?
Az Egyház alatt elsősorban Krisztust értem, hiszen az Egyház nem más, mint Krisztus titokzatos teste.
Felekezetek esetén elsősorban mindig a katolikust értem, de nem csak a rómait. Vannak görög, kopt, szír, etióp, örmény, stb... katolikusok is, 24 részegyház van, ezekből a római csak egy a sok közül. De nem gondolom, hogy csak a katolikusok tartoznak az Egyházba (még ha hitem szerint ott is van az igaz tanítás), szerintem az Egyházhoz, tehát Krisztushoz ugyan úgy tartoznak az ortodoxok, evangélikusok, stb...
Belenéztem a cikkbe, hát egyháztörténelmi szempontból néhol picit ferdít, de ezt most hosszú lenne kifejteni.
Igen, az apostolok idején házaknál gyűltek össze. Most is sok hely van a világon, ahol házaknál gyűlnek össze, mert a kereszténység illegális az országban. Ők annak örülnének, ha lehetne templomuk. Szerintem az jó dolog lehet, hogy vannak házicsoportok, házi bibliakörök, imacsoportok, stb, de ezek ne váltsák fel az Egyházat, hanem azon belül működjenek. A templombajárás pedig nem valami üres szertartásosság, hanem az Eucharisztiát ünnepeljük ott, amit Jézus rendelt el. Templomi közösségek is tudnak nagyon szuperek lenni, sok helyen a misék után agapé(szeretetvendégség) van, együtt mennek kirándulni, őszintén örülnek egymásnak. Én csak ezen belül tudom elképzelni a házi kiscsoportokat, igazából most is vannak hasonló kisközösségek az Egyházban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!