Ha egy pap tudomást szerez egy súlyos bűncselekményről a gyóntatás alatt, akkor is köti a gyónási titok megtartása?
Kötelezi a gyónási titok, de elmehet a rendőrségre, és elmondhatja úgy, hogy nem mond nevet.
Külföldön volt rá példa, hogy egy sorozatgyilkos meggyónt, a pap a feljebbvalójától kért feloldozást, hogy szólhasson a rendőröknek.
Örök dilemma, de alapvetően igen.
Meg lehet azonban kerülni: kimegy váratlan családlátogatásra, és ha ott bűncselekményre utaló jelet lát, akkor már állampolgári kötelessége (lenne) értesiteni a hatóságokat (ahogy mindenki másnak is).
Tudtommal a gyónási titoktartás alól nincs kivétel, bár a feloldozást megtagadhatja. Bár feltételezem, hogy aki gyónni megy, az meg is akar változni és a krisztusi útra térni. Súlyos bűncselekmények esetén a feloldozás csak akkor adható meg, ha az elkövető feladja magát a hatóságoknál.
Előre gyónni pedig nem lehet, nem gyónhatom meg a holnapi bűnömet. De nem tudom ilyen esetben mit mond az egyházi jog.
"Külföldön volt rá példa, hogy egy sorozatgyilkos meggyónt, a pap a feljebbvalójától kért feloldozást, hogy szólhasson a rendőröknek."
Bocsi az offért, és inkább csak "poén" a kérdésem: és az alól ki oldozta fel, hogy a feljebbvalójának elmondhassa? Vagy nekik alapból el lehet mondani?
Köszönöm a válaszokat, mindenkinek ment a zöld kéz.
Akkor jól vettem ki, hogy az egyházjog szerint elvileg ilyen esetekben is tilos?
983. kán. 1. §. A gyónási titok sérthetetlen; ezért tilos a gyóntatónak a gyónót szóval vagy
bármilyen más módon, bármi okból, akár csak részben is elárulnia.
–2. §. Titoktartásra köteles a tolmács is, ha szerepel, valamint mindazok az egyéb személyek,
akik a gyónásból bármilyen módon tudomást szereztek a bűnökrôl.
984. kán. 1. §. A gyóntatónak teljességgel tilos a gyónásból szerzett ismereteit a gyónóra
nézve károsan felhasználnia még akkor is, ha a leleplezés minden veszélye ki van zárva.
–2. §. Aki hatóság szerepét tölti be, annak a külső kormányzatban semmiképpen sem szabad
felhasználnia azt az értesülést, amit a bűnökről bármikor is gyónásban szerzett.
Természetesen a gyónó saját kérésére felmentheti a gyóntatót a gyóntatási titok alól, tehát akár a gyónó, akár pap beszélhet a gyónásban elhangzottakról, ha ezt a gyónó kifejezetten kéri. Tehát a hívő lemondhat a titoktartás jogáról.
A magyar polgári jog egyébként szintén felmenti a gyóntató papot a tanúvallomás alól. A 1998. évi XIX. törvény 81. § szerint: "(1) Nem hallgatható ki tanúként a) a lelkész, illetőleg az egyházi személy arról, amire a hivatásánál fogva titoktartási kötelezettsége áll fenn”.
De akkor ha jog szerint nem is, a valóságban mégis bűnpártolást követ el a pap, ha meg tudna akadályozni sorozatos bűncselekményeket, akár cinkossággal is megvádolható, legalább is polgári személynél bekövetkező jogi procedúra minden elemét kimeríti, csak éppen felmentést kap a titoktartási kötelezettsége miatt.
Azonban a bűnt ugyanúgy elköveti!
"De akkor ha jog szerint nem is, a valóságban mégis bűnpártolást követ el a pap, ha meg tudna akadályozni sorozatos bűncselekményeket, akár cinkossággal is megvádolható"
Ha bemegy a gyóntatószékbe egy ember, hogy "Kedves Atyám, holnap 10 órakor rendezek egy kis tüzijátékot a körúton, remélhetőleg minél többen meghalnak" - akkor ez nem szentgyónás, és a papot nem köti semmi.
A tanúként való kihallgatás esetében a titoktartással egyébként nem csak pap él, hanem orvos és ügyvéd is. Tehát ilyen szempontból egy ügyvéd is bűnpártoló, ha úgy vesszük... :))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!