Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Melyik évben kezdte a Katoliku...

Melyik évben kezdte a Katolikus vallás a gyontatást, és milyen célból?

Figyelt kérdés

Tudjuk,hogy Jézus és az apostolok,nem alkalmazták ezt a gyakorlatot,és ezért nem a Krisztusi folytonosság része.

Mégis ezt a biblián kívüli tevékenységet miért vezették be?



2018. máj. 14. 19:38
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
46%

A Bibliában sehol sem találkozunk azzal, hogy egy apostol négyszemközt gyóntatott, majd feloldozott valakit.


Ezzel szemben a Biblia meghatározza azokat a feltételeket, amelyek alapján Isten megbocsát. Az apostolok a szent szellem irányításával meg tudták állapítani, hogy valaki megfelelt-e ezeknek a feltételeknek, és ennek alapján meg tudták mondani, hogy Isten megbocsátott-e az illetőnek vagy sem.


R. C. Broderick ezt írja a The Catholic Encyclopediában: „A gyónás a IV. század óta vált általános gyakorlattá”


Mint sok mindent, ezen időszakban kezdtek el alkalmazni, amit a Biblia nem támogat.

A New Catholic Encyclopedia ezt írja: „Sok kortárs történész, katolikus és protestáns egyaránt, a személyes penitencia eredetét ír, walesi és brit egyházak megszokott fegyelmezési formájára vezeti vissza, ahol a szentségeket, beleértve a penitenciát is, általában valamely kolostor apátja és szerzetesei szabták ki. Úgy tűnik, hogy a szerzetesek gyónási szokását, valamint a nyilvános és titkos lelki útbaigazítást alapul véve, az ismételt gyónást és az önátadás megvallását a laikusok számára vezették be . . . Azt azonban csak a XI. században vezették be, hogy a titkolt bűnök alól a gyónás során, a penitencia teljesítése előtt feloldozták az illetőt” ([1967] XI. köt., 75. o.).

2018. máj. 14. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
25%

"Milyen célból"


Azt nem tudjuk, de lehetséges, hogy ez a Papi osztály és a laikus osztály kialakulása miatt keletkezett.

Az tény, hogy a gyülekezeti vének, felvigyázókhoz kellett menni az írások alapján ha valaki hibát követ el.

De imádkozni azoknak kellett a vétkező felett, akik mint a gyülekezet felvigyázói voltak kinevezve:

(Jakab 5:14) . . .Hívja magához a gyülekezet véneit, és imádkozzanak fölötte, megkenve őt olajjal Jehova nevében.15 És a hitből való ima meggyógyítja a gyengélkedőt, és Jehova felemeli őt. Ha bűnöket követett is el, megbocsáttatik neki.


Ezekből a versekből kitűnik, hogy a vétkes Isten előtt, nincs olyan állapotban, hogy a Teremtő figyelembe vegye az imáit, ami nem azt jelenti, hogy nem kell neki alázattal imádkozni.


Ezért is érthetetlen, hogy valakit írás ellenesen azzal "büntettek" hogy többször is imákat mormoljon el....

2018. máj. 14. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 szp72 ***** válasza:
100%

A bűnbánat szentsége mindig is megvolt az Egyházban, de valóban nem a mai formájában, mert a mostani főleg lelkipásztori célokat szolgál.


Az első századokban egy átlag hívő sose részesült a bűnbánat szentségében. Ez ugyanis csak a súlyos vétkekre volt fenntartva, mint például hitehagyás, házasságtörés, gyilkosság, súlyos csalás és ehhez hasonlók. Egy ilyen vétek esetén a püspök nyilvánosan az egész egyház színe előtt kiközösítette a vétkezőket, akiknek komolyan vezekelnie kellett, s csak a vezeklés után kaptak ünnepélyes feloldozást és visszafogadást szintén az egész egyházközösség színe előtt. Természetesen a püspöknek vagy a képviselőjének (a papnak) tudnia kellett a bűnről, a hívek viszont csak annyit tudtak, hogy súlyosan vétkezett, de hogy pontosan mit, azt nem tudták, hacsak nem volt közismert.


A kisebb bűnöket azonban mindenki maga intézte el. Bocsánatot kért Istentől az emberektől, esetleg volt egy lelki vezetője, akivel megosztotta gyengeségeit, botlásait, aki aztán imádkozott érte, s tanácsokat adott neki.


A bűnbánat szentségének mai formája körülbelül a VII-VIII. században terjedt el a szerzetesek lelkipásztorkodása révén. A szerzetesek, mint a lelki élet mesterei a belső gyógyulás és keresztény erkölcsben való előrehaladás érdekében a gyakoribb és részletesebb gyónást szorgalmazták. Ha az illetőnek nem volt súlyos bűne, akkor azonnal megkapta a feloldozást s csak kisebb elégtételt kellett utólag elvégeznie, vagyis nem kellett a nyilvános és hosszadalmas kiközösítés-vezeklés-visszafogadás proceduráját végigjárnia. A szerzetesek tulajdonképp egyesítették a lelkivezetést, a lelki tökéletességre való törekvést a bűnbánat szentségével, mondván a kisebb bűnök is épp elég nagyok, s a szentség a kis bűnök ellen is jó, miért ne adnák meg a kis bűnösökre is.


A szerzetesi újítás végül az egész egyházban elterjedt, s évente legalább egyszer kötelezővé vált. A súlyos bűnök esetén azonban még sokáig a régi forma volt érvényben, de végül aztán ott is elmaradt a nyilvános rész. Elmaradt a kiközösítés, a hosszas vezeklés, és az ünnepélyes visszafogadás. Azon lehet vitatkozni, hogy helyes volt-e ennyire lazára venni.


A katolikusoknak tehát nem azért kell gyónnia, mert ezt Krisztus előírta. Ezt az Egyház írja elő a lelki gyógyulás és vezetés érdekében, de kötelezően ezt is csak évente egyszer. A súlyos bűnök azonban mindig is az Egyház vezetőségére tartoztak. Az Egyháznak ugyanis büntetnie kell a súlyos bűnöket, a bűn nem játék.

2018. máj. 14. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
89%

"Az apostolok a szent szellem irányításával meg tudták állapítani, hogy valaki megfelelt-e ezeknek a feltételeknek, és ennek alapján meg tudták mondani, hogy Isten megbocsátott-e az illetőnek vagy sem."


Ezt nem tudom mire alapozod, mert Jézus e helyett azt mondta, hogy akinek megbocsátják bűneiket azoknak meg lesz bocsátva, akiknek megtarták, azoknak nem lesz.

Szó sincs olyasmiről, amit leírtál.


"R. C. Broderick ezt írja a The Catholic Encyclopediában: „A gyónás a IV. század óta vált általános gyakorlattá”"


Nem tudom leellenőrzni, gondolom te sem, mert a jehovás forrásanyagból idézted, nem a valós enciklopédiából.

De ez nem igaz. Egyedül a "fülbegyónás" kezdett el akkor terjedni, a gyónás már az első századoktól fogva létezett az Egyházban. Te egy kicsit ferdítettél a valóságon, hogy neked tetszetős színben tűntesd fel.


"Azt nem tudjuk, de lehetséges, hogy ez a Papi osztály és a laikus osztály kialakulása miatt keletkezett."


Hogy te nem tudod, azt nem jelenti azt, hogy más sem tudja. Igen egyszerű oka volt, mégpedig a sok új betérő, akik sokszor nem voltak valódi keresztények. Érthető okokból a keresztények vonakodtak előttük nyílvánosan gyónni, mint tették korábban valódi keresztényekből álló közösségeikben. Így terjedt el a szokás, hogy nem az egész közösségnek, hanem a közösség előjárójának gyóntak. Aki a közösség nevében adta a feloldzást, miként idéztem Krisztustól.


"Ezekből a versekből kitűnik, hogy a vétkes Isten előtt, nincs olyan állapotban, hogy a Teremtő figyelembe vegye az imáit"


Ez hatalmas badarság. Minden ember bűnös, akkor értelmetlen lenne, hogy a közösség többi tagja imádkozik érte. Vagy olvasd el Dávid 51. zsoltárát, melyben bűnbocsánatért könyörög Istenhez Nátán próféta előltt.


"De ezt nem irja,hogy.

GYONJÁTOK MEG A BÜNEITEKET A PAPOKNAK."


Felesleges kiabálnod... Egyébként a papok ugyan úgy a közösség tagjai, sőt a közösség vezetői, előjárói. A pénzváltó se a megkárosított emberekhez ment bocsánatért, hanem Krisztustól kért feloldozást és kapott is.

2018. máj. 14. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
11%

Nem ír ilyenről?

Ugyan mond csak kedves, az apostolokat kivezette a keresztény életükben?

Mert hogy a szellem irányítását követték az biztos, hiszen írva van, hogy megkapták pünkösdkor, de nem csak Ők hanem mindenki, aki akkor ott volt a felső szobában.


Mindazon által érdekes, hogy még sem tudott mindenki gyógyítani, csak akikre az apostolok rá tették a kezüket, vagy Ők maguk végezték ezt a feladatot.


Írva van, hogy egyesek prófétálás ajándékot kapták, mások nyelveken szólásét, mások gyógyításra kaptak hatalmat. DE mindenki mindenre nem kapott képesítést.


S ezek az ajándékok, megszűntek az utolsó apostol halálával.

2018. máj. 15. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!