Ha jelképesen értelmezzük, mit jelképez Noé és a vízözön története?
Szia!
Mondjuk a Bibliára, azon belül is az Újszövetségre.
"Amiképpen pedig a Noé napjaiban volt, akképpen lesz az ember Fiának eljövetele is. Mert amiképpen az özönvíz előtt való napokban ettek és ittak, házasodnak és férjhez mentek, mind ama napig, amelyen Noé a bárkába ment. És nem vettek észre semmit, mígnem eljött az özönvíz és mindnyájukat elragadta: akképpen lesz az ember Fiának eljövetele is." (Mt. 24:37-39)
"És miként a Noé napjaiban lett, úgy lesz az ember Fiának napjaiban is. Ettek, ittak, házasodtak, férjhezmentek mind ama napig, amelyen Noé a bárkába bement, és eljött az özönvíz, és mindeneket elvesztett." (Lk. 17:27-28)
"Hit által tisztelte Istent Noé, mikor megintetvén a még nem látott dolgok felől, házanépe megtartására bárkát készített, amely által kárhoztatta e világot és a hitből való igazságnak örökösévé lett." (Zsid. 11:7)
"Mert Krisztus is szenvedett egyszer a bűnökért, mint igaz a nem igazakért, hogy minket Istenhez vezéreljen; megölettetvén ugyan test szerint, de megeleveníttetvén lélek szerint; amelyben elmenvén a tömlöczben lévő lelkeknek is prédikált, amelyek engedetlenek voltak egykor, mikor egyszer várt az Isten béketűrése a Noé napjaiban, a bárka készítésekor, amelyben kevés, azaz nyolc lélek tartatott meg víz által" (I. Pét. 3:20)
"Mert ha nem kedvezett az Isten a bűnbe esett angyaloknak, hanem mélységbe taszítván, a sötétség lánczaira adta oda őket, hogy fenntartassanak az ítéletre; és ha a régi világnak sem kedvezett, de Nóét az igazság hirdetőjét, nyolcad magával megőrizte, özönvízzel borítván el az istentelenek világát" (II. Pét. 2:4-5)
"Mert kész-akarva nem tudják azt, hogy egek régtől fogva voltak, és föld, mely vízből és víz által állott elő az Isten szavára; amelyek által az akkori világ vízzel elboríttatván elveszett: a mostani egek pedig és a föld, ugyanazon szó által megkíméltettek, tűznek tartatván fenn, az ítéletnek és az istentelen emberek romlásának napjára." (II. Pét. 3:5-7)
Egyébként a kérdésedre is válaszolva, érdekes párhuzamot fedezhetünk fel a Teremtés könyvében leírt özönvíz és az Újtestamentumban található vízkeresztség között. Mi volt eredetileg a vízkeresztség jelentősége? Természetesen János a megtérés szimbólumaként, a bűnök bocsánatára keresztelt, de honnan vette az ötletet? Jézus megbízta tanítványait, hogy menjenek, tanítsanak, tegyenek tanítványokká embereket, és kereszteljenek (Mt. 28:19–20).
A keresztény egyházak eltérő módon vélekednek a keresztségről, de többségük azt tanítja, hogy a keresztség a Krisztusba mint Megváltóba vetett hitet jelképezi. Érdemes elgondolkodni azon, vajon a vízzel történő keresztelés nem emlékeztet-e bennünket az özönvízre. I.Pét. 3:20–21 ugyanis összekapcsolja a kettőt.
Egy másik figyelemreméltó párhuzam is fellelhető a bárka
és Jézus Krisztus között. Mindkettő egyedüli menedékként szolgált a borzasztó ítélet elől. Mindkettőben Isten tökéletes, előrelátó gondviselése nyilatkozik meg, és bármely bűnös ember mindenféle ellenszolgáltatás nélkül igénybe veheti. A hétköznapi értelemben vett „bölcsesség” mindkettőt kételkedve, sőt gúnyolódva fogadta, és megkérdőjelezte alkalmasságukat. Mindkettő a maga nemében páratlan és szörnyű bántást szenvedett el azért, hogy másokat megmentsen. Az emberek gúnyt űztek abból a gondolatból, hogy víz fog alászállani az égből, és hogy szükség van valamire, ami megmentheti őket. Napjainkban sokan megvetéssel tekintenek a keresztre, és elfogadhatatlannak tartják azt a gondolatot, hogy megmentésre szorulnak. A bárkában sok férőhely volt; Krisztus is helyet készített számunkra, ahol sok lakóhely van (Ján. 14:2–3). A bárkának egy ajtaja volt, amelyet Isten zárt be; Krisztus azt mondta, Én vagyok az ajtó” (Ján. 10:9). Isten ezt is be fogja zárni. A bárkát a szurok tette lékbiztossá (héber: kopher); Krisztus vére kiontása által „vízhatlan” váltságdíjat (héber:
kopher) fizetett értünk, ami tökéletes védelmet nyújt.
Üdv. Péter
Kedves Péter!
Köszönöm a részletes választ! Elég informatív volt! :)
Ellenben azzal az eggyel, miszerint Jézus valós eseményként beszélt volna az vízözönről, továbbra sem értek egyet.
Ha van egy ismert történet, és én azzal párhuzamot vonva mesélek egy valós eseményről, az nem jelenti azt hogy az adott történet is valós esemény lett volna. Egyszerűen csak egy közismert történet, így a hallgatóság nagy eséllyel könnyebben befogadhatja a mondandóm lényegét. Teszem azt, néhány őrült kutató valami áttörést érne el a géntechnológia terén, és istent játszva egyből át akarnák írni pár faj DNS-ét, én pedig mondjuk a Jurassic parkkal és annak tanulságaival példáloznék, az nem azt jelentené hogy azt hiszem, az a film valós eseményeken alapult. Csupán olyan dolgokat mesélt el, amelyek köthetőek egy valós eseményhez, ezért mintegy hasonlat, egy jelkép beszéltem róla.
#8
"Ezek egykor engedetlenek voltak, amikor Noé idejében az Isten türelmesen várt, amíg a bárka elkészült, amelyben csak néhányan, mindössze nyolcan menekültek meg, épp a víz által. Az előképnek megfelelően most titeket is ugyanígy megment a keresztség, hiszen az nem a test szennyének a lemosása, hanem könyörgés az Istenhez, hogy adjon tiszta lelkiismeretet Jézus Krisztus feltámadása által"
Tehát lehet akár jelképes, vagy (részben) valós történet is, lényegtelen. A szerepe annyi volt, hogy a keresztség előképe.
Ha megnézed szinte minden jelentős ószövetségi esemény egy újszövetségi dolog előképe, vagy az Újszövetségben teljesedik be. Az özönvíz is egy ezek közül.
Ez a történet a Bibliában egy letűnt civilizációról szól (Atlantiszi?)amely lélekminőség és szellemiség, egy alacsonyabb dimenzióban kapott új lehetőséget a bűntől való megtisztulásra és felemelkedésre...Noé bárkája maga a mai emberi test, amely tartalmazza az összes földi állatfaj "DNS-ét"(ezt jelenti az, hogy minden állatból kettőt a "maguk neme szerint") ezért fértek el egyetlen bárkában....a holló kirepülései azok az emberi gondolatok, amelyek, amelyek még bűnösek, ám amikor a galamb repül, (a béke gondolata, kívánása),az olajággal tér vissza, azaz Isten evangéliumát , a megváltást, a bűntől való szabadulást hozza el, ezért a bárka megfeneklik Ararát hegyén (ez a lélek békeállapota lehet), amikor is a bárkából (azaz azalacsonyabb frekvenciájú fizikai testből)kiléphettek az oda bezárt szellemgyermekek, akik a bűntől megszabadulhattak (Jézus ígéri az Őt követőknek, hogy szabad lesz a kimenetelük és bejövetelük) vagyis már nem foglyok a testben, mert Isten megengedte hogy a lezárt fedélzet (a bárka lekátrányozott bejárata) felnyíljon (koronacsakra,amin keresztül a tudat szabadon ki-, be jár, de a spirituális köldökzsinórral a teljes földi élet befejezéséig összeköttetésben marad afizikai testtel, és azt mintegy avatárt használja már csak).
Az avatárok közöttünk élnek, de nem különböztethetőek meg az átlagos földi embertől, ők már magasabb világokhoz tartoznak, de nem mindegyik föltétlen Jézushoz, vannak más szellemiségek is akik használnak avatárokat, ilyen is, olyan is.
"...akinek van füle hallja..."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!