Hogyan lehet tartalék olajat gyűjteni? És mit jelképez az olaj a 10 szűz pályázatában?
A balga szüzek azért voltak balgák, mert olyasmit kértek az okosaktól, amit másnak adni nem lehet.
Ez a szeretet áradása. Ezt nem tudja senki odaadni másnak!
Maga Isten sem tudja megtenni, hogy más helyett szeressen! Az Isten ezt mondja: „Érted és veled tudok szeretni, de helyetted nem!”
A balgák tehát azért voltak balgák, mert azt kérték az okosaktól, hogy adják át nekik saját szeretetüket. Az okosak válasza valóban okos volt: „Szerezzétek be magatoknak!”
Az olaj tehát a szív szeretete! Akkor vagyunk okosak, ha arra használjuk földi életünket, hogy ezt megszerezzük, őrizzük és ápoljuk magunkban. Aki nem ezt teszi, aki mindig a másik szeretetétől várja szíve szeretetének föllángolását, az bizony balga!
Szeretni annyit jelent, mint jót akarni! Mégpedig azt a jót akarni, amit Jézus akar annak szívében, aki befogadja Őt az életébe.
A szemléltetés célja konkrétan meg van fogalmazva a Máté 25:13-ban.
(Máté 25:13) 13 Kitartóan virrasszatok hát, mert nem tudjátok sem a napot, sem az órát.
S ez első sorban Jézus társuralkodóira vonatkozik a felkent keresztényekre.
Az olaj azt szemlélteti, ami az igaz keresztényeket továbbra is fénylővé teszi mint világítótesteket: vagyis az Isten ihletett Szavát, amihez szorosan ragaszkodnak, a szent szellemmel együtt, amely segít megérteni ezt a Szót. A szellemi olaj képessé teszi az értelmes szüzeket arra, hogy világosságot árasszanak szét, amikor a vőlegény és a menyegzői menet fogadására mennek, hogy a lakomára kísérjék őket.
A folyékony éghető anyag, amely a világításhoz kellett, Jehova felvilágosító Szavát és a szent szellemét jelképezte. Mit szemléltetett akkor az az olaj, amelyet az értelmes szüzek a korsólyukból töltöttek ki? Jehova szellemének tartalék mennyiségét jelentette, amely megvilágította az írott Szót és amelyet a Vőlegény szellemtől felkent tanítványainak maradéka magában őrzött, amikor „a mennyek királyságá”-ra vonatkozó világraszóló felvilágosító munkát el kellett kezdeni.
A kereszténység vallásoskodói azonban nem rendelkeznek igazi olajjal. Nem voltak képesek felvilágosítással szolgálni Jézus Krisztusnak mint mennyei Vőlegénynek a jelenlétéről. Ők azt várják, hogy haláluk alkalmával nyomban a mennybe jutnak és találkoznak vele, anélkül, hogy részt vennének a felvilágosító munkában „a dolgok rendszerének befejezése” jelenlegi időszakában.
Azok, akiket Jézus példázata balga szüzekkel szemléltet, nem világítottak rá erre a nemzetközi fontosságú jó hírre. Nem rendelkeztek Isten felvilágosító Szava és szent szelleme „olajával”. A Bíró-Vőlegény észrevette náluk ezt a hiányosságot a szellemi templomnál.
A balgák nem vettek részt a világraszóló Királyság-tanúskodásban. Végül szereztek ugyan vallásos felvilágosító „olajat”, de az nem volt az igazi olaj. Nem világította meg megfelelő időben a megfelelő eseményeket. Ezért ők nem prédikálják a Királyság-üzenetet, sem „a mi Istenünk bosszúállásának napját”
Akkor a jobb lator nem megy a menybe mégse? Mert nem vett részt a felvilágosító munkában?
Újra el olvastam és nem találom meg az utalást sem az igazi és nem igazi olajra. Hol van ez?
Mindenkinek volt olaja csak ötnek kevesebb.
És mi van azokkal akik 1850 előtt éltek?
Akkor még nem létezett a JT közösség?
Mettöl, meddig
Kedves Kérdező!
A bibliai 10 szűz,valóban pályázott bemenni a mennyegzőre,de a történet nem egy pályázati kiírás,hanem példázat.:)))
Az olaj,a Szentlélek olaja,mely gyümölcstermésben,és ajándékaiban is megnyilvánul.
Az olaj nem a szeretetet szimbolizálja, hanem Isten Szellemét, arról nem is szólva, hogy az adott példázatban ki sem ejtette Jézus szeretet szót. De ha már szóba került, a Róma 5,5 szerint Isten szeretete kitöltetett a szívünkbe a Szent Szellem által. Vagyis szeretni is csak a Szent Szellem által tudunk, legalábbis Isten szeretetével.
Nem kérdés, hogy az olaj ezen a helyen is a Szent Szellemet szimbolizálja. Sokkal jobb kérdés, hogy mit szimbolizál a lámpás. Sokan értelmezik úgy ezt a példázatot, hogy a lámpásunk a szellemünk, az olaj a Szent Szellem. Vagyis az okos szüzek veszik a Szent Szellemet, a bolondok pedig nem. Ez is egy lehetőség. Ám bárki, aki már vette a Szent Szellemet, tudja, hogy a Szent Szellem vétele nem igényel sok időt, a példázatban azonban nem volt annyi idejük, hogy vegyenek olajat a lámpásukba.
Ám a Biblia azt is mondja, hogy szövétnek, azaz lámpa a parancsolat (Péld 6,23). Ez tágabb értelemben az egész Írásra vonatkozik. A keresztények hiszik a Biblia beszédét, és tehetségük szerint be is töltik, amennyire csak tudják. Ám aki ehhez nem vesz olajat, az csak a betűt szolgálja, noha az Újszövetség a szellem szolgálata, ezt a funkciót pedig nem tudja az ember betölteni kizárólag akkor, ha kijelentéseket, élő igéket tud venni a Feltámadott Jézus Krisztustól. Ez azonban nem megy egyik pillanatról a másikra. A forgatókönyvet a Példabeszédek 4,20-22, illetve a János 14,21 tárja fel. Jézus mondja: "Aki ismeri az én parancsolataimat és megtartja azokat, az szeret engem; aki pedig engem szeret, azt szereti az én Atyám, én is szeretem azt, és kijelentem magamat annak." Időigényes az, hogy megismerjük Jézus parancsolatait. Ez tágabb értelemben az egész Bibliát magába foglalja. A példabeszédek mondja el, hogy hogyan ismerhető meg Isten Beszéde, és már ott is tesz egy konkrét ígéretet, hogy mi lesz ennek a következménye: élet és egészség az egész testnek. Ám Jézus felfedi az okot is: kijelentem magamat annak. Erre a kijelentésre van szükségünk ahhoz, hogy ne a betű szolgái, hanem az Újszövetség szolgái lehessünk. Úgy gondolom, hogy pontosan erre a kijelentésre van szükségünk ahhoz, hogy ne legyünk bolond szüzek, és ez az, aminek a megszerzése időigényes. Nem Jézus miatt, hanem az emberi korlátok miatt.
"Arról tudják majd meg rólatok, hogy a tanítványaim vagytok, hogy szeretettel vagytok egymás iránt.”Jn 13:35
Az a szeretet ugyanis Isten Lelke olaja.
Az ókori kereztények, úgynevezett "egyházatyák" az olajat gyakran mondták szeretnek, kegyelemnek, egy görög szójáték miatt, maga az olaj itt konkrétabban viszont olyan jó cselekedeteket jelent mint pl az adakozás mások segítése, és így tovább(párhuzam vonható itt a lámpás példázatával), a balga szüzek pedig olyanok akik pusztán hit álltal akartak üdvözülni, félre ne érts persze nem arra kell gondolni hogy az okosak "bevásárolják magukat" az üdvösségbe hanem hogy a bolondok hite valójában felszínes, nem veszik komolyan azt amiben elvileg hisznek hiszen cselekedet nélkül a hit önmagában mit sem ér (erről szól kb az egész jakab levele).
Az elalvás a halált jelenti, az ébredés pedig hogy halálunk után ítélnek felettünk, az hogy az okosabbak nem adnak olajat nem azt jelenti hogy szemetek és nem akarnak adni inkább azt illusztrálja, hogy az olyan ember akinek lett volna lehetősége őszintén hinni és erényeket gyakorolni sőt akár meg is játszotta hogy ilyen nem léphet be az üdvösségre.
Szia
Így vezeti be a példázatát: „az egek királysága tíz szűzhöz hasonlítható, akik fogták a lámpáikat, és kimentek, hogy fogadják a vőlegényt. Öt közülük ostoba volt, öt pedig értelmes” Máté 25:1, 2.
Jézus nem úgy érti, hogy az egek királyságát öröklő tanítványainak a fele ostoba, a másik fele pedig értelmes. Inkább arra céloz, hogy a királyságot tekintve minden tanítványa képes eldönteni, hogy éber lesz-e, vagy pedig hagyja, hogy elterelődjön a figyelme. Mindenesetre Jézus nem kételkedik abban, hogy minden egyes szolgája képes hűséges maradni, és így elnyerni Atyja áldását.
A szemléltetésben mind a tíz szűz kimegy, hogy fogadják a vőlegényt, és csatlakozzanak az esküvői menethez. Amikor megérkezik a vőlegény, a szüzek megvilágítják előtte az utat a lámpáikkal. Így mutatják ki a tiszteletüket, amint a vőlegény beviszi a menyasszonyát a számára előkészített házba. Vajon hogyan alakulnak az események?
Jézus így folytatja: „Az ostobák. . . fogták a lámpáikat, de nem vittek magukkal olajat. Az értelmesek ellenben lámpáikkal együtt olajat is vittek palackokban. Mivel a vőlegény késett, mindnyájan álmosak lettek és elaludtak” Máté 25:3–5. A vőlegény nem akkor érkezik meg, amikorra várják. Úgy tűnik, sokáig késlekedik, a szüzek pedig időközben elalszanak. Az apostoloknak talán eszükbe jutnak Jézus szavai az előkelő származású emberről, aki elutazott, majd „végül, miután megkapta a királyi hatalmat. . . visszajött” Lukács 19:11–15.
Jézus a tíz szűzről szóló szemléltetésében elmondja, mi történik, amikor végül megérkezik a vőlegény: „Az éjszaka kellős közepén kiáltás hallatszott: »Itt a vőlegény! Menjetek ki fogadni őt!«” Máté 25:6. Vajon mennyire éberek a szüzek, és mennyire vannak felkészülve?
Jézus tovább magyarázza: „Akkor az összes szűz felkelt, és rendbe hozta a lámpáit. Az ostobák így szóltak az értelmesekhez: »Adjatok nekünk az olajotokból, mert mindjárt kialszanak a lámpáink.« Az értelmesek ezekkel a szavakkal válaszoltak: »Lehet, hogy nem lesz elég nekünk is, meg nektek is. Inkább menjetek el azokhoz, akik árulják, és vegyetek magatoknak«” Máté 25:7–9.
Az öt ostoba szűz tehát nem éber, és nem is várja felkészülten a vőlegény érkezését. Nincs náluk elég olaj a lámpájukhoz, ezért szerezniük kell. Jézus így beszél erről: „Míg azok elmentek olajat venni, a vőlegény megjött. A szüzek, akik készen álltak, bementek vele a menyegzőre, az ajtó pedig bezárult. Később aztán jött a többi szűz is, és ezt mondta: »Uram, uram, nyisd ki nekünk az ajtót!« Ő így válaszolt: »Az igazságot mondom nektek: nem ismerlek titeket«” Máté 25:10–12. Milyen végzetes következménye ez annak, hogy nem voltak éberek és felkészültek!
Az apostolok felismerik, hogy maga Jézus a vőlegény. Korábban már szintén vőlegényhez hasonlította magát Lukács 5:34, 35. És kik az értelmes szüzek? Amikor Jézus a kicsiny nyájról beszélt, akik a királyságot öröklik, ezt mondta: „Legyetek felöltözve, álljatok készen, égjen a lámpátok” Lukács 12:32, 35. Ezt az apostolok össze tudják kapcsolni a szüzekről szóló példázattal, és így felismerik, hogy Jézus az értelmes szüzek alatt őket érti, más hozzájuk hasonló tanítványokkal együtt, akik a kicsiny nyájhoz tartoznak. De vajon mit szeretne hangsúlyozni ezzel a szemléltetéssel?
Jézus nem hagy kétségek közt, ugyanis ezzel zárja a példázatát: „Kitartóan virrasszatok hát, mert nem tudjátok, melyik az a nap, és melyik az az óra” Máté 25:13.
Tehát Jézus arra buzdítja a hűséges követőit a jelenlétével kapcsolatban, hogy virrasszanak kitartóan. El fog jönni, nekik pedig az öt értelmes szűzhöz hasonlóan felkészültnek és ébernek kell lenniük. Így nem fogják szem elől téveszteni az értékes reménységüket, és nem maradnak le a jutalomról.
Bocsi kicsit hosszúra sikerült :-)
Újjászületni.
Jn 3,5
Felele Jézus: Bizony, bizony mondom néked: Ha valaki nem születik víztől és Lélektől, nem mehet be az Isten országába.
Törekedni a szentségre.
Rm 8,1
Nincsen azért immár semmi kárhoztatásuk azoknak, a kik Krisztus Jézusban vannak, kik nem test szerint járnak, hanem Lélek szerint.
Hirdetni kell az evangéliumot.
Mt 28,19
Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket, megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak és a Szent Léleknek nevében,
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!