Miért hivatkoznak rá úgy, hogy mindenható?
"Még a legnagyobb és legrégibb istenek mögött is burkoltan volt valaki, Ő, kinek neve Rejtett, egy rejtélyes, mindenható lény, akitől még a leghatalmasabb istenek is tartottak. Azt beszélték, hogy a legősibb Hórusz sólyom képében leszállt egy ülőrúdra ennek az istennek az égi palotájában.
Ezt a rejtett istent soha nem tárták a nyilvánosság elé Egyiptom története során, bár az egyiptomi istenek eredetét kutatók szerint Ámon volt az, akire az egyiptomiak néha „Rejtett”-ként hivatkoztak."
Az egyiptomi istenek funkció istenek voltak,azaz véges volt a hatalmuk. Akkor hogy lehetett Ámon mindenható?
Szia!
Úgy tudom Ré volt a legfőbb, akiről azt tartották, hogy megtestesülése, szeme a Nap. Ámon csak segítő volt a teremtésben.
A mindenhatóság azt jelenti, hogy Isten ereje mindent felülmúl, képes bármit megtenni, ami természetével összeegyeztethető. A valóságban nem tesz meg mindent, amire képes lenne.
2. Igei alap. - A Biblia a „mindenható" szót csak Istenre használja (56 esetben fordul elő a Szentírásban). Isten már Ábrahámnak így jelentette ki magát (1Móz 17:1), majd Mózesnek (2Móz 6:3), a hívőknek (2Kor 6:18), valamint Jánosnak is, több alkalommal (Jel 1:8; 19:6).
3. Van-e határa mindenhatóságának? vannak természetes és önkéntes határok. A természetes határ magában foglalja mindazt, amit Isten azért nem tehet meg, mert ellenkezne természetével.
Nem hazudhat (Tit 1:2); bűnnel nem kísérthető (1:13); nem tagadhatja meg magát (2Tim 2:13). Mindez önkéntes korlát, megtehetné ugyan, de tudatosan kihagyja tervéből. Nem kímélte Fiát; nem üdvözít minden embert csak aki hisz a fiában Jezus Krisztusban.
Az olyan és hasonló kérdések, mint pl. meg tudná-e Isten tenni, hogy a következő állítás igaz legyen: 2+2=6, valójában nem mindenhatóságát érintik. Az említett kérdés a számtan és nem a hatalom hatáskörébe tartozik.
Ugyanezen az alapon azt is kérdezhetnénk, hogy egy nukleáris robbanás valóssá tehetné-e a 2+2=6. egyenlőséget. Sokkal fontosabb ennél, hogy Isten a rosszat soha nem változtathatja jóvá.
4. Isten hatalmának legfőbb megnyilvánulása Krisztus halálból való feltámasztása volt (2Kor 13:4). A hívő számára Isten hatalma az evangéliumra (Róm 1:16); az örökélet biztonságára (1Pt 1:5); a testi feltámadás reménységére (1Kor 6:14) és mindennapi életére (Ef 1:9) vonatkozik.
Néhany igevers:
1 Móz. 17.1 „Amikor Abrám kilencvenkilenc éves volt, megjelent Abrámnak az Úr, és ezt mondta neki: Én vagyok a mindenható Isten. Járj énelőttem, és légy feddhetetlen! ”
2 Móz. 6.3 „Ábrahámnak, Izsáknak és Jákóbnak úgy jelentem meg, mint mindenható Isten, de azon a néven, hogy az Úr, nem voltam ismert előttük. ”
2 Kor. 6.18 „Atyátokká leszek, ti pedig fiaimmá és leányaimmá lesztek, így szól a mindenható Úr.”
Tit. 1.2 „az örök élet reménységére, amelyet az Isten, aki nem hazudik, örök idők előtt megígért, ”
Zsolt. 33.9 „mert amit ő mondott, meglett, és amit parancsolt, előállott. ”
1 Kor. 6.14 „Isten ugyanis feltámasztotta az Urat, és hatalmával minket is fel fog támasztani. ”
,,Akkor hogy lehetett Ámon mindenható?"
Mert őt nem lehetett szÁMON kérni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!