Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Nők miért nem lehettek ministr...

Nők miért nem lehettek ministránsok, papok?

Figyelt kérdés

A római katolikus egyházban ma már a nők is ministrálhatnak és igeliturgiát is tarthatnak, de ez nem mindig volt így. érdekelne ez mióta lehetséges, melyik pápa tetette ezt lehetővé és miért hozta be. Az is érdekelne, hogy előtte a nők miért nem ministrálhattak, illetve a mai napokban miért nincsenek női papok.

Ha a válaszokhoz hívatkozásokat is kapnék, az nagyszerű lenne.

Köszönöm előre is minden lehetőleg valláskritika mentes és segítőkész hozzászolást, választ!



#nők #idő #papaok
2018. márc. 1. 22:23
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
73%
Ministránsok lehetnek
2018. márc. 1. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
86%

Lényegében a Biblia tiltja, hogy legyenek női papok, illetve beszédes, hogy Jézus is csak férfi apostolokat választott, a Szentírásban lévő összes előjáró férfi volt.

Szent Pál kizárta annak a lehetőségét, hogy nők tanítsák a gyülekezetet, püspök pedig kifejezetten csak férfi lehet.


A legtöbb helyen most sem ministrálhatnak lányok, ez inkább hagyomány kérdése. De lehetnek máriás lányok vagy énekkarosok.


Igeliturgiát csak diakónus vagy pap tarthat, nincs női diakónus, így nő nem tarthat igeliturgiát.

2018. márc. 1. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

3.válaszoló

Ez elég érdekes, ugyan is egy pap nekem azt mondta, hogy igeliturgiát tarthatnak nők, misét nem, de igeliturgiát igen és ministránsok is lehetnek

2018. márc. 1. 23:31
 4/13 anonim ***** válasza:
60%

Lehet meg van rá a jogi lehetőség, de még sose hallottam ilyen esetről. Szerintem már ez is ellenkezik a Szentírással és rossz irányba viszi az Egyházat, hogy lehetőséget adott erre.


A ministráns dolog paptól függ, van aki engedi, de a többség nem. Ahogy fiú sem lehet máriás lány.

2018. márc. 1. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
60%
A ministráló lányok esetében érdemes tudni, hogy sok helyen az a hagyomány hogy még nem menstruáló kislányok ministrálhatnak de onnantól már nem, ez abból az időszakból maradt fent amikor még a menstruáló nők fertőzésveszélyt hordoztak ebben az időszakban, ezért rituálisan tisztátalannak számítottak, ahogy köztudott a rituális tisztaság nagyon gyakran esik egybe a higiénés tisztasággal. Mielőtt valaki örjöngeni kezdene hogy a keresztény hagyomány szerint a nők tisztátalanok, nem erről van vagy volt szó, aki éppen tisztátalan volt nem volt erkölcsileg rosszabb, egyszerűen csak tartották a távolságot tőle ahogy ma is tartjuk a távolságot valakitől aki potenciálisan emgfertőzhet, nem véletlen ,hogy mióta ez már nem jelent problémát sok helyen a menstruáló nők is ministrálhatnak...
2018. márc. 2. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
54%

Ferenc pápa:


A férfiaknak fenntartott papság – mint az Eucharisztiában önmagát odaadó vőlegény, Krisztus jele – olyan kérdés, mely nem vitatott.


Ministrálás:


Egy blogban ezt így fogalmazták meg: Nem házasodhatunk össze, de azért még járhatunk egymással. A ministrálás belépő a papsághoz.

2018. márc. 2. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
19%

#5 soha nem hallottam még ezt az ostobaságot. A lányok csak a második vatikani zsinat ('60-as évek) óta ministrálhatnak. Akkoriban már rég nem voltak ilyen butaságok a köztudatban, hogy a menstruáló lány tisztátalan. :D


Nem értek egyet a hatossal sem, hogy a ministrálás a papság előszobája lenne. Aki valaha ministrált, nem akar rögtön pap lennj. Apukám és anyukám is ministráltak, aztán tessék, házasok lettek. :)


Általában azt, hogy nők nem lehetnek papok, azzal magyarázzák, hogy Jézus is csak férfiakat választott ki a 12 közé. Viszont ezzel nem igazán értek egyet, de oké, elfogadom, hagyomány. Viszont, amikor az 1Tim 2:12-t hozzák fel, akkor kicsit kiakadok. A legtöbb teológus hisz abban, hogy ez a szakasz Efézusban egy egyedi szituációra vonatkozott. Ezt a konklúziót azután vonták le, miután tanulmányozták a számtalan igehelyet a Bibliában, amely a nőkkel mint szellemi tekintélyekkel foglalkozik. Az ószövetség feljegyzi, hogy Debóra egy bíró volt Izrael felett – és Isten megáldotta a vezetését a csatában (Bírák 4-5). Más nők szintén szerepelnek, mint akik tekintéllyel bírták férfiak felett, mint például Miriám, Hulda és Nóadjá.


Jézus az örömhír terjesztésével először nőket bízott meg (Máté 28:1-10), aztán pünkösd napján férfiak és nők egyaránt fel lettek hatalmazva a prédikálásra (Csel.: 2:1-4). Priscilla, Kloé és Fébé vezetők voltak a korai egyházban, és egy másik hölgy, Júnia, pedig Pál által apostolnak van nevezve. (Róma 16:7).


Viszont Ferenc pápa felállított egy bizottságot a női diakonátus lehetőségeinek kivizsgálására. Remélem sikerrel járnak, és végre lehetnek női diakónusok az egyházban. :)

2018. márc. 2. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
27%

"Általában azt, hogy nők nem lehetnek papok, azzal magyarázzák, hogy Jézus is csak férfiakat választott ki a 12 közé."


Meg például azzal, hogy a Szentírás kifejezetten mondja, csak férfi lehet püspök.

Persze a kettő nem teljesen ugyan az, de egyazon rend két külön foka.


"Viszont, amikor az 1Tim 2:12-t hozzák fel, akkor kicsit kiakadok."

Miért? Mert nem illik bele az általad jónak vélt képbe? Az adott részben a közösségben betöltött szerepekről beszél. A közösség tanítása a gyülekezet vezetőjére hárult, szerintem elég egyértelmű, hogy a gyülekezet vezetője ezért nem (sem) lehet nő.

Ettől nem lesz a női nem kisebb, vagy kevésbé fontos, hiszen rájuk más szerep hárul, amiről máshol sokat írt Pál.


"egy másik hölgy, Júnia, pedig Pál által apostolnak van nevezve"

Itt valamit nagyon benézhettél, mert szó sincs hasonlóról. Mindösze annyit ír, hogy nagyra becsülik őt az apostolok.


"Priscilla, Kloé és Fébé vezetők voltak a korai egyházban"

Ezt miből hámoztad ki?


Mert Pál ennyit ír:

"Sokszor köszöntenek benneteket az Úrban Akvila és Priszcilla a házukban lévő közösséggel együtt."

"Ajánlom nektek nőtestvérünket, Fébét, aki a kenkhreai gyülekezet szolgálója."

2018. márc. 2. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
65%

#8, bocsánat, Júniát tényleg benéztem, nem volt időm magamtól kiírni ezeket a dolgokat, egy oldalról másoltam, elnézést elismerem a Júniával kapcsolaros hibát. :)


Viszont Priszcilla férjével Akvilával együtt szolgált a gyülekezetben. (Egyébként nem ennyit írnak Priszcilláról, amit te írtál, hanem az ApCsel-ben is szerepel, több helyen, néhol Priszka néven.


Fébé pedig a kenkrai gyülekezet diakónusa (!) volt. :)

2018. márc. 2. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
42%

"egy oldalról másoltam, elnézést elismerem a Júniával kapcsolaros hibát"


Talán akkor érdemes lenne megfontolnod, hogy valóban érdemes-e követni egy olyan oldalt, ahol ekkora hazugságot írnak le.


"Viszont Priszcilla férjével Akvilával együtt szolgált a gyülekezetben."

Sose állítottam mást, sőt! Idézem magam: "hiszen rájuk más szerep hárul, amiről máshol sokat írt Pál".


Mindössze annyit mondtam, hogy nincs példa arra, miszerint bárhol lett volna nő a gyülekezet vezetője.


"Fébé pedig a kenkrai gyülekezet diakónusa"

Egész pontosan a diakonisszája volt (tehát szolgáló asszony). Ezt a fogalmat a mai diakónus fogalmával keverni botorság, teljesen mást jelent. Akkoriban az özvegyek és szüzek vállalhattak külön szolgálatot (fentebb céloztam rá párszor) a helyi gyülekezetben, például betegek látogatása. Viszont ők sosem tartoztak a papsághoz. Ellentétben a diakónus fogalom mai jelentésével, ami már szerpapot jelent, aki a klérus tagja.

Az akkori diakonisszának inkább az apácák felelnek meg ma, csak az első századokban nem alkottak külön rendet.

2018. márc. 2. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!