Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Magyarok istene lenne?

Magyarok istene lenne?

Figyelt kérdés
Jó, rendben, azért nem teljesen! De a miénk is... ha jól gondolom! Tehát, felmerült bennem, miközben Kézai Simon ismert művét olvastam, hogy Ő mint keresztény, a mondákat, regéket, a király nézőpontjára, na meg persze a valláshoz igazítva írta ugye meg. Van egyetlen egy monda ami viszont nagyon csípi a szememet... Ami nem más mint a Hunor és Magor (Mogor) története és most következtessünk el attól ,hogy ők ketten melyik népnek is a megalkotói! A szisztéma nem más, mint, hogy adott az édesapjuk, 'Ménrót'. Az ő két fiától származtatnak két népet. Na de, az író kitér, hogy mennyi felesége és még mennyi gyermeke is volt az "Óriás" Ménrót, Perzsia királyának. (Bár utóbbira nem tér ki, csak utal rá, hogy ott laknak) És ír pár sort az író még arról, hogy a sok gyermeke mind közel lakik hozzá, meg, hogy hasonlóak a Hunokhoz csak beszédjük más... Lehet én látok bele ekkora potenciát, hogy a magyarok hittek egy teremtőbe akit Ménrótnak vagy valami ahsonaltos nevű egyénnel azonosítottak, akitől származnak az emberek? A többi csak mese habbal, hogy Simon mester kitudja tölteni az oldalakat (Gondolok itt a Perzsia tartományában laknak, meg a sok feleség és, hogy ő egy Óriás) Bár alakját próbálta Nimródhoz hasonlítani, aztán lehet, hogy tévedek... Ti mit gondoltok? :)

2017. dec. 29. 23:17
 1/9 A kérdező kommentje:
Az esetleges hibák miatt elnézést!
2017. dec. 29. 23:18
 2/9 anonim ***** válasza:
Nem világos, hogy miből jutottál arra, hogy Ménrót egy isten lenne. Nyilván egy (valós vagy kitalált) történelmi személy volt. Isten nem szokott egy ország királya lenni. Ez a monda valószínűleg Muagerisz király életéből táplálkozik.
2017. dec. 29. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Azért írtam le, hogy nem ad rá magyarázatot, hogy Ménrót király-e Perzsiában csak annyit ír, hogy a gyermekei ott élnek. Onnan jutottam erre a következtetésre, hogy a mondában megvan említve: "Ezen gyermekei és ezen ivadékai a Persis tartományát lakják, termetükre és színükre a hunokhoz hasonlítanak, csak beszédjükben különböznek tőlük egy kevéssé, mint a szászok a thüringiaiaktól." - Átformálta a parasztok meséit olyan formára amilyennek az akkori világ eltudta fogadni. És hát innen jött a gondolat. :)
2017. dec. 29. 23:43
 4/9 anonim ***** válasza:
Szerintem ez teljesen téves gondolat, felejtsd el. Ez egyértelműen történelmi, és nem vallási szöveg.
2017. dec. 30. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

kérdező


" mint keresztény, a mondákat, regéket, a király nézőpontjára, na meg persze a valláshoz igazítva írta "


Ebben látom a baj forrását. Hogy mindent muszáj átírni, de ebből csak hazugság lessz.

Miért nem lehet mindent úgy továbbadni, ahogy van/volt.


4#


" Ez egyértelműen történelmi, és nem vallási szöveg."


Annak kéne lenni,...de látod.

2017. dec. 30. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Utolsó:

De már eleve át van írva. Biztos vagyok benne, hogy a személyek akiket Simon mester írt le azoknak története a kersztény vallásra lett átformálva. Eleve nem írhatja azt, hogy a magyarok szerint volt egy xy aki illyes módon teremtette vagy formálta az xy népeket, mert különben bitóra küldték volna! Leírtam, hogy ez csak az én gondolat menetem. (lesz sosem lesz két sz :P)

2017. dec. 30. 12:10
 7/9 A kérdező kommentje:
Várok még azért továbbra is véleményeket!
2017. dec. 30. 12:34
 8/9 anonim ***** válasza:

"Ez egyértelműen történelmi, és nem vallási szöveg."


Ez egy mitologikus szöveg. Monda, mítosz. A történelem mint tudomány, 19. századi találmány! Csak azóta elvárás az, hogy mindent úgy adjanak át, ahogy volt. Kézai úgy írta meg a művét, ahogyan az szerinte (és az uralkodói elvárás szerint) akkor a leginkább hasznára volt az országnak. A régi történetírók célja mindig az volt, hogy erősítsék a közösség önbizalmát, felmutassák a dicső ősöket, a negatív dolgokat meg lehetőleg ne cipeljék magukkal. Minden történetíró fényezte a maga népét, ez volt a természetes. Így alakultak a mítoszok, mondák, legendák.



De, hogy a kérdésre is válaszoljak: sok nép mitológiájában megjelennek az óriás ősök, akiktől származik a nép. Ménrótról (Nimród) sehol nem derül ki, hogy nem földi ember volt. Ő egy ősapa-figura, egy Ádám-figura.

Ettől még több jel utal arra, hogy az ősmagyar hit egyistenhit volt. Eszerint a felső világban lakik a Teremtő és az ősök szellemei, a középső világban mi, emberek, az alvilágban pedig mindenféle rossz. Ezeket a világfa köti össze, és a táltos képes közöttük lélekben a kapcsolatot tartani. És van még egy istenanya-szerűség is, a Boldogasszony, amit később Szűz Máriával azonosítottak.

2017. dec. 30. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Alex Fly ***** válasza:
Ezt már nem lehet megállapítani. István államvallássá tette a római katolicizmustb a többi hitet üldözte. És az utódai is általában folytatták e nemes hagyományt. Mire a krónikákat írták, a magyarság ősi kultúrája szinte nyomtalanul eltűnt. Ami töredék fennmaradtb abból nehezen lehetne bármilyen következtetést levonni...
2017. dec. 31. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!