Az araboknál mennyire elterjedt az ateizmus?
Én azt tapasztaltam hogy azoknál gyakori akik Európában élnek. Az arab országokban hogy vallásos legyen az társadalmi elvárás, Európában nem.
Bár van egy nagyon fura képmutató dolog az európai muszlimoknál is. Hogy egymás előtt megjátszák a vallás követőt.
Pl kérte már tőlem muszlim a bort bögrébe, hogy a többi ne lássa mit iszik, vagy volt aki tartotta a ramadánt, meg a napi imákat, de azért születésnapján lezúzott pár feles vodkát.
Tudományos youtube-videó hozzászólásai között olvastam egy egyiptomi embertől, hogy az arab világban is egyre elterjedtebb az ateizmust, csak sokan félnek kinyilvánítani ilyen véleményüket.
Ha jól tudom a Symphony of Science - Wave of Reason videónál volt ez.
Ne feledjük, hogy ők is Homo Sapiens-ek velünk azonos agykapacitással, csak egy nagyon hagyományos, vallásos társadalomban élnek. A szkepticizmus nem újkeletű sehol. A középkorban is voltak pl. perzsa tudósok, akik már tagadták a természetfelettit és kritizálták a Koránt.
Három kategória létezik.
1. Ahol a (születésedkor kötelezően kijelölt) vallásod elhagyásáért a Saría értelmében halálbüntetés jár.
2. Ahol tesznek rá, mit gondolsz, de állampolgári alapjogon be fognak írni téged is a muzulmánnak. Az nem számít, hogy az illető videófelvételen nyíltan hirdeti, hogy ő bizony büszke ateista, buddhista, zoroasztriánus, tengrista, vagy akármi. Így jönnek ki azok a statisztikák, miszerint a lakosság 99%-a muzulmán, a többi örmény...
3. Ahol a muzulmán kifejezés elsősorban az oroszoktól való önmegkülönböztetést jelenti, és sokkal mélyebb tartalommal nem bír.
Egyébként bármelyik térségben is járunk, egy közös van: sehol sem ismeretes az a nyugati jelenség, hogy valakinek a szomszédjától, főnökétől, a társadalomtól merőben eltérő véleménye lehessen. Egy forgalmas gyalogátjáróban hiába vált zöldre a lámpa, ha valamiért a másik 100 gyalogos mégsem indul meg, akkor te is megtorpansz, és elbizonytalanodsz... Ezek pedig irányított (megmondom neki) társadalmak, amik jelzésre mozdulnak, egymást nézik, figyelik, másolják, követik, nem úgy, mint nyugaton, ahol megy mindenki szanaszét, mint valami bazárban.
Tehát kimondva nem lesz olyan, 1, 5, 8, 20... % már nyíltan ateista, de annak a 100% vallásosnak a vallásossága igen csak kezd hígulni. Végső soron eljut egy olyan fázisba az egész, hogy marad a sok muzulmán, de az már valójában nem egy vallást, hanem egy etnikumot / kultúrát / bőrszínt / nyelvet / hovatartozást fog jelenteni, még ha egyesek továbbra is vallásként akarnak gondolni rá.
Rengetegen vannak Oroszországban, akik tökéletesen tisztában vannak, és egyet is értenek a Nagy-bummal, meg a Darwinizmussal, stb, mégis büszkén tartják, hogy ők muzulmánok. Az továbbra is egy kulturális hovatartozás, életszemlélet, ami neki jelent valamit, nem fogja megtagadni. Ha valaki az arab világban azt mondaná magáról, hogy ő nem muszlim, az olyan lenne, mintha azt mondaná, hogy ő nem arab, vagy hogy megtagadja a saját nevét, saját szüleit. Ezért gyakorlatilag nem fogsz ilyet hallani. Európában más a helyzet, itt a vallás elhagyása, csupán a vallás elhagyását jelenti, nem a nemzeted, családod megtagadását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!