A férjem megcsalt többször is. Válás után tényleg tilos újraházasodni a Biblia szerint?
Ez a folytatása:
15De ha a nem hívő fél elválik, hadd váljék el. Ilyen esetben a testvér vagy nővér nincs lekötve, hiszen Isten békességre hívott minket.
@ "Mondom nektek: aki elbocsátja feleségét – hacsak nem paráznasága miatt –, és mást vesz el, házasságot tör. Aki elbocsátott nőt vesz el, szintén házasságot tör."
Szószerinti fordításban: "A paráznaság esetét kivéve" (Mt 5,32)
@ A szövegből egyértelmű,hogy a házasságtörő fél,felszabadítja a vétlent. Nem a fenti,és a korábban hangoztatott fanatizmus az egyetlen,amiben a katolicizmus kiforgatta a Biblia tanítását.
A katolikus értelmezési hagyomány valóban más. A korabeli zsidóság paráznaságnak nevezte a törvénytelen együttélést is, tehát az olyan házasságszerű kapcsolatot, amely valójában hivatalosan nem volt házasság, mert nem a hivatalos formaságok betartásával kötötték meg.
Az ilyen értelembe vett paráznaságról rendelkezik a Jeruzsálemi zsinat is:
"Rendeljük el nekik, hogy tartózkodjanak a bálvány okozta tisztátalanságtól, a paráznaságtól, a megfulladt állattól és a vértől." (ApCsel 15,20)
Természetesen nem az általánosságba vett paráznaságról van szó, hiszen ennek tilalma olyan magától értetődő, mint a rablás vagy a gyilkosság, amihez nem kell zsinatot összehívni. A zsinat az olyan házasságszerű együttéléstől tiltja a pogány származású keresztényeket, amely a zsidók szemében nem minősül házasságnak, hanem csak paráznaságnak, vagyis az akkori hivatalos házasságkötési forma betartását kéri.
A katolikus értelmezés szerint Jézus nem arról beszél, hogy félrelépés esetén szabad újraházasodni, hanem csak arról, hogy törvénytelen házasság nem úgy kezelendő, mint a törvényes, a törvénytelen házasok valójában nem házasok, ők elválhatnak.
A Biblia gyakran hasonlítja Isten és az ő népének kapcsolatát egy házassághoz. Isten sosem bontja fel a házasságát népével, még akkor se ha az paráználkodik.
A katolikus hagyomány szerint ha mind két fél hivő és a házasság kötés pillanatában teljesen komolyan gondolta a hűséget és a szeretetet, akkor semmi, de semmi nem teszi azt a házasságot érvénytelenné, még a félrelépés sem. Ha azonban már a házasságkötés pillanatában sem volt meg a hit a házastársi hűségében, vagyis ha nem gondolta komolyan az örök hűséget, akkor a házasság eleve érvénytelen, ilyenkor természetesen szabad újraházasodni. Ezt a tényállást azonban a Katolikus Egyházban csak az egyházi bíróságnak van joga kimondani.
Számomra oly meglepő, hogy magukat kereszténynek mondó emberek kardoskodnak hevesen az újra házasodás mellett, amikor Jézus olyan szépen megfogalmazta, hogy mi is a házasság:
"Most már többé nem két test, hanem csak egy. Amit tehát Isten egybekötött, azt ember ne válassza szét."
Akkor kedves törvényeskedő barátom magyarázd meg ezt:
Ez a folytatása:
15De ha a nem hívő fél elválik, hadd váljék el. Ilyen esetben a testvér vagy nővér nincs lekötve, hiszen Isten békességre hívott minket.
Ha én lennék a törvényeskedő barátod, akkor ebben az esetben a hívő fél akar elválni, majd újra házasodni.
Persze a házasságtörő férjet sem szeretném védeni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!