Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a vallás, a vallás fogalmán...

Mi a vallás, a vallás fogalmának pontos meghatározása?

Figyelt kérdés

2017. szept. 20. 12:30
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:

Isten nem hozott létre vallást,csak egyházat.


A vallás meghatározza követőinek,hogy mit,és hogyan kell hinniük Isten,illetve istenek tekintetében.


Vannak olyan vallások,melyek Isten,illetve istenek nélkül képzelik el világunkat.Ilyenek bizonyos hindu vallások,illetve az ateizmus különböző irányzatai,pl. a leninizmus(ebben,bizonyos emberek rendelkeznek isteni jogokkal,képességekkel,mint a tévedhetetlenség,életek feletti uralkodási jog) .

2017. szept. 21. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:
Valaki azt írta:van igaz és hamis vallás.Tény,hogy kell lennie valaminek,ami a HELYES ESZME.Amit tehát követni és terjeszteni KÖTELES MINDENKI.Minden egyéb tévút.De ezt a HELYES ESZMÉT nehéz megtalálni.Talán minden vallásban van valami,ami része a HELYES ESZMÉNEK is.
2017. szept. 21. 11:15
 13/22 anonim ***** válasza:

"Minden egyéb tévút."

Lehetséges.

De mitől hamis? A tévút az nem hamis, hanem csak tévedés.

Hamis attól lenne, ha valaki TUDJA az igazságot, de mást mond.

Csakhogy ilyen a hitben nincs, mert ott senki sem tudja az igazságot, mindenki csak hiszi.


Ja, és az is lehetséges, hogy jelenleg egyetlen vallás sem az igazat hiszi, hanem MIND téved. Azért ezt se felejtsük el.

2017. szept. 21. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 Kapitány_úr ***** válasza:

Sziasztok,


No, látom senkinek sem sikerült ezt még megértenie pontosan, világosan. Nem rossz, amit írtok, de az nem teljesen azonos a "vallás" fogalmával.


A vallás röviden egy intézményes kultuszrendszer. De hogy jól megértsétek ezt, nélkülözhetetlen három ógörög fogalom tisztázása; s e három fogalom a "logosz", a "mitosz" és a "kultusz".


A "logosz" az egy isteni közlés az ember számára, mégpedig szavak által. A közlésnek mindaz a formája ide tartozik, mikor az Istenség egy közvetítő személy által közli az emberrel akaratát. Gondoljunk itt a prófétákra, szibillákra, az apostolokra, sámánokra, vagy a szentekre (most eltekintve a vallástól), mind-mind szavakba öntve közölték Isten üzenetét az emberiség számára, jól érthető, világos formában.

A "mítosz" szintén isteni közlést jelent, de most nem szavakkal megfogalmazható módon, hanem az Istenség által elrendezett történések formájában, amelyek egyfajta "tanmeseként" szolgálnak a világ számára. Ahogy Babits Mihály írja: "s korok történetét szerezte meséskönyvedül (...) hogy kifesse lelkedet". (Itt megjegyzem, hogy az, hogy valamire azt mondjuk, hogy mítosz, az nem feltétlenül jelenti, hogy a történés puszta kitaláció - mint ahogy azt sokan gondolják.)

S az emberiségnek mindeme isteni közlésekre adott válasza pedig a "kultusz". Az ebből kialakuló normák és szokások rendszere pedig a kultúra. Tehát, mikor az ember találkozik az Isten üzenetével, feleletet a rá meghatározott szertartásokkal, viselkedési előírásokkal, ünnepekkel, stb. ad rá. Itt egy példa: mítosz Krisztus kereszthalála és feltámadása, a kultusz pedig a húsvét megünneplése, annak minden jól rendszerezett rítusával. Így értendő tehát, hogy a vallás ezeknek a kultuszoknak és rítusoknak az összessége. Funkciója szerint az egyén istenkeresésének, és önnön lelkének kimunkálásnak szolgáltat lehetőséget.

2017. szept. 21. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:

Hangzatos szólamokat (szeretet, béke, harmónia, megvilágosodás, megváltás) hirdető, híveit pont ellentétesen befolyásoló (nálunk az igazság, áttérsz, vagy meghalsz), általában egy nettó hazugság köré épülő világképű ideológiák, melyek a befolyásolható, magányos, esetleg lelki sérült embereket könnyen, másokat erőszakkal (ennek mértéke, attól függ, adott környezetben mekkora hatalommal bír, a szervezet) igyekeznek az adott eszmerendszer igájába hajtani, a csoport vezetőinek anyagi és hatalmi haszonszerzése, további erőforrások, területek

megszerzése (akár más ideológiák rovására) érdekében.

Nem kell hozzá még isten sem, elég egy "bölcs vezetőben" hinni, aki majd megmondja a tutit.

2017. szept. 22. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:

15.Hsz!


A tények azt mutatják,hogy az általad felsorolt eszmék hirdetői rendszerint teljes mértékben hittek saját frankójukban,s ezt a hitüket volt képességük másokra is átragasztani.

Az egy más kérdés,hogy miféle eszközöket használtak frankójuk terjesztésére,illetve csodálóik rajongását milyen alapjellemmel használták ki.

2017. szept. 22. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:

- Hogy mi az Igaz és a Hamis -azt egyedül az Emberiség Teremtője dönti el-erre csak neki van kizárólagos Joga.

-Ezt Ő megis tette már az Emberiség kezdetén,és kinyilatkoztatta elősször Ádámnak-majd az Elpártolása után,az Ő által kiválasztott Embereknek(Énok-Noé-Ábrahám...stb).

-Ezeket a kinyilatkoztatásokat később egy könyvbe foglaltatta amit Bibliaként ismerünk.

-Ezt a Könyvet adta az Emberiségnek ami tanúskodik-részletes leírások alapján,hogy mi Isten nézőpontja.

-Ezért csak egy Alap-kiindulópont van ami mérvadó,ha valaki arra kíváncsi hogy pl-Isten milyen Imádati -Fomát fogad el(Vallást)?

- Már Káinnál és Ábelnél különbséget tett a két Imádat között-Káinét nem fogadta el,amikor a Fia Testben itt volt a Földön-Ő is kijelntette megerősítette Isten-Akaratát,és a Szolgálata által bemutatta a Testi Izráelnek,hogy milyen messzire kerültek az Imádatukkal attól amit Isten elfogad.


-Tehát a Vallás-Bibliai nézőpont szerint az-az Imádati Forma -amit az egyén követ-de az lehet Isten nézőpontjával egyező(Helyeselt)- vagy épp ellentétes Gyakorlat.

2017. szept. 22. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 Kapitány_úr ***** válasza:

@Utolsó:


Nem az imádat rítusa volt a gond, hanem a megfelelő lelkület hiánya. Ha nincs kinyilatkoztatott rítus, akkor mindegy mit tesz az egyén, mert a lelkület a lényeg.

A rítus funkciója az egyént az Istenhez emelni, misztériumában részesíteni, lelkületében megerősíteni és fejleszteni. De ehhez az egyén "együttműködése"/akarása is kell. Ennek hiányában az egyén, még ha személyesen Jézussal és az apostolokkal jár-kel és megy el a zsinagógába, akkor sem történik sok minden.


Nem szabad ennyire statikusan gondolkodni erről.

2017. szept. 22. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 A kérdező kommentje:

A 15. válasz írója szerintem szűken,akár teljesen tévesem értelmezi a vallást.

A 17. válasz írójánál is találtam valamit,amivel nem értek egyet.Azt mi Igaz és mi Hamis,azt senki nem dönti el.A Teremtő sem.Az Igaz és Hamis minden(ki)től függetlenül Igaz vagy Hamis.Senki nem teszi az. Az Igazat és a Hamisat fel kell ismerni.Tudnia kell,még Istennek.Ezt Igazzá,azt Hamissá tenni senki sem tudja, Isten sem.

2017. szept. 23. 14:29
 20/22 Kapitány_úr ***** válasza:

@Kérdező:


Tévedsz!

Az isten fogalom az abszolút lételvet jelöli, amelyre az egész létrendszer és törvényrendszer felépült. Éppen ezért, pont hogy az isten-relációban értelmeződik az "igaz", illetve a "hamis" fogalma, vagy még ennél is mélyebb dimenziója: a jó és a rossz fogalma.

Annak mértéke szerint, hogy az adott dolog/jelenség princípiuma mennyire hasonul ehhez az abszolút lételvhez, azaz Istenhez.

2017. szept. 23. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!