Az evangéliumban miért mondják a farizeusok, hogy Jézus miatt szállják majd meg őket még jobban a rómaiak?
A János evangélium azt írja, hogy mielőtt Jézust elfogták a farizeusok így gondolkodtak: „Mit tegyünk? Ez az ember sok csodát művel. Ha engedjük, hogy folytassa, mindnyájan hisznek majd benne. Aztán jönnek a rómaiak, és elpusztítják szentélyünket és népünket".
De miért? Hogy függött össze ez a kettő?
Jézus alapvetően zsidó családban született, a zsidó vallásra építette tanait. Csodatételei és tanításai sikere sok embert a követőjévé tett.
A rómaiaknak egy ilyen "szervezkedés" vagy "csoportosulás" - pláne hogy nem az Ő isteneiket imádták - zavarta volna, és retorziókat vonhatott volna maga után, amiből a - idáig nem annyira előtérben levő - zsidók is kaphattak volna.
A zsidók Jézus idejében egy olyan messiást vagyis Isten által felkent királyt vártak, aki megszabadítja őket a római elnyomástól, tehát egy politikai megváltót.
Többen is voltak, akik azt állították magukról, s talán még el is hitték, hogy ők az Isten által küldött messiás, akik képesek népüket megszabadítani az elnyomóktól. Ezek a "messiások" híveket gyűjtöttek maguknak, titokban szervezkedtek majd nekik estek a rómaiaknak. A rómaiak azonban ezeket a lázadó híveikkel együtt rendre felkoncolták és keresztrefeszítették bizonyítva, hogy akkor valójában mégsem ők voltak a messiás. Természetesen minél népszerűbb volt az álmessiás, annál nagyobb volt a rómaiak bosszúja és a pusztítás.
"Mert nem is olyan régen felkelt Teudás, és azt állította magáról, hogy ő valaki, csatlakozott is hozzá mintegy négyszáz ember, de végeztek vele; akik pedig bíztak benne, azok mind elszéledtek, és ügyük semmivé lett. Azután felkelt a galileai Júdás az összeírás idején. Sokakat állított a maga pártjára, de ő is elpusztult; akik pedig bíztak benne, azok is mind szétszóródtak." (ApCsel 5,36-37)
A farizeusok azzal érvelték meg Jézus veszélyességét, hogy Jézus minden eddigi álmessiásnál népszerűbb, s akkor bizonyára ő is felkelést szít majd, amelyet aztán a rómaiak szintén levernek a nép minden eddiginél nagyobb romlását okozva. Ezért mondja Kaiafás főpap: "jobb, ha egy ember hal meg a népért, mintsem hogy az egész nép elpusztuljon."
A farizeusok és a papok aggodalma Jézus esetében azonban meglehetősen nagy képmutatás, mivel Jézus többször hangoztatta, hogy ő egyáltalán nem kíván egy felkelés élére állni. Ezt Pilátus is Jézus kihallgatásakor hamar megértette. Jézus politikailag szerinte nem veszélyes, hanem csak egy vallásos bolond.
Végül a zsidók Jézus halála után nem is olyan sokkal mégis fellázadtak egy hamis messiást követve, s bekövetkezett, amit Jézus megjövendölt. Ha nem hallgattok rám, ha nem engem fogadtok el messiásnak, el fogtok pusztulni:
"Amikor közelebb ért, és meglátta a várost, megsiratta, és így szólt: Bárcsak felismerted volna ezen a napon te is a békességre vezető utat! De most már el van rejtve a szemed elől. Mert jönnek majd rád napok, amikor ellenségeid ostromfalat emelnek körülötted, körülzárnak, és mindenfelől szorongatnak, földre tipornak téged és fiaidat, akik falaid között laknak, és kő kövön nem marad benned, mert nem ismerted fel meglátogatásod idejét." (Lk 19,41-44)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!