A tenger kettéválasztásához miért kellett hatalmas nagy szél? Egy ekkora szél nem fújja el az embert?
Kérdező!
Nem érted?
Pedig már legalább hat perc eltelt.
Értjük kedves kérdező, és a reakcióidból nagyjából tudjuk is mit vársz. A 15-ös értelmezési kísérletemet gyorsan elintézted. Azt meg nincs kedvem írni, amit vársz.
"Alain Delon válasza talán a legközelebb lenne a valósághoz, de az nem lett volna még ennél is megdöbbentőbb, hanem minden felhajtás nélkül csak kettéválasztódik a tenger? Nincs szél, és nincs semmiféle elemi erő, hanem csak a csendes, teremtő erő?" - írod kérdező.
"nem lett volna még ennél is megdöbbentőbb"
De. Írjál egy normális megdöbbentő Ószövetséget. Hiányzik.
Erről eszembe jut egy mókás jelenet, Csehov Három nővérének paródiájából.
- Hej, ha ezt az uram, Galuska Galagonya megérhette volna
Ez 3x ismétlődik.
- De nem érte meg!
Van, hogy rossz a kérdés.
Mi értelme van, májusi délután, patakparton fűszálat rágcsálva, szomszéd faluból nótaszót hallgatva a lenvirág bimbózását nézni? Semmi.
Inkább éld, mint értsd!
ja. Messze még a május. Menjünk aludni, jó éjt.
* * * * * * * * * * * *
"Alszik a szív és alszik a szívben az aggodalom,
alszik a pókháló közelében a légy a falon;
csönd van a házban, az éber egér se kapargál,
alszik a kert, a faág, a fatörzsben a harkály,
kasban a méh, rózsában a rózsabogár,
alszik a pergő búzaszemekben a nyár,
alszik a holdban a láng, hideg érem az égen;
fölkel az ősz és lopni lopakszik az éjben."
/Radnóti
Ha a tudományos háttérre vagy kíváncsi: nem fújta el a népet, akkora szélre nem volt szükség. Nem kellett tízméteres vízfalat megtartania.
Kicsit bővebben: habár ez terjedt el, a nevezetes átkelés nem konkrétan a Vörös-tengeren történt. A Bibliában a Sás-tenger vagy Nád-tenger áll, ami a Vörös-tengertől északra elterülő tavas, mocsaras vidéket jelenti. Jelenlegi ismereteink szerint az átkelés a Keserű-tavak vidékén történt. Ezr normális esetben összefüggő víztakaró borítja, de megfelelő irányú és erejű szél a víz természetes áramlásával együtt előidézheti, hogy a tavak vize a meder egyik feléből a másikba áramoljon, így visszahúzódjon a mederben levő kiemelkedésről, ami ilyen módon alkalmas,arra, hogy átkelhessenek a túlsó partra. A feltételek megszűnésekor aztán a víz visszaáramlik eredeti pozíciójába, mindezt akkora erővel és sebességgel, hogy az képes egy hadsereget magával sodorni. A helyszín topográfiájának ismeretében ezt több számítás is igzolja, illetve modellkísérletekkel is bizonyítható.
Mindez természetesen nem kisebbíti a csoda jelentőségét: az, hogy a megfelelő időben a megfelelő erejű és idejű szél fújt, ami pont a megfelelő időre lehetővé tette a zsidók menekülését, majd akkor szűnt meg, amikor az egész egyiptomi sereg pusztulását okozza: minimum egyenértékű csoda azzal, mint ha Isten lenyúlva a mennyből saját kezűleg szedte volna két darabra a tengert...
Persze akit nem érdekel a tudományos magyarázat, az eme ismeret hiányában is elfogadhatja azt, amit Mózes könyve erről ír. A lényeg Isten beavatkozása a kiválasztott nép megmenekülésének érdekében...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!