Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Különböző vallások, egyházak...

Különböző vallások, egyházak hogyan állnak a nemi élet gyakorlásához és miért úgy?

Figyelt kérdés

2016. okt. 1. 08:21
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Más vallások sokkal szigorúbban ítélik meg a nemi életet, mit a kereszténység.


A buddhizmusban például alapvetően a mindenféle vágyak, többek között a nemi ösztön felszámolására kell törekedni. A buddhizmus tehát elvben tilt bármiféle szexuális aktivitást, gyakorlatban viszont tisztában van azzal, hogy ez marha nagy feladat, amit az emberek többsége egyszerűen képtelen bevállalni. A gyakorlatban tehát olyan morális értékrend alakult ki, hogy a szerzetesek és a szerzetesnők (akik ezt be tudják vállalni) teljes önmegtartóztatásban élnek, míg a világi hívek házasságra lépve élhetnek nemi életet, de az új élet megfoganásának és megszületésének a lehetőségét meg kel hagyni. Ez a hinduizmus legtöbb irányzatában is hasonlóan van, mint a buddhizmus főbb irányzataiban.


Tehát leegyszerűsítve, egy hindu vagy buddhista nem szexelhet(ne) ha már útban van a gyerek, hiszen a korábbi foglalkozás már elérte a célját, de egy keresztény házaspárnál megtehetik ezt pusztán a kölcsönös örömszerzés céljából is, természetesen azzal a lényeges megszorítással, hogy a megtermékenyült petesejt már emberi lénynek számít, tehát nem lehet elvenni az életét. (Ez a fogamzásgátlás technikájánál alapvető szempont, hívő keresztények esetében.)

2016. okt. 2. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:
Köszi!
2016. okt. 2. 12:00
 13/15 zolo válasza:
Én úgy tudom szinte az összes vallás csak házas felek között engedélyezi a szexet és ami nagyon lényeges gyermek nemzés céljából. Ezért is tiltják a különböző védekezési módszereket is. Az örömszerzés már bűnnek tűnik az egyházak szemében. Csak azt tudnám miért baj az bármelyik istenek, hogy kettő ember jól érzi magát és boldog.
2016. okt. 11. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Először is érdemes egy kis vallástörténelemmel kezdeni: eddig a szóba került vallások közül a kereszténység a legősibb, amely viszont a zsidó Bibliára (=Ószövetség keresztény szemmel) épül, ami viszont eléggé hímsoviniszta, hiszen a paráznaságot kb. csak a nőkre vonatkoztatja, a férfi birtokolja a nőt, a nő szüzessége pedig érték (lásd pl. Dina története).


Azt is érdemes tudni, hogy az Ószövetség egyértelműen támogatja a poligámiát, nézzétek csak meg akár csak az ősapák-ősanyák történeteit (Ábrahám-Izsák-Jákob), a monogámia egy nagyon sokkal későbbi találmány csak. És akkor még beszélhetünk persze arról is, hogy mitől házasság a házasság: mert a férfi elvette a nőt, azaz hazavitte magához és azt csinál vele, amit akar.


Szerintem amúgy inkább azért (szemben az első válaszolóval), mert a nő szüzessége tényleg egy olyan kivételes érték, hogy a mai napig is vannak olyan vallásos közösségek (mindenféle vallásból), ahol nézik, hogy tényleg szűz-e a lány a házasság előtt.


Ma már persze a három egyistenhívő világvallás hozzáállása a nemi élethez többnyire megegyezik (avagy csak házasságon belül), bár az iszlámban még mindig van többnejűség, és érdekes, hogy a zsidóságban is azzal a szöveggel szoktak házas férfiak más nőkkel kikezdeni, hogy amúgy a Bibliában nincs is megírva, hogy nem lehet (és tényleg).


Konkrétan kérdésedre válaszolva szerintem ennél sokkal egyszerűbben azért, mert a három világvallás mind soviniszta és míg a saját lányuk becsületét és tisztaságát féltik (de annyira, hogy nekem egy muszlim barátom mesélte, hogy házasság előtt a lányok csak anált nyomnak pl...), addig a férfiak meg ott meg úgy meg azzal, aki csak hagyja magát... Avagy mert a törvényeket mindig is a férfiak írták...

2016. okt. 28. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2016. nov. 1. 13:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!