Mit jelképez a hét gyüleketet a Jelenések könyvében?
Én ugyan nem vagyok kifejezetten "bibliatanulmányozó", mert a hagyományos keresztény tanítás szerint a Biblia értelmezése az apostoli jogfolytonosságú Egyházak dolga, az attól való elhajlás pedig könnyen eretnekségbe vezethet.
A protestánsoknál van olyan értelmezés, ami szerint ezek a levelek 7 egyháztörténeti korszakot jelképeznek, persze ott mindig úgy kell kijönni az azonosításoknak, hogy az ő közösségük legyen valamelyik, vagy legalábbis valamelyik levélben a saját korukat lássák...
Nem gondolom, hogy kifejezetten jelképeznének valamit, ezek inkább prófétai üzenetek, ahogyan a Jeromos kommentár írja:
"A hét üzenet a kinyilatkoztató személynek az epifánia során Jánoshoz intézett beszédéhez tartozik, továbbá pontosítja az 1,11.19-ben szereplő, írásra vonatkozó parancsot. Nagyon valószínűtlen, hogy ezek az üzenetek valaha is önálló levelekként léteztek volna, amelyeket elküldtek a hét egyháznak, mivel nem hordozzák magukon a korabeli levelekre jellemző sajátosságokat. Sokkal inkább tekinthetők prófétai beszédeknek (Hahn, F.: Tradition und Glaube [Fest. K. G. Kuhn, szerk. G. Jeremias és mások] Göttingen 1971, 357-394). "
Forrás: [link]
A részletes magyarázatok a fentebbi linken.
Dante
A Jehova Tanúit.
Az apokalipsziskor a világ összes embere a pokolban fog égni és visítani fog a kínszenvedéstől, kivéve a Jehova Tanúit.
Ők mind életben fognak maradni, de csak azok akik feltétel nélküli lojalitást mutatnak a szervezet és az Őrtorony iránt. Aki egy kicsit is kételkedik, vagyis hagyja, hogy a Sátán megfertőzze elméjét az egyből a pokolba fog kerülni égni!
Több támpont van arra vonatkozóan, hogy egy idői kijelentésről van szó, tehát egy gyülekezet egy időben élő hívek közössége.
Az első gyülekezetnél a Nikolaitáknak cselekedetei voltak, a harmadiknál már tanításuk.
Jézus a negyedik gyülekezetnek ezt mondta: "Hanem a mi nálatok van, azt tartsátok meg addig, míg eljövök. "
Az ötödiknek ezt: "elmegyek hozzád, mint a tolvaj, és nem tudod, mely órában megyek hozzád"
A hatodiknak ezt: "Ímé eljövök hamar..."
A hetediknek ezt: "Ímé az ajtó előtt állok és zörgetek"
Szia
János hét arany lámpatartó között látta Jézust, aki hét csillagot tartott a jobb kezében a Jelenések 1:12, 13, 16 szerint. Jézus most megmagyarázza ezt: „Ami a hét csillag szent titkát illeti, melyeket jobb kezemben láttál, és a hét arany lámpatartóét: a hét csillag a hét gyülekezet angyalait jelenti, a hét lámpatartó pedig hét gyülekezetet jelent” Jelenések 1:20.
Mit jelképez a hét csillag, és miért szólnak az üzenetek kimondottan ezeknek?
A ’csillagok a hét gyülekezet angyalait jelentik’. A Jelenések könyvében a csillagok olykor szó szerinti angyalokat jelképeznek, ám Jézus aligha használt volna fel embert arra, hogy láthatatlan szellemteremtményekkel közöljön írásban gondolatokat. A ’csillagoknak’ tehát a gyülekezetekben lévő felvigyázókra, azaz vénekre kell utalniuk, akik Jézus követeiként (A görög anʹge·losz szó jelentése ’követ’, illetve ’angyal’. A Malakiás 2:7-ben a lévita papra úgy utalnak, mint ’követ’ (héberül: mal·ʼákhʹ). ) szolgálnak. Az üzenetek a csillagoknak szólnak, mivel ezek felelősek Jehova nyájának a felvigyázásáért, ahogyan azt a Cselekedetek 20:28-ban van írva.
"Az üzenetek a csillagoknak szólnak, mivel ezek felelősek Jehova nyájának a felvigyázásáért"
Vagy nem annak szólnak. :) Az nagyon jóra vezethető, ha a nekünk tetsző szóösszetételeket szó szerint vesszük, a nem tetszőeket meg jelképként kezeljük, vagy épp fordítva.
"Jehova" követőinek nem volt összekovácsolt nyája és ma sincs. Már maga Jézus is szétszélesztette a nyájat, és a tanítványokat. Pál farizeusi, és egyáltalán nem tévedhetetlen gondolkodásmódjából fakad a fizikailag tartsunk össze szemlélet, és gyűljünk egy helyre bábeli felfogás. Jézus soha nem utalt semmi ilyesmire.
"Jehova" követőinek nem volt összekovácsolt nyája és ma sincs. Már maga Jézus is szétszélesztette a nyájat, és a tanítványokat. Pál farizeusi, és egyáltalán nem tévedhetetlen gondolkodásmódjából fakad a fizikailag tartsunk össze szemlélet, és gyűljünk egy helyre bábeli felfogás. Jézus soha nem utalt semmi ilyesmire."
Erre nem tudok neked két mondatban válaszolni :-)
Jehova szerette Ábrahámot, ezért lojális szeretettel bánt a leszármazottaival. Izrael nemzete, mely Ábrahámtól származott, több mint 15 évszázadon át a választott népe, „különleges tulajdona” volt, ahogyan azt a 5Mózes 7:6 írja. Vajon ez azt jelentette, hogy Jehova a más nemzetből származó embereket semmibe vette? Nem. Azok a nem izraeliták, akik Jehovát szerették volna imádni, csatlakozhattak különleges nemzetéhez. Ezeket az áttért személyeket, vagyis prozelitákat a nemzethez tartozónak tekintették. Az izraelitáknak úgy kellett bánniuk velük, mintha közülük valók lennének a 3Móz 19:33, 34 szerint. A prozelitáknak pedig Jehova minden törvényének engedelmeskedniük kellett 3Móz 24:22.
Jézus azonban ezt a megdöbbentő kijelentést tette zsidó kortársainak: „az Isten királyságát elveszik tőletek, és olyan nemzetnek adják, amely megtermi gyümölcseit” Máté 21:43. Kik alkotják ezt az új nemzetet, és hogyan érint minket ez a változás?
Péter apostol egyértelműen azonosította ezt az új nemzetet. Ezt írta keresztény hittársainak: „Ti . . . »választott nemzetség, királyi papság, szent nemzet, különleges tulajdonnak szánt nép vagytok, hogy mindenfelé hirdessétek annak kitűnő tulajdonságait«, aki a sötétségből az ő csodálatos világosságába hívott titeket” 1Pét 2:9. Ahogy az előre meg lett jövendölve, elsőként olyan zsidó születésű személyek lettek ennek az új nemzetnek a tagjai, akik elfogadták Jézust mint Messiást (a Dán 9:27a;és a Máté 10:6 szerint). Később sok nem izraelita személy is tagja lett ennek a nemzetnek, hiszen Péter így folytatta a levelét: „egykor nem voltatok nép, most azonban Isten népe vagytok” 1Pét 2:10.
Kinek mondta Péter ezeket a szavakat? Levelének elején ezt írja: „... új születést adott nekünk élő reménységre Jézus Krisztusnak a halottak közül való feltámadása által, romolhatatlan és beszennyezetlen és el nem hervadó örökségre. Ez az egekben van fenntartva számotokra” 1Pét 1:3, 4. Tehát ezt az új nemzetet az égi reménységű felkent keresztények alkotják. Ők ’Isten Izraele’ a Gal 6:16 szerint. Egy látomásban János apostol látta, hogy ezek a szellemi izraeliták 144 000-en vannak. „Ezeket az emberek közül vették meg zsengéül az Istennek és a Báránynak”, hogy ’papokként’ szolgáljanak, és ’királyokként uralkodjanak Jézussal az ezer év alatt’ itt a bizonyíték:Jel 5:10; 7:4; 14:1, 4; 20:6; Jak 1:18.
"egyáltalán nem tévedhetetlen gondolkodásmódjából fakad a fizikailag tartsunk össze szemlélet, és gyűljünk egy helyre bábeli felfogás." - tényleg nem egy helyen vannak: több mint 240 országban, és területi egységen. Krisztus pásztorkodik felettük, így lett a "kicsiny nyáj" és a "nagy sokaság" egyetlen nyájjá, egyetlen pásztor vezetése alatt.
Kedves #3
A válaszoddal egyetértek mert alá tudjuk támasztani igével.
De most felteszek egy két kérdést.
A gyükekezet alatt érthetünk egyházat is?
Hét külömböző egyházat?
Kedves Zitus
átolvastam a válaszodat levezetted, magyarázva.
Köszi.
A második komented utolsó bekezdéséig eggyet is értek.
Zitus a hét gyülekezet mettöl meddig terjed időben? Szerinted egy mozgalom vagy hét gyülekezet?
A hét gyülekezet az a János korában létező konkrét gyülekezeteket jelentette, melyeket János személyesen is ismert. Ezek különben egymástól nem messze, az akkori hivatalos postaúton egymás után helyezkedtek el.
Mivel János éppen Patmoszon, az akkori Gulágon volt kényszermunkatáborban, ott írta a Jelenések könyvét, és egyáltalán nem volt biztos, hogy hányszor tud levelet kijuttatni, ezért egy írásban írt a hét gyülekezetnek, pluszban pedig általános tanításokat is megfogalmazott az összes keresztény közössség számára.
Mivel az is rizikós volt, hogy lebukik az irománnyal, ezért választotta a zsidó apokaliptikus irodalom szimbólumrendszerét. Ezt a jelbeszédet a zsidókból lett keresztények megértették. Egy idegen pedig azt hihette, hogy elment az öreg Jánosnak az esze, de arra valószínűleg nem gondolt, hogy ez egy "tiltott keresztény propaganda".
János, mivel ismerte ezeket a gyülekezeteket, konkrétan őket szidta meg vagy dicsérte meg, a konkrét hibáikért illetve az erényeikért.
A történet azonban nem csak róluk szól, hanem okulásul nekünk is. történelem folyamán sok gyülekezet esett bele ugyanezekbe a hibákba, amiket minden gyülekezetnek el kéne kerülnie.
Ezért ezek a levelek egyetemes érvényűek, annak ellenére, hogy egy-egy konkrét gyülekezetnek szóltak eredetileg. Van az a régi magyar mondás, hogy "lányomnak mondom, vejem is értsen belőle" - na pont erről van szó. :)
"A gyükekezet alatt érthetünk egyházat is? Hét külömböző egyházat?"
Mivel Jézus Krisztus csak egyetlen egy egyházat alapított a kiválasztott 12 és 72 apostolával, ezért ez teljesen lehetetlen. Egyház csak egyetlen egy van. ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!