Mi az a "HATALOM"? Mi alapján mondhatjuk valakiről, vagy valamiről, hogy hatalma van?
Minél több ember sorsát, minél nagyobb mértékben képes valaki befolyásolni, annál nagyobb a hatalma.
Minél többen képesek valakinek, minél nagyobb mértékben befolyásolni a sorsát, annál kisebb az illető hatalma.
A hétköznapi értelemben vett hatalom egy külsőség. Csak azon múlik, hogy a többi ember felruház-e vele, vagy rájuk tudod-e kényszeríteni az akaratodat a helyzetedből fakadóan.
A kiérdemelt tekintély, bizalom egy másfajta hatalom, mint ahogy az is, ha saját énünk felett van egyfajta hatalmunk.
3.válaszoló!
A hatalom gyakorlója csak kényszerítéssel tudja mások életét befolyásolni?
A tekintély,és bizalom milyen módon befolyásolja az alárendelődötteket?Az,a kényszer egyik módja?
A hatalom átruházott erő. Valaki nem önmaga miatt erős, hanem a ráruházott hatalomtól, tekintélytől. Például a rendőr nem lenne elég erős ahhoz, hogy megállítson egy kamiont, de a kamionok mégis megállnak, amikor leinti őket. De a kamionos nem önként áll meg ilyenkor, hanem azért, mert tudja, hogyha nem áll meg a rendőr jelzésére, akkor a rendőr mögött levő erő működésbe lendül, és ő húzza a rövidebbet. Persze törvénytisztelő ember mégsem azért áll meg fogcsikorgatva, mert fél a rendőrtől, hanem azért, mert természetes számára, hogy engedelmeskedik a rendőrnek, a munkahelyen a főnöknek, stb.
Hit szempontjából különböző hatalmi szintek vannak. Például Jézusról azt mondja a János 1,12, hogy akik Őt befogadják, azok hatalmat kapnak arra, hogy Isten fiai, gyermekei legyenek. Ez a hatalom csak a Jézust befogadókat illeti meg. Azt is mondja Jézus, hogy adtam nektek hatalmat, hogy kígyókon és skorpiókon tapossatok, és az ellenség minden erején, és semmi sem árthat nektek. Elvileg ez is vonatkozik minden hívőre, de csak azok tudnak élni is vele, akiknek erről kijelentésük van a Szent Szellem által, ezért azok járnak el bölcsen, akik megvárják a Szellem kijelentését, mielőtt ezt a hatalmat gyakorolni szeretnék. Hatalom adatik az Isten által valóban elhívott egyházi vezetőknek is. Emögött a hatalom mögött ott áll Isten egész királysága. Ha egy szellemi tekintélyű egyházi vezető a szolgálatában tevékenykedik, akkor ez az erő támogatja.
Az erő és hatalom valódi birtokosa Isten, pontosabban Jézus, Aki azt mondta, hogy minden hatalom nekem adatott mennyen és földön. Ezt a hatalmat pedig átruházta az Egyházra mielőtt felment volna a Mennybe. De a hatalom csak akkor működik, ha jogszerűen gyakorolják.
"A hatalom gyakorlója csak kényszerítéssel tudja mások életét befolyásolni?"
Nem feltétlenül (lásd alább), de mindenesetre a mai társadalmakban jellemzően igen.
"A tekintély,és bizalom milyen módon befolyásolja az alárendelődötteket?Az,a kényszer egyik módja?"
Nem, a kiérdemelt tekintély (és az ilyen emberbe vetett bizalom) semmiképp nem kényszer, hanem egyfajta ráhagyatkozás az illető bölcsességére; voltaképpen olyan hatalom, amivel felruháznak az emberek maguk közül valakit, akit erre érdemesnek tartanak.
Erről szólnának a választások, de nagyon nem itt tart még az emberiség.
Szia!
Szerintem a hatalom a lemondás, mert ez vezet a teljes önuralomhoz. Aki másokon akar hatalmaskodni az a saját gyengeségét kompenzálja. Ez az önmagán uralkodni képtelen ember álarca.
Szia
Mivel a hatalmat nagy betűvel írtad, gondoltam utánanézek mit ír a Biblia a hatalomról.
Ezt találtam:
Egy kifejezés a Róma 13:1-ben, amely emberi kormányzatokra utal. Ezt az írásszöveget különféleképpen fordítják: „Minden lélek rendelje alá magát a felsőbb hatalmaknak, mert nincs hatalom, csak Istentől; a létező hatalmak Isten által állnak fenn a maguk viszonylagos állásában” (ÚV). „Mindenki engedelmeskedjék a felette álló közhatalomnak. Mert nincs felsőség, csak Istentől, s ami van, azt mind Isten rendelte” (Rav.). „Minden ember engedelmeskedjék a föléje rendelt (állami) felsőbbségnek. Mert nincsen felsőbbség csupáncsak Istentől; a létező felsőbbségek tehát Istentől rendeltettek” (Bud.).
Bár az emberi kormányzatok nem Jehova Istentől származnak (vö.: Mt 4:8, 9; 1Jn 5:19; Je 13:1, 2), az ő engedélyével jöttek létre, és ő engedi meg, hogy fennmaradjanak. Ám ha jónak látja, ahhoz, hogy megvalósuljon az akarata, ezeket a hatalmakat elmozdíthatja a helyükről, irányíthatja és ellenőrzése alatt tarthatja őket. Dániel próféta a következőket jelentette ki Jehováról: „Ő változtatja meg az időket és időszakokat, királyokat mozdít el, és királyokat támaszt” (Dá 2:21). A Példabeszédek 21:1 ezt írja: „Olyan a király szíve, mint a patakok vize Jehova kezében. Arra hajtja, amerre akarja.” (Vö.: Ne 2:3–6; Esz 6:1–11.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!