A vallási rovatban válaszoló nem hívőktől kérdezem, hogy honnan szereztétek a vallási ismereteiteket?
A) Járt hittanra, esetleg teológiára, de nem tartja a vallását. (És ha nem titok, miért történt így?)
B) Összehasonlító vallástudományt, egyetemes vallástörténetet, vallásszociológiát stb. tanult. (Hol és mit, elégedett volt-e a képzéssel?)
C) Egyéb. (Éspedig?)
A válaszokat előre is köszönöm! (andrás)
Köszönöm a további válaszokat is!
# Ákos
"Ebből is látszik, hogy a tudomány képes befolyásolni a vallásokat, és megváltoztatni alapvető dogmákat is akár."
Tudomány még egyetlen teológiai dogmát sem változtatott meg az egyetemes egyháztörténet folyamán.
A dogmák definíciójuk szerint eleve megváltoztathatatlanok, és nem tudományos kérdésekben fogalmaznak meg állítást, hanem hitbéli kérdésekben. (Pl. sem a kreacionizmus, sem az evolúció nem dogma, sosem volt az, és sosem lehet az.)
De szerintem ezt tanulnotok kellett annak idején az evangélikus hittanon is :)
"Én úgy veszem észre, hogy a hatalmukat vesztett egyházak csak úgy tudnak fennmaradni, ha igazodnak a tudomány állásához."
És mi van akkor a keleti keresztény egyházak közül azzal a néhánnyal, amelyek a történelem során soha nem voltak úgymond hatalmon? Amelyek a fennmaradása nem azon függ, hogy mit gondolnak a tudományról, hanem attól függ, hogy az aktuális hatalom lefejezi-e őket vagy sem.
Az ő hittételeik akkor egy másik elbírálás alá esnek? De ha történetesen ugyanazt tanítják, mint az egykor "hatalmon lévő" nővéregyházaik?
Akkor hogy van is van ez most, szerinted? :)
# 10
Ja, van ilyen. Nem is kell mindig mindent megmagyarázni. Sokszor jobb, ha válasz nélkül marad valami, mintha erőlködünk a válasszal. (Neked is ment a zöld.)
"Akkor hogy van is van ez most, szerinted?"
Én annyit tudok, hogy míg a katolikus egyház kezében valódi hatalom volt, addig megégette vagy bezárta azokat, akik a Bibliát megcáfoló felfedezéseiket terjesztették. Most meg, mikor már nincs hatalma, csak úgy tudja megtartani az értelmesebb híveit, ha összemixeli a teológiát a tudománnyal bizonyos helyeken. Ha Jézus holltestét megtalálnák a tudósok, és valahogy bebizonyítanák, hogy az tényleg Jézus hollteste, akkor kb. 50 év után az összes történelmi egyház már aut tanítaná, hogy a feltámadás jelképes metafora a Bibliában. Biztos vagyok benne.
A kis keleti egyházak alatt nem tudom, pontosan melyekre gondolsz, de a Közel-Keleten élő keresztényeket nyilván az életben maradás jobban leköti, mint hogy a tudomány állásával törődjenek, és kell nekik egy Isten, akihez fordulhatnak. Az elmaradottabb vidékeken eleve alacsonyabb műveltségűek az emberek, könnyebben elhisznek mindent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!