Minden keresztény felekezet elfogadja az Apostoli hitvallást?
Ez egy elég összetett kérdés amit nem tudtam a kérdésben másképp megfogalmazni de itt átfogalmazom, hogy tulajdonképpen mi érdekel még.
Tehát tudtommal az Apostoli hitvallást kb K.r 125 körül alakult ki ami görögül eredetileg így hangzik;
Πιστεύω εις Θεον Πατερα, παντοκράτορα, ποιητην ουρανου και γης.
Και (εις) `Ιησουν Χριστον, υίον αυτου τον μονογενη, τον κύριον ήμων, τον συλληφθέντα εκ πνεύματοσ άγίου, γεννηθέντα εκ Μαρίας της παρθένου, παθόντα επι Ποντίου Πιλάτου, σταυρωθέντα, θανόντα, και ταφέντα, κατελθόντα εις τα κατώτατα, τη τρίτη `ημέρα `αναστάντα `απο των νεκρων, `ανελθόντα εις τους ουρανούς, καθεζόμενον εν δεξια θεου πατρος παντο δυνάμου, εκειθεν ερχόμενον κρϊναι ζωντας και νεκρούς.
Πιστεύω εις το Πνυμα το `Αγιον, αγίαν καθολικην εκκλησίαν, αγίων κοινωνίαν, άφεσιν αμαρτιων, σαρκος ανάστασιν, ξωήν αιώνιον. Αμήν.
Latinul így;
Credo in Deum Patrem omnipoténtem, Creatórem cæli et terræ.
Et in Iesum Christum, Fílium eius únicum, Dóminum nostrum, qui concéptus est de Spíritu Sancto, natus ex María Vírgine, passus sub Póntio Piláto, crucifíxus, mórtuus, et sepúltus, descéndit ad ínfernos, tértia die resurréxit a mórtuis, ascéndit ad cælos, sedet ad déxteram Dei Patris omnipoténtis, inde ventúrus est iudicáre vivos et mórtuos.
Credo in Spíritum Sanctum, sanctam Ecclésiam cathólicam, sanctórum communiónem, remissiónem peccatórum, carnis resurrectiónem, vitam ætérnam. Amen.
Magyarul:
Hiszek egy Istenben, mindenható Atyában, mennynek és földnek teremtőjében.
És Jézus Krisztusban, az ő egyszülött fiában, a mi Urunkban, aki fogantatott Szentlélektől, született Szűz Máriától, szenvedett Poncius Pilátus alatt, megfeszítették, meghalt és eltemették. Alászállt a poklokra, harmadnapon feltámadt a halottak közül, fölment a mennybe, ott ül a mindenható Atya Isten jobbján, onnan jön el ítélni élőket és holtakat.
Hiszek Szentlélekben. Hiszem az egyetemes anyaszentegyházat, a bűnök bocsánatát, a test feltámadását és az örök életet. Ámen.
Szóval ezt minden egyes keresztény felekezet elfogadja vagy vannak kivételek, és ha vannak kivételek akkor ők mi okból nem fogadják el?
Az ortodox egyház ezt a változatát használja;
Hiszek egy Istenben, mindenható Atyában, mennynek és földnek, minden látható és láthatatlan dolgoknak Teremtőjében;
és az egy Úr Jézus Krisztusban, Istennek egyszülött Fiában, aki az Atyától minden időknek előtte született; a Világosságtól való Világosságban, igaz Istentől való igaz Istenben, aki született és nem teremtetett, aki egylényegű az Atyával, és aki által mindenek lettek; aki miérettünk, emberekért és a mi üdvösségünkért leszállt a mennyekből és megtestesült a Szent Lélektől és Szűz Máriától és emberré lett; aki keresztre feszíttetett miérettünk Poncius Pilátus idejében, és szenvedett és eltemettetett, és feltámadott a harmadik napon az Írások szerint; és felment a mennyekbe és ül az Atyának jobbján; és újból eljő dicsőséggel, ítélni élőket és holtakat, és az Ő Országának nem lesz vége;
és a Szent Lélekben, Úrban és Éltetőben, aki az Atyától ered, akit az Atyával és Fiúval együtt imádunk és dicsőítünk, aki a próféták által szólott. Hiszek egy, szent, egyetemes és apostoli Egyházban. Egy keresztséget vallok a bűnök bocsánatára. Várom a holtak feltámadását és az eljövendő örök életet. Ámin.
Elég korai hisz Krisztus után rögtön a következő század elején már lefektették és vallották, úgyhogy minden bizonnyal már jóval előtte is használhatták még ha nem a ma ismert formában is, de több mint valószinü, hogy az első keresztények imáiban elhangzottak az alap szavak.
Nem tudom ha létezik olyan keresztény felekezet ami ne fogadná el, de ha mégis; akkor ők mi okból nem?
Egyelőre kb ennyit szeretnék tudni;köszönöm!
Köszönöm a válaszokat!
Értem;-tehát a mormonok, a jehova tanúi és az unitáriusok nem fogadják el?
Gondolom ez azért van mert Ők a Szentháromságot tagadják.
Ezt is megértem!-de akkor hogyan magyarázzák meg a hitvallás korai lefektetését, hisz az Újszövetség könyvei is Kr. u. 2. században váltak teljes gyűjteménnyé.Tehát azt lehet mondani, hogy a hitvallás megfogalmazódása és az Újszövetség befejezése egyszerre láttak "napvilágot".
-Itt valaki azt írta, hogy a hitvallás egy ima;-hát sajnálom ha így gondolja az illető de a hitvallás nem egy ima, mint ahogy előttem is írták, hogy nem csak egy ima;
"Mert ha a te száddal vallást teszel az Úr Jézusról, és szívedben hiszed, hogy az Isten feltámasztotta őt a halálból, megtartatol.
Mert szívvel hiszünk az igazságra, szájjal teszünk pedig vallást az idvességre."
(Róm.10:9-10)
Azért kíváncsi vagyok, hogy mivel magyarázzák meg azok akik nem fogadják el, az eredetét a keletkezését.
az újszövetségi iratok már készen voltak az első században
noss 3 felekezet 3 féle okból nem ért egyet
unitáriusok: ők úgy gondolják maga a biblia eleve nem hiteles, Pált és Jézust "szembe állítják", Jézust eleve csak egy jó embernek mondjuk prófétának tartják, úgy gondolják az újszövetségi könyvebe sok valótlan dolog is bekerült, nyilván innen következik ,hogy az ebből következő hagyományok is tévesek
jehova tanúi: szerintük az apostolok idejében is elkezdődött már egy széles körű eretnekség ami alól csak a szentírók menekültek meg, az első század végére már az egész egyház eretnekké vált, még végül 19. század végén Isten helyre nem állította, ez ma jehova tanúinak közössége, és az őrtorony társaság az ő tévedhetetlen vezeőik, akik nélkül nincs üdvösség... a bibliát meg számos ponton módosították ahol ez számukra szükséges volt ,hogy a nézeteiket alátámaszthassák, persze ők azt állítják ,hogy ez az eredeti szövegváltozat.
mormonok: nekik van egy elég sajátos hagyományanyaguk, + a mormon könyve ami egy "másik biblia" a bibliáról is úgy gondolják ,hogy nem mindenhol pontos, ennyi az oka...
Az elsőként idézett hitvallás a régebbi, ezt szoktuk apostoli hitvallásnak mondani, mert a hagyomány szerint az apostolok hagyományozták ránk.
A második, ami az ortodoxhoz lett kötve az a nicea-konstantiápolyi, amit ugyanúgy használnak a katolikusok is. Ez lényegében nem tér el a másiktól, csak hosszabb, aminek az az oka, hogy már az első századokban eretnekségek jöttek létre, akik tagadták pl. Krisztus isteni vagy emberi természetét, vagy a Szentlélek Istenségét. Ezért az apostoli hitvallást kibővítették, hogy ezek a kérdések egyértelműbben és jobban legyenek megfogalmazva.
De ezzel meg is válaszoltam a kérdést: tehát vannak olyan magukat kereszténynek nevező felekezetek, meg voltak is, amelyek nem fogadják el. Viszont szerintem ezek emiatt nem mondhatók kereszténynek.
Az igazi őskeresztények, vagyis az első apostolok által megszervezett egyház nem ismerte és nem használta ezt a szöveget. Úgyhogy ebben a formájában semmiképpen sem apostoli.
A hitvallás mai szövege a Kr u 325-ös niceai zsinat után a nicea-konstantinápolyi hitvallás leegyszerűsített szövegéből keletkezett, majd a 6-8. században rögzült Nyugat-Európában. Rómában csak a 9-11. században vált kizárólagossá a többi szövegváltozattal szemben.
Ez a hitvallás tehát nem a Jézus Krisztus által megalapított igaz kereszténységhez tartozik, hanem a Nagy Constantin császár által alapított egyetemes (catholicos) római birodalmi államvalláshoz, amely a szent keresztény tanoktól közismerten jelentősen eltért, egyfajta elterjedt álkeresztény eretnekségnek tekinthető.
A nicea-konstantinápolyi ún. "történelmi kereszténység" fogadja tehát el (ma már közülük sem mindenki), a többi keresztény irányzat természetesen nem.
Akik nem fogadják el azért nem teszik, mert nem biblikus, nem része a szentírásoknak, egyetlen Krisztus által elhívott apostol sem hirdette soha. Tartalmilag nagyrészt lehet ettől még többé-kevésbé helyes, de pontatlan. Például szó sincs arról, hogy Krisztust eltemették volna, hiszen köztudott, hogy testét Aritmetiai József sírkamrájában helyezték el és onnan támadt fel, de félreérthető az "anyaszentegyház" is, mert még valaki véletlenül a magát is így nevező római katolikus egyházat értené alatta.
14. válaszoló!
A kereszténység egyetemessége a Biblia(Ó,es Újszövetség)66 könyvének,mint hitünk EGYEDÜLI alapjának elfogadásával vált egyetemessé. Mindazon egyházak,melyek hitüket más alapra helyezik(pl.pápai enciklikákra,szent hagyományokra,a Biblia tanításával nem egyező"próféták"tanításaira)azok nem részei az egyetemes keresztény anyaszentegyháznak.
Az"Apostoli hitvallás",bár nem része a bibliai kánonnak,tanai nem térnek el attól.Annak rövid esszenciája.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!