Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A hit kedvéért szabad a hazugság?

A hit kedvéért szabad a hazugság?

Figyelt kérdés
2010. márc. 28. 19:52
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
84%
Ezt hogy kellene elképzelni? Tudsz egy olyan helyzetet említeni?
2010. márc. 28. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
31%
Persze! A hit kedvéért mindent! Az a lényeg, hogy valamivel utána nyugtasd meg a lelkiismeretedet. Erre a hit kiváló, akár más erkölcstelen és etikátlan bűnt is el lehet követni embertársaink ellen. A lényeg, hogy a HIT kedvéért történjen a dolog, vagy legalább a végén rá lehessen fogni, hogy a HIT miatt tetted...
2010. márc. 28. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
29%

Keresztényeknek tilos.

Már a Tizparancsolatban is benne van;

Ne hazudj, és más becsületében kárt ne tégy.


Van egy álkeresztény szekta - jehovatanúi - nekik szabad hazudni.

Ezt nevezik ők "teokratikus hadviselésnek"

2010. márc. 28. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
56%
nem csak a hit, hanem seni kedvé-ért nem volna szabad hazudni.
2010. márc. 28. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Úgy értem, hogy például vannak ilyen mendemondák, hogy Pio atya egyszerre két helyen is jelen tudott lenni, meg akárki odament hozzá akármelyik földrészről és azonnal a nevén szólította...stb. Tehát ilyen dolgokra gondolok, amiről úgyis tudja az ember, hogy hazugság, de akkor miért mondják?
2010. márc. 28. 20:28
 6/16 anonim ***** válasza:
89%

Azok mondanak ilyent, akik nem látták saját szemükkel a valóságot, csak hallották mástól, ezt pletykának hívják, sajnos hívők körében is jelen van, hiszen a hívők is emberek.


Egyébként tudok olyan dilemmás helyzetet, ahol a hazugság "szabad", akkor is, ha hazudni nem etikus, de van egy fontossági sorrend is. Ezt a történetet még anno hittan órán hallottam, a keresztényüldözések idejében akár meg is történhetett, egy ember menekült a katonák elől és bemenekült egy házba, ami előtt egy kisgyerek játszott, a gyerek tisztán látta, a katonák mire odaértek, már hűlt helye volt, kérdezték a gyereket, hogy nem látta-e, a gyerek azt mondta, hogy nem, a katonák tovább mentek, aztán az ember kijött, és leszidta a kicsit, amiért hazudott...

2010. márc. 28. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
39%

"Pio atya egyszerre két helyen is jelen tudott lenni,"


Nemcsak Pio Atya, mások is


az ókortól napjainkig rengeteg ilyen esetről maradt fenn híradás. A jelenség tudományos nevet is kapott: bilokáció. Fő bajnokai természetesen a szentek, de nemcsak Európa keresztény szentjei, hanem más földrészek vallásaiéi is. Hogy miért éppen ők, arra a tudomány ma már tudni véli a választ: bizonyos technikák (böjt, jóga, eksztatikus tánc, drogok stb.) olyan módosult tudatállapothoz vezethetnek, amelyben az ember úgy érzi, mintha kiszállt volna a saját testéből. A különös állapotot előidéző fő ok az agy oxigénellátásának csökkenése. (Ezt tartja több kutató a halálközeli élmények kiváltó okának is.) Szakemberek kísérleteket végeztek olyan személyekkel, akik azt állították magukról, hogy többször sikerült a testüktől elszakadva, szabadon lebegniük. A kísérlet során el kellett olvasniuk egy olyan szöveget, amelyet a helyiségben, ahol tartózkodtak, úgy helyeztek el – pl. egy magas szekrény tetejére –, hogy csak felülről volt látható. Bár éber állapotba visszatérve néhányuk pontosan el tudta mondani, mit tartalmaz a szöveg, a tudósok nagyon óvatosan értékelik ezeket az eredményeket. Azt pedig már végképp nem tudják megmagyarázni, hogyan lehetséges, hogy a testükből „kiszállt” személyeket mások is látták, sokszor több tucat ember egyszerre. Nehezen hihető, hogy ők is módosult tudatállapotban lettek volna.


Bilokáció a bíróságon



Az egyik legismertebb eset főszereplője Páduai Szent Antal. Egy alkalommal szülővárosában, Lisszabonban azzal vádolták az apját, hogy ő ölte meg a kertjében talált halott fi atalembert. A zsúfolt teremben hirtelen megjelent a vádlott fi a, aki már évek óta Itáliában, egy páduai kolostorban élt, és arra kérte a bírót, hozassa oda a holttestet. Amikor behozták, Antal felszólította: mondja meg, bűnös-e az apja vagy háznépének bármely tagja a halálában. A tömeg legnagyobb megdöbbenésére a halott felkelt, és kijelentette, hogy a vádlott és hozzátartozói ártatlanok, majd lehanyatlott, és elszállt belőle az élet.


Padre Pio (Pius atya) olasz kapucinus szerzetes a 20. században élt, mégis sokszor látták egyszerre két helyen. Egyik rendtársa, Alberto testvér egy alkalommal benyitott a helyiségbe, ahol Pio atya tartózkodott. Pio az ablakban állt, mereven a távolba nézett, és halkan, de érthetően a feloldozás szavait mondta. Amikor elhallgatott, Alberto hozzálépett, megcsókolta a kezét, és érezte, hogy az teljesen hideg és merev. Padre Pio megrázkódott, mint aki nehéz álomból ébred. „Nem is láttam, hogy bejöttél” – mondta. Pár nap múlva Torinóból távirat érkezett, amelyben egy elhunyt hozzátartozói köszönetet mondtak a kolostor főnökének, amiért megengedte, hogy Pio atya eljöhessen a haldoklóhoz. Kiderült, hogy akkor halt meg, amikor Alberto Pio atyát a San Giovanni Rotondó-i kolostor egyik helyiségében, az ablaknál állva találta. Padre Pio bilokációiról rengeteg történet kering. Még ma is többen élnek azok közül, akik azt állítják, hogy amikor a második világháborúban katonaként életveszélybe kerültek, Pio atya személyesen jött a segítségükre. Néhányuk azt sem tudta, hogy létezik, csak évekkel később, a fényképét látva ismert rá. Többen számoltak be arról, hogy közvetlenül öngyilkosságuk elkövetése előtt a kulcsra zárt helyiségben hirtelen megjelent mellettük Pio atya, és eltérítette őket végzetes elhatározásuktól. Napjainkban egy írországi születésű amerikai apáca, Briege McKenna beszél nyíltan bilokációs élményeiről. Bár e képesség birtokosai általában azt állítják, hogy mindenről tudnak, ami a bilokáció közben velük és körülöttük történik, Briege nővér ennek ellenkezőjéről számolt be. Újságíróknak elmondta: többen levélben mondtak neki köszönetet azért, hogy találkozhattak vele, és kigyógyultak betegségükből, miközben ő arról sem tudott, hogy ezek az emberek léteznek, arról még kevésbé, hogy segített rajtuk.



A szerencsétlen Sagée kisasszony

Nemcsak szenteknek, szerzeteseknek és apácáknak lehet meg a bilokáció képessége, és nemcsak misztikusoknak, mint a svéd Swedenborg, az amerikai Edgar Cayce, a bajor Therese Neumann vagy a svájci Adrienne von Speyr. Többek között Emily Brontë-nak, az Üvöltő szelek szerzőjének, D. H. Lawrence-nak, a Lady Chatterley szeretője írójának és a Budapesten született Arthur Koestlernek is voltak testen kívüli élményei. A 19. században nagy port vert fel egy eset, amely a mai lettországi Valmiera közelében, egy lányintézetben történt. Emilie Sagée-t, az 1845-ben felvett fi atal francia tanárnőt jó munkája ellenére kénytelen volt az igazgató elbocsátani, mert 18 hónapos működése alatt 30 növendék távozott miatta. Az ok: a lányokat halálra rémítette a tanárnő hasonmása, amelyet az egész osztály látott, csak ő maga nem. Megtörtént, hogy Emilie az osztályban, a katedrán ült, és úgy tűnt, mintha elszállna belőle az élet, miközben az ablakon keresztül a lányok látták a hasonmását, amint nyugodtan sétálgat a kertben. A hasonmás egyre gyakrabban jelent meg, és egyre inkább függetlenítette magát eredetijétől. Emilie-nek elbocsátása után nyoma veszett, állítólag egy oroszországi családnál helyezkedett el nevelőként. Az intézet igazgatójának bevallotta, hogy már 19 alkalommal kényszerült hasonló okból távozni a munkahelyéről. Egykori tanítványai felnőttkorukban is kitartottak amellett, hogy a történet igaz. Két neves kortárs is foglalkozott az üggyel és publikálta észrevételeit, noha egyikük sem találkozott személyesen Emilie-vel: Robert Dale Owen amerikai író, az utópista szocialista Owen fi a és Camille Flammarion francia csillagász, akiről Ady azt írta, hogy „poétának mindig erősebb volt, mint tudósnak, a fantáziája túlságos”. Mosolyoghatunk rajtuk, de akkor a kor sok jelentős elméjén mosolyoghatnánk, mert a paranormális jelenségek olyan nagyságokat is foglalkoztattak, mint John William Strutt Rayleigh Nobel-díjas fi zikus, az ugyancsak Nobel-díjas Curie házaspár , William Crookes brit vegyész és fi zikus, Mengyelejev, a periódusos rendszer megalkotója, Cromwell Fleetwood Varley brit villamosmérnök – és a sort még hosszan folytathatnánk.


"John William Strutt Rayleigh Nobel-díjas fizikus, az ugyancsak Nobel-díjas Curie házaspár William Crookes brit vegyész és fi zikus, Mengyelejev, a periódusos rendszer megalkotója, Cromwell Fleetwood Varley brit villamosmérnök " - nos, őket hazugnak nevezni nem bátorság, hanem debilitás.

2010. márc. 28. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Nem arról van szó, hogy bármi bajom lenne ezzel, csak tegnap a kezembe nyomtak a keletiben egy katalógusféleséget amiben az ilyen csodákról számolnak be. Pio atyáról egyébként nagyon jó véleményem van, nincs vele semmi gondom, csak róla is írnak ebben a katalógusban, azért hoztam fel őt példának.
2010. márc. 28. 21:35
 9/16 anonim ***** válasza:
35%
Szabad. Az egyházak is ezt teszik.
2010. márc. 28. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
56%
szégyen..ez a hazugság senkit nem visz előbbre..ilyesmit nem szabad hazudni..amúgy meg,ha én őszintén megmondanám a véleményemet,és nem kozmnetikáznék,se munkám,se barátom,se barátnőm nem lenne,mert vannak a kegyes hazugságok,amit nem tartok bűnnek..ha ezeket kimondanám,mindenki megsértődne,és lehúzhatnám magam a vécén,mert nekem pl nem tetszik a barátnőm testalkata,mégsem mondom azt,hogy csúnya vagy(mert nekem nem tetszel)..vagy a főnökömnek,gogy gusztustalannak tartom,vagy a kedvesemnek,hogy ő igazán nem szép annyira,de a belsőjébe szerettem bele,külsőre nem tetszik annyira,mert se munkám,se barátnőm,se párom nem lenne..és ha már itt tartunk,megsértenék egy csomó embert,tehát az alkalmazkodáshoz ilyenekre szükség van,mert nem fog szeretni senki,ha túl őszinte vagy,és szókimondó..de hogy úgy hazudjak,hogy semmi kegyesség ne legyen benne,vagy saját célra,na az nem helyes!
2010. márc. 29. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!