Neoprotestáns keresztényeknél a nők tölthetnek be valamilyen "egyházi" szerepet?
Lelkész, vagy valamilyen tisztség viselés, gyülekezet vezetés, bármi egyéb.
Gondolok itt most az adventistákra, mormonokra, karizmatikus irányzatokra, Bibliakutatók irányzataira(pl: Jehova Tanúi/Igazhitű J.T.) és még sorolhatnám.
Nehéz a mormonokat, adventistákat vagy a jehovistákat neoprotestánsként aposztrofálni anélkül, hogy az ember gyomrának a tartalma ne szándékozna kikéredzkedni, hogy körülnézzen, ki az az embert, aki összemossa ezeket a karizmatikusokkal. Szeretnélek emlékeztetni, hogy a pünkösdi-karizmatikus mozgalom nem új vallásként lett alapítva, hanem az ún. történelmi - katolikus, református, evangélikus, baptista, presbiteriánus, episzkopális, anglikán, metodista - felekezetek berkein belül alakultak ki karizmatikus csoportok, akiket később kizártak maguk közül. Ezek az emberek nem szándékoztak kiválni az eredeti felekezetükből, hanem abban hittek, hogy belülről megújítható. Ha megmaradtak volna klubként a felekezetükön belül és nem terjesztették volna nézeteiket, talán nem is zárták volna ki őket, a kizárás oka ugyanis első sorban nem doktrinális volt, hanem hatalom-féltés doktrinális csomagolásban, persze nincs mindenkinek zenei hallása ehhez. Így keletkeztek a pünkösdi-karizmatikus gyülekezetek: a sok-sok felekezetükből eltanácsolt ember összeverődött, és elkezdte magát gyülekezetté szervezni, nem épp sikertelenül. Ez sem a jehovistákkal, sem a mormonokkal, sem az adventistákkal nem így történt.
Amúgy a kérdésedre az a válasz, hogy a pünkösdi-karizmatikus mozgalomban igen. Néhány név: Maria Woodworth-Etter, Aimee Semple McPherson, Dr. Lilian B. Yeomans, Kathryn Kullmann, Joyce Meyer, Marilyn Hickey és mások.
Itt olvashatsz is némelyikről:
Elviekben a legtöbb neoprotestáns felekezetnél nem lenne akadálya, de a magyarországi helyzet az, amit 1. írt.
Nyugaton kicsit mást. Ott vannak kifejezetten feminista beállítottságú felekezetek. Sőt, vannak leszbikus gyülekezetek is.
(Előbb-utóbb nálunk is lesznek. Eddig még minden begyűrűzött némi fáziskéséssel, amit az amcsi neoprotestánsok kitaláltak maguknak.)
# Asperrimus
"Nehéz a mormonokat, adventistákat vagy a jehovistákat neoprotestánsként aposztrofálni anélkül, hogy az ember gyomrának a tartalma ne szándékozna kikéredzkedni, hogy körülnézzen, ki az az embert, aki összemossa ezeket a karizmatikusokkal."
Márpedig ők is neoprotestánsok, ha tetszik, ha nem. :)))
Elhiszem, hogy szeretnéd inkább összemosni a történelmi protestánsokkal vagy az apostoli alapítású egyházakkal, de hát ez mégsem lehet, mert nem igaz.
Abból a szempontból is jogos a közös nevező, hogy sokkal több bennük a hasonlóság a pünkösdistákkal, mint a különbség.
Bármennyire is cikinek érzed, kedves Aszpi, de ti sokkal jobban hasonlítotok egymásra, mint bármelyikőtök egyháza bármelyik történelmi (protestáns vagy nem protestáns) egyházra. Ez van.
A pünkösdi karizmatikusoknál lehet.
Lásd: Németh Judit
Isten a szavában leíratta, hogy semmilyen vezető szerepet egy asszony, vagy Hölgy nem tölthet be.
Ezeket kizárólag a Férfiaknak szánt, és szánja.
Ez mindig is így volt és ezen nem változtat.
Persze egy asszony vállalhat némi feladatot, amivel hozzá járul a keresztény életéhez, és Isten iránti odaadásához, de ez nem lehet Tanítói, vagy vezetői tisztség.
Régen is vállalhattak asszonyok bizonyos templomi dolgokat, de soha nem vehették át, vagy vették át Isten elrendezése szerint egy férfinak a beosztását,
Ha esetleg egy gyülekezetben még is elő fordulna, hogy nincs jelen képesített férfi aki ellátna egy ilyen feladatot, akkor kivételes esetként levezethet egy ilyen programot, de csak fedett fővel.
Egy Tanú
Kedves negyedik, ezt írod:
"Márpedig ők is neoprotestánsok, ha tetszik, ha nem."
Ki szerint? Szerinted?
1. Maguk a jehovisták határolják el magukat minden más felekezettől, mivel ők nem Krisztustól veszik az identitásukat, hanem Jehovától, Aki ugyanaz a személy, mint Akit JHVH-ként nevez meg az Ószövetség, de szerintük nem azonos a Messiással. Ebben minden komolyabb irányzattal szembe mennek, ráadásul a Bibliát is átírták azokon a helyeken, ahol szerintük eredetileg az Újszövetségben is JHVH - pontosabban Jehova - volt, ez azonban csak az ő szemüvegükön keresztül nézve kikövetkeztetett lehetőség, amire nincs semmi bizonyíték egy-két kései Bibliaváltozaton kívül. Mivel tagadják Jézus Krisztus isteni mivoltát, tagadják a Szent Szellem személyét, így nem nevezhetőek keresztényeknek, hasonlóan az unitáriusokhoz.
2. A mormonok nem a Bibliából vezetik le a legfőbb tanításaikat, hanem a Mormon Könyvből, amit egy magát Moroninak nevező angyal adott a mormonizmus atyjának Joseph Smith-nek. Én ugyan bottal sem piszkálnám meg, de akik olvasták, azt állítják, hogy köszönő viszonyban sincs a Bibliával. Mivel nem a Biblia náluk a mérőzsinór, ők sem nevezhetőek keresztényeknek.
3. Az adventistákról nem tudok túl sokat, csak annyit, hogy ők is hasonlóan kezdték, mint a jehovisták. Megpróbálták, amiről Jézus azt mondta, hogy lehetetlen: megjósolni, hogy mikor jön vissza Jézus. Amikor tévesnek bizonyultak a megjövendölt időpontok, ők is misztifikálni kezdték a dolgot, ahelyett, hogy bűnbánatot tartottak volna.
Sem a pünkösdi, sem később a karizmatikus mozgalomban nem volt olyan komolyabb irányzat, ahol a Biblián kívül más könyvet részesítettek volna hasonló tiszteletben, de olyan sem, hogy átírták volna a szájízüknek megfelelően a Bibliát. Olyan sem volt, hogy Jézus Krisztus visszajövetelét hivatalosan kihirdették volna. Minden jelentősebb karizmatikus tanítás levezethető az Újszövetségből, nekem sem okoz gondot, hogy rámutassak a Bibliában a forrásra. Sokkal nehezebb a Bibliából levezetni jóhiszeműen a történelmi egyházak által képviselt csoda-nuku teológiát, ugyanis azt kizárólag a hagyomány állítja, a Biblia sehol nem állít ilyet, kivéve az 1 Korinthus 13 általatok szándékosan félremagyarázott félmondatát, ami nem is jelenti azt, amit ki szeretnétek hozni belőle, csak egyszerűen semmi más kapaszkodót nem találtok, valójában ez sem az.
Ha ezt nézem, sokkal több a közös nevező a történelmi egyházak, és a fentebb nevezett három irányzat között, ugyanis valamelyik területen mindegyik lázad a Biblia ellen. Ha te neoprotestánsnak nevezed mindegyiket, amit újnak veszel, akkor vedd be az iszlámot a történelmi egyházak közé, mert az is a kereszténység oldalvizein született meg, jóval Luther előtt. Vagyis vagy ortodox, vagy protestáns, legalábbis, ha a mormonok és a jehovisták keresztények, akkor a muszlimok is azok.
A megjegyzésedhez csak annyit, kedves Ani, hogy legalább a nick-nevemet meg merem mutatni, szemben veled. Ha én érezném cikinek a saját meggyőződésemet, akkor én kapcsolnám ki a felhasználói nevem mutatását kettőnk közül, nem pedig te.
Kedves előttem szóló.
Nem értem még is hogyan gondolod, hogy felnagyítod azt a szólást tényként írva, hogy mi Jézust semmibe vesszük.
számtalan kihangsúlyozást adtunk annak, hogy Jézus a gyülekezet vezetője, feje, és az Ő tanítása, valamint példája szerint kell élni, és tevékenykedni.
Mert kereszténynek lenni nem vallás, hanem életforma, élet út.
Jehova pedig az aki a Fiát felhatalmazta erre, de az uralmat, vagy a hatalmát, sem nem adja át lemondva róla, sem nem válik Jézus egyenlővé a Teremtőjével, Atyjával.
az tény hogy Jézus felelősség teljes szerepet tölt be Isten szándékában, de ettől nem válik hatalmasabb, vagy Istennel egyenlő pozícióba, mint ahogy Sátán próbálta.
s az uralma, királyi hatalma sem magától, hanem Jehovától van, amit az ezeréves királyi uralma végén vissza ad Istennek, hogy újra Isten lesz minden mindenkinek, ahogy Ádám idejében a kezdetekben volt.
Vannak tanítások amiben nem értünk egyet, de ettől még sem nem tagadjuk Jézust, sem nem tekintjük semmibe, vagy semmire, mint ahogy írtam is volt, Ő a tanító mesterünk, és királyunk.
A mormonok (Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza) nem neoprotestáns szervezet, hanem olyan keresztény egyház, amely magát Jézus Krisztus eredeti őskeresztény egyházának visszaállításaként tekinti.
Nem valami ellen, nem a történelmi egyházak ellen tiltakozva, protestálva, nem a nicea-konstantinápolyi eredetű római birodalmi államvallást megreformálva jött létre, hanem a Jézus Krisztus által az idők delén alapított eredeti apostoli egyház visszaállításaként, az akkor meglévő folyamatos kinyilatkoztatások visszaállításaként, az akkor meglévő papsági felhatalmazás visszaállításaként, az akkor meglévő közvetlen apostoli vezetés visszaállításaként.
A közvetlen kérdésre válaszolva:
Amiként az eredeti őskeresztény egyházban is jelentős szerepe volt a nőknek, ugyanúgy a visszaállított egyházban is megvan ez a fontos szerep. Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyházában, ott vannak a nőtestvérek
-- az egyház világszintű általános tisztségviselői között (Segítőegylet általános elnöksége, Elemi általános enöksége stb. Segédszervezetek általános testületeinek tagjai)
-- az egyház helyi- és regionális szervezeteiben ugyanúgy ott vannak a nőtestvérek a cövektanácsoktól, az egyházközségi tanácsokig.
-- a Szent Templomok vezetőségeiben úgyszintén ott vannak a nőtestvérek, hiszen minden templomnak van egy kifejezetten női vezetője a matróna aki saját női tanácsosaival önálló elnökséget alkot.
-- Bizonyos vezetői feladatköröket az egyházban mindig csakis házaspárok (férfi és nő együtt) tölthetnek be (eleve házaspárként hívják el őket a vezetői feladatra), ilyen a misszióelnökség és a templomelnökség például.
-- Nagyon sok olyan jelentős egyházi elhívás és megbízatás van, amelyet egyedülálló férfiak és egyedülálló nők is betölthetnek.
-- Nőtestvérek rendszeresen tartanak úrvacsorai beszédeket az istentiszteleteken (minden vasárnap), tanítanak a vasárnapi iskolában, a felsőfokú hitoktatásban és az ifjúsági hitoktatásban (insztitút és szeminárium) is.
-- Vannak női vezetők és tanárok a különböző egyházi táborokban, speciális programokban is.
(1Timóteusz 2:11–15) 11 Az asszony csendben tanuljon, önmaga teljes alávetésével. 12 Nem engedem meg az asszonynak, hogy tanítson, vagy hogy hatalmat gyakoroljon a férfi fölött, hanem legyen csendben. 13 Mert Ádám formáltatott meg először, azután Éva. 14 Azonkívül Ádámot nem vezették félre, de az asszonyt alaposan félrevezették, és törvényszegésbe esett. 15 Mindamellett biztonságban marad a gyermekszülés által, feltéve, hogy megmaradnak a hitben, a szeretetben, a megszenteltségben, józan gondolkodással.
Nos le van írva mit kell tennie mindenkinek, aki ezen kívül mást engedélyez az Ő dolga, de Isten nem hagyja jóvá sem most sem máskor.
ennél fogva amit Isten tilt és az ember megengedi, az azt jelenti, hogy egy ember megváltoztatja Isten szavait, elvárásait.
A többit ki lehet találni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!