A húgom azt kérdezte, hogy rossz emberek-e a zsidók? Őszintén nem tudtam váaszolni, sem pedig megmagyarázni, hogy kik is ők (ránk nézve pl. )
Egyszerű, és teljes értékű válasz: NEM
Neked pedig sokat kéne tanulj a világról. :)
Mond azt neki, hogy a főnökök sose szeretik a kritikát. Minnél pökhendibbek, annál kevésbé.
Majd megérti.
Nem írod, hugod milyen összefüggésben kérdezte.
Csak találgatom, hogy vallási, különben miért jegyeznéd meg: "Mi római katolikusok vagyunk."
.
Elmondhatod hugodnak, hogy a zsidó és katolikus Szentírások egy része ugyanaz!
Megmondhetod, hogy Jézus zsidónak született, zsidóként élt és zsidóként halt meg.
Nem a zsidók itélték kereszthalálra, (nem is volt jogosultságuk, csak megkorbácsolni!), hanem a rómaiak!
.
A zsidók tehát nem jobbak, mint a keresztények, csupán más a vallásuk. Más, de az ő vallásukból alakult ki a kereszténység.
Elterjedt tévhit, hogy a kereszténység a zsidó vallásból alakult ki.
Ez nem igaz. Vele szemben alakult ki.
A judaista filozófia és vallási rendszer az ókorban szokataln volt monoteizmusa miatt, minden egyébben azpnban a pusztai népek erőszakosságának és primitív önimádatának tükörképe. Bonyolult szertartásrendszere és igen szigorú vallási előírásai miatt már Krisztus születése idejéna törvények tökéletes megtartása nem volt összegeeztethető a köznapi élettel, mint ahogy ez az un. ortodox (helyesebben: haszid) zsidósaágnak ma sem egyszerű, tulajdonképpen lehetetlen.
Ahogy Báruk rabbi mondta igen helyesen, ha megfigyeljük a Kr.e. VIII. századtól fogva 2800 éve világszerte folyó zsidóüldözéseket, megfigyelhetjük azt is, hoyg ebebn közös pont egyetlen egy van: a zsidóság. Más azonosságot ezekben találni nem lehet, igen feltűnő, hogy teljesen eltérő etnikumú, kultúrájú, technológiai színvonalú, társadalmi berendezkedésű népek, egymástól gyökeresen eltérő korokban és szokásrendszerekben mind-mind megtalálták azt, hogy a zsidósággal szemben ellenségesnek kell lenniük.
Felettébb nagy logikai hiba azt hinni, hogy ez véletlen.
Az európai civilizáció és a keresztény szereteteszme élesen elítéli és nem tartja elfogadhatónak az előítéletes gondolkodást, az általánosítást és jogrendünk kifejezetten tiltja akollektív büntetést. Éppen ezért hiba lenne és felettébb helytelen "a zsidók"ról bezsélni, mint ahogy nem tartjuk szerencsésnek "a németek" ről "a cigányok"ról "a keresztényekről" vagy "a magyarok"ról kollektív ítéletet alkotni. Már csak azért sem, mert az eredeti, ókori sémi zsidó nép - minden ellentétes híresztleéssel szemben -ma már genetikailag nem egységes, nyelvét tekintve rendkívül heterogén, szokásrendszerében megosztott, sőt, vallásilag sem egységes. Ezért azt mondani, hogy "a zsidók rosszak" kb. anynira valós, mint azt mondani, hogy a macskák csíkosak. Vannak csíkos macskák, ahogy vannak csíkos zebrák is...
Én inkább úgy fogalmaznám meg, hogy a judaista filozófia és vallás keresztény - de akár iszlám vagy buddhista szemszögből vizsgálva is - számos oylan elemet tartalmaz, amely a legtöbb emebr számára sértő és elfogadhatatlan. Elsősorban az elitizmusk, a kirekesztésük, a felsőbbrendűségi tudatuk és a faji gőgjük , amely humanista emebr számára visszás. Tudni kell azonban azt, hogy a hibáktól semely filózófia és ideológia, illetve életeszmény és életmód sem mentes, ezért ilyen alapon kollektív ítéletet mondani "a zsidók" felett nem korrekt.
Nem én állítom, hanem köztudomású, hogy a világ jelenlegi helyzetében a zsidóságra kollektív elmarasztaló ítéletet ondani -annak tárgyilagosságától függetlenül - a nyugati világban felettébb kockázatos dolog. Ha valóban szólásszabadság, demokrácia, vélemény-, és gondolatszabadság lenne, akkor ez nem volna az. Azt is pontosan tudjuk, hogy senki, soha nem szereti a kritikát, csak van, aki jobban tűri, mert toleránsabb, emberszeretőbb és széleseb látókörű, van aki pedig kevésbé, mert önbizalomhiányos, erőszakos, kicsinyes. Ha pedig filozófiai alapját a bosszúállás képezi, gondolkodásának kereszttüzében a méltányosság és becsületesség hátrébb sorolódott a törvénynél, amely törvény első sora a jogom, nem a kötelességem, akkor az meg tudja mutatni a hatalmát is. Minnél inkább bizonytalanabb az a hatalom, annál inkább.
Ebben, kedves Nyuszi, egyetértünk.
Ezt már Sait-Saint-Exupéry is megmondta, ha ha nem is ilyen "direkt" formában!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!