Az Ószövetség és az Újszövetség Istene ugyanaz lenne? (Szerintem igen)
Nagyon sokan mondják,hogy nem,de az én személyes meggyőződésem szerint ez az Biblia felületes ismeretéből fakad,és egy gnosztikus világnézet,mely Markión nevéhez fűződik.
~Az a téves elképzelés,hogy az két szövetség Istene nem azonos,az egy gnosztikus eretnek nézet,mely Markión nevéhez fűződik.(Markión 75 – 145) kisázsiai kereskedőből lett, a történelmi egyházak által eretneknek nevezett hitszónok, aki gnosztikus, platonista eredetű, a későbbi manicheusok, bogumilok és katárok tanaihoz hasonló tanításaival egy több mint 300 évig élő egyházat alapított meg, számos hívővel az egész akkori Római Birodalom területén. Tanításának egyik fő gondolata az volt, hogy Jézus egy addig ismeretlen istent nyilvánított ki, mely a Héber Biblia istenével ellentétben, nem volt féltékeny, haragos vagy törvénykező. Szerinte a héberek istene által teremtett anyagi világ hibás és csak a szenvedések helye, így teremtője is csupán egy kontárkodó, rosszindulatú démiurgosz, azaz ördög lehetett. Ennek megfelelően Jézus sem a zsidók által várt Messiás volt, hiszen az egy hódítónak és politikai vezetőnek kellett volna hogy legyen, hanem Ő egy, a Teremtőnél nagyobb isten küldöttje volt, akinek a szerepe ennek, a Héber Biblia istenétől különböző jellegű, a fény és a tiszta eszme transzcendens (~tapinthatatlan) istenének kinyilatkoztatása volt. Jézus istene indulatoktól és haragtól mentes, teljesen jóindulatú. Jézus küldetése tehát az volt, hogy a hívőket az Ószövetség véges, haragos teremtőistene elnyomásából kivezesse.~(Forrás:Wikipédia)
A gnoszticizmustól pedig óva int Pál,mit veszélyes,hazug tanítástól!
Így fogalmaz:"Timotheosz,őrizd meg,ami rád van bízva, fordulj el a „tudás”melyet hazugul neveznek így – közönséges,üres beszédeitől és ellenvetéseitől amit egyesek hirdetnek, miközben a hitet elhibázzák"'.Tim 6:20-21(Görög eredeti alapján)
Itt a görög gnószisz (tudás, ismeret)szó az akkoriban megszülető,nagy számú hitehagyott keresztény által is kultivált, súlyos okkultizmussal és vallási szinkretizmussal terhelt álkeresztény tévtnítások összefoglaló neve is volt.
Maga az Újszövetség előre figyelmeztet tehát,hogy ettől forduljunk el!
"Jézus egy addig ismeretlen istent nyilvánított ki, mely a Héber Biblia istenével ellentétben, nem volt féltékeny, haragos vagy törvénykező."
Ebben azért van valami. Isten az ÓSZ kimondhatalan Név. Jézus Krisztus Isten szent Neve -ez a kinyilatkoztatás. Ezt nem fogadák el az ÓSZ papjai - ezért kínozták halálra.
De a kegyelem végtelen: ezt az evangéliumokban leírták. A templom kárpitja meghasadt - a titok kinyilatkoztatott.
Jézus a Isten Szava - a megtestesült Logosz.
*
Az Isten szeretet 1Jn4,8
ὁ θεὸς ἀγάπη
A legkedvesebb tanítvány írta le. 2000 év után ideje lenne megérteni.
Ahol nincs ἀγάπη, ott nincs θεὸς
*
Mindazonáltal a kérdésed feltevésével nem értek egyet.
Isten bennünk él, mindenben él. Amiről beszélünk, az nem Ő, hanem a képe, az Isten képe. A kép nem azonos azzal, aminek a képe. Ez az istenkép az évezredek során az emberekben változott. Holott Isten változatlan, tér és idő feletti, örök, önmagával örök azonosságban.
1#
Az újszöv. szerint is van Istenben féltékenység és harag is.Csak 2 példa:~Vagy azt gondoljátok, hogy az Írás hiába mondja: Irígységre kívánkozik a lélek, amely bennünk lakozik?~Jakab 4:5
Itt a görögben így szerepel: „Féltékenyen szeret”:
az egészen rövid, egy-két szavas töredék idézetek,
mint amilyen ez is, nagyon jellemzőek a rabbinikus stílusra. Ez a részlet minden
bizonnyal a Tízparancsolat egyik mondatára utal: „.
..mert én, az Úr, a te Istened
féltékenyen szerető Isten[Él kánná]vagyok,aki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban harmad-és negyedízig,akik engem gyűlölnek...”Az itt szerepelő görög kifejezés betű szerint ezt jelenti:féltékenységig/féltékenységgel
vágyakozó/emésztődő,ami tökéletesen pontos visszaadása a héber kánná szónak.
A haragra pedig a Jelenésekben van példa,amikor a harag 7 poharát kitölti a Földre!
Isten nincs jelen mindenkiben és mindenben.Ez nem biblikus,hanem animista világnézet!
még egyszer: kizárólag a képről tudunk eszmecserét folytatni. Isten nem azonos egy képpel sem Isten önmagával azonos.
"Isten nincs jelen mindenkiben és mindenben"
Szerinted. Szerintem, Örökkévaló mindig van. Vagy szünetet tart egy undok emberben? Az más kérdés, hogy bár jelen van, röviden Van - azt nem mindenki hajlandó keresni magában,a természetben a világban. (ezért is mondtam, hogy ahol nincs szeretet, ott nincs i mert mindez a az alany megismerésétől függ, hogy miről veszek tudomást. De attól még.. Ez nem fogja I-t megváltoztatni, kvantálttá tenni - ez kizárólag annak az alanynak a megismerésétől függ. De I nem függ semmitől, mert minden I -től függ (ha függne, nem lenne a legnagyobb, ami elgondolható hanem egy reláció lenne - ami fölött van a legnagyobb
Az Ószövetség mellett szóló érvek:
– Jézus nem utasította el az Ószövetségi Írásokat, magát az ószövetségi próféciák beteljesítőjének tartotta. Idézett is az Írásokból.
– Az Ószövetségben is van sok olyan igehely melynek szellemisége TELJESEN MEGEGYEZŐ Jézuséval. Pl:
Mikeás 6,8
6,8 Megjelentette néked, oh ember, mi légyen a jó, és mit kiván az Úr te tőled! Csak azt, hogy igazságot cselekedjél, szeressed az irgalmasságot, és hogy alázatosan járj a te Isteneddel.
Pl2:
Ésaiás 58,6-11
Stb.
– Jézus eljövetelének jelentősége nem érhető meg az Ószövetség előzménye nélkül, az ember bűnbe esett (ő Isten Fia, a Megváltó a Sátán uralmától).
– Az Ószövetséget szakirodalom elolvasása nélkül csak félreérteni lehet. Én sem értettem anélkül. Ajánlom Ursula Struppe: Bevezetés az Ószövetségbe (Jel Kiadó) c. könyvét. Nekem tetszett, rávezetett arra, hogy az Isten SZABADÍTÓ Isten, aki a szegények és elnyomottak pártján áll. Ez mutatkozik meg Izrael esetében is (Egyiptomból való megszabadítás), s az egyén életében is, ha Jézus Krisztusban hitre jut (=ez az új szövetség népe).
– A Biblia értelmezéséről még egy jó írás, nekem a bibliaértelmezésem megegyezik az ott leírttal
Fabiny Tibor: Ami változik és ami/Aki örök a Szentírásban
->fenn van neten
– Fontos szimbólumok vannak, melyek összekapcsolják az Ó- és Újszövetséget. Pl. Ábrahám feláldozni készült fiát, Izsákot (végül Isten leállította) vs. Jézus Krisztus kereszthalála.
Vagy pl. Isten nagyon fontos tulajdonsága, hogy Ő a Szabadító, azaz nem az ember saját erőfeszítései szabadítják meg, hanem maga Isten. Isten megszabadította (fizikailag) az elnyomott zsidókat az egyiptomi fogságból, Mózes vezetésével. S mit olvasunk az Újszövetség első oldalán (Máté ev.)?:
„1,21 Szűl pedig fiat, és nevezd annak nevét Jézusnak, mert ő szabadítja meg az ő népét annak bűneiből.”
A Messiás szó jelentése: Felkent, görögül: Krisztus. Jézus jelentése: Szabadító vagy „Isten a szabadító”.
Természetesen egy az Isten, aki az Ószövetségben fokozatosan nyilatkoztatta ki magát, majd pedig ez a kinyilatkoztatás az Ige megtestesülésével teljesedett be.
Manapság az ilyen anonim netes fórumokon terjed az a nézet, miszerint két isten lenne, a gonosz ószövetségi, meg az irgalmas újszövetségi. De nincs olyan konkrét vallási közösség, amelyik hivatalosan ezt tanítaná. Ez a nézet csak egyes "maguk módján hívő" emberek körében terjed.
Nem hiszem, hogy egy hitét megélő, bármilyen felekezetű kereszténynek ezen kérdésen rágódni kéne.
Szervusz
A kérdésedre a választ maga a Biblia adja meg a 2Timóteusz 3:16-ban
Ott a TELJES ÍRÁSRÓL ír.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!