Tanúk mi a véleményetek erről az emberről, egy nem tanú emberről?
Bunyan Bővőlködő Kegyelem című könyve saját lelki bibliográfiája. Ebben a könyvben leírja, hogy a Kolossé 1:20. verse hogyan tört át a szívén és milyen eszköz volt ez az Úr kezében, hogy élete igazán meg legyen mentve.
1656-ban már prédikál, ugyanabban a gyülekezetben, ahol Glifford volt a lelkipásztor. Hirdetni akarta Isten igéjét bárhol és bármikor. Hirdette az igét szabad ég alatt, falusi kertekben, otthonokban, magtárakban és még plébániákon is. Bedfordshire és a szomszédos grófságok tele voltak olyan gyülekezetekkel, többek között kongregacionalisták (függetlenek) és baptisták, akik igényelték prédikációit. Nem sokkal később azonban meggyűlt a baja a sok utazás és prédikálás miatt.
1660-ban az anglikán királypártiak elkezdték támadásaikat az el nem ismert prédikátorok (baptisták, kongregacionalisták, puritánok) ellen. Ugyanis illegális cselekedet volt fel nem szentelt helyen prédikálni. November 12-én John Bunyant letartóztatták, mert egy mezőn prédikált, közel egy farmhoz. A letartóztatás után értesült arról, hogy szabadon engednék, ha bocsánatot kér a magisztrátustól és befejezi a prédikálást. Bunyan visszautasította ezt a lehetőséget, ennek fogva 12 évet kellett eltöltenie a börtönben. Bunyan elutasítása emlékeztet minket Péter és János apostol válaszára, akiket a zsidó vezetők fenyegettek meg ugyanígy (ApCsel 4:18-20.).Az alatt a 12 év alatt Bunyan megírta, azóta is nagysikerű könyvét, a Zarándok Útját és a Bővőlködő Kegyelmet. Ez utóbbit Ernest Bacon spekulációinak a hatására írta, aki a börtönben töltött évek utolsó felében már nem hagyta nyugodni.
1672-ben II.Károly szabadon bocsátotta a legvallásosabb rabokat, köztük Bunyant is. Ezután a Bedfordi független gyülekezetben látjuk őt, mint annak vezetőjét és pásztorát. Nem sok időt tölthetett el ebben a tisztségben, megint ott kellett hagyja feleségét és hét gyermekét, ugyanis a törvények újra változtak.
1675. februárjában II.Károly megváltoztatva előbbi döntését, Bunyant több sorstársával együtt letartóztatja.
1678. A második rabság kevesebb ideig tartott és miután kiengedték publikálta monumentális könyvét a Zarándok Útja első részét.
Már csak egyetlen kérdés áll a történelemírók előtt: John Bunyan baptista volt-e egyáltalán?
Nem lehet kétségünk afelől, hogy nagyon keveset használta a felekezeti titulusokat, sőt ha lehetett el is kerülte említésüket. Egyszer azt mondta: Számunkra azok a címek, hogy baptista, kongreagacionalista, presbiteriánus, vagy, amit akartok, kijelentem, hogy ezek nem Jeruzsálemből, nem is Antiókhiából származnak, de inkább a pokolból és Babilonból…"
nos, Jézus idejében szintén tíltva volt a hittérítés. Jézusnak 3 és fél évig ment...
szerintem nagyobb hasznot hozott ez a három és fél év, mintha 12 évig börtönben lett volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!