Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért olyan lenézőek az...

Miért olyan lenézőek az ateisták a vallásosokkal szemben? Miért fáj nekik, ha mi hiszünk valamiben? Miért kell mindig érveket felhozni a hitünk ellen?

Figyelt kérdés
Akik hisznek, azoknak úgysem tudják megváltoztatni a gondolkodásmódját.
2015. júl. 1. 18:43
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

én rettenetesen örülök amikor nagyritkán érvelnek, vagy legalább náluk okosabb emberek véleményét másolják, de az átlag ateista ezen az olldalon a minden topicra jemmező kötekedő semmitmondó agresszív primitív mégis pökhendi ...kalap


mindne topicnak van ilyenje, pl a testépítés topicba beírsz egy kérdést, mondjuk azzal kapcsolatban hogyan fogyhatnál le, erre ír, hogy "minden testépítő bu..."


vagy írsz a könyves topicba egy kérdést, erre leolt, hogy otthonülő unalmas fa... vagy


ugyan így itt is kiírsz egy kérdést, rögtön jönnek a rendkívül értelmes válaszok "minden vallás hülyeség, ki kell irtani a vallásosokat" stb "kössünk fel minden radikálist" vagy "azért nem érvelnek csak szitkozódnak mert mind kö... bu...ik" illetve "az összes szemét disznó álltalánosít" szintű válaszok


és ilyenkor érzi az ember azt, hogy ha ezek az ateisták akkor valami új szót kell találnia magára

2015. júl. 3. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

Az ateisták egyáltalán nem is foglalkoznak a vallással (sajnos még annyit sem, amennyit - puszta műveltség szempontjából - kellene).


Az általad emlegetett lenéző, agresszív vallásellenesek csak egy szűk kisebbségét jelentik a vallástalan embereknek. Mivel ők - az ateistákkal ellentétben - nagyon is foglalkoznak Istennel, helyesebb lenne őket antiteistának nevezni.


A vallással szembeni gyűlölet, az antiteizmus már azt mutatja, hogy az illetőt igenis foglalkoztatja a vallás, csak valamiért nem tud vele azonosulni. Hogy miért nem, annak sok oka lehet:



1. Előítéletek: család/barátok/média által belenevelt gondolkodás arról, hogy a vallás mennyire ciki/buta/középkori stb. Ezek az előítéletek általában azonnal leomlanak, amint valaki megismerkedik egy vallásos közösséggel, de sajnos ezt a lépést sokan nem teszik meg.


2. Személyes sérelmek. Beégett rossz élmények bűnös, anyagias papokról, hittanárokról, vallásosakkal való párkapcsolatokból, stb. Ezeken már sajnos nagyon nehéz túllépni.


3. A gyermekkori vallás, mint bűnbak. Rossz élethelyzetben az emberek gyakran szokták a vallásos szülők, iskolák számlájára írni saját életük kudarcát.


4. Gyengeség. A vallásoknak az emberek gyakran a szabályozó, korlátozó és nem a befogadó arcával találkoznak először - ez mind a vallásokon belüli, mind a vallásokról szóló világi kommunikációnak súlyos hibája. Sok vallásellenes lett azokból, akik egyik-másik vallási szabályt képtelenek voltak betartani, ezért inkább meggyűlölték az egészet.


5. Kulturális ellentétek. A modern európai kultúra a történelemben egyedülállóan kigyomlálta az életünkből a családi (szülői) és társadalmi (tanári/katonai/nemesi) tekintélyeket, bevezetve a "nekem ne mondja meg senki" társadalmát. Ennek a modern társadalomnak az értékeit sokan veszélyeztetve érzik a vallások által, akik továbbra is az ember legszemélyesebb életére vonatkozó tanításokat vallanak.



Egyébként személyes tapasztalatom, hogy éppen ezek a harcos antiteisták tudnak döbbenetes "megtérésekkel" a legelvakultabb szektásokká válni. Sajnos a vallással kapcsolatos pszichés sérülések és komplexusok csak a világnézet szélsőségességét garantálják, az irányát nem...

2015. júl. 7. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 Mojjo ***** válasza:

Kedves tizenkettes hozzászóló!


Nagyjából egyetértek a pontjaiddal, valóban sok "antiteista" viselkedés mögött húzódhatnak ezen okok.


Egy dologgal viszont maximálisan nem értek egyet, ezzel:

"Az ateisták egyáltalán nem is foglalkoznak a vallással"


Ha te ateistának azt nevezed, aki nem hisz istenben/istenekben, viszont nem harcol a vallásokkal/vallásosokkal, nem térít, nem fröcsög, nem trollkodik stb stb, akkor sem lesz igaz ez a kijelentés. Az igaz, hogy az így megfogalmazott halmazba tartozó ateisták egy jó részére igaz, de bőven nem az összesre. Vannak ateisták, akiket érdekel a vallás, a keresztény vallás is, érdekel a biblia, olvassák, érdekesnek találják - csak éppen úgy találják érdekesnek, mint a görög, vagy egyiptomi mitológiát. És ismerik elég jól, mint ahogy sokan ismerik igen jól az egyiptomi vagy görög mitológiát, mégsem hisznek bennük.

Vannak, akik ezen felül még érdekesnek találják azt is, hogy egyes emberek hisznek a bibliában - mint ahogy érdekesnek találnák, ha azt látnák, hogy egyes emberek őszintén és tényleg hinnének a görög, vagy egyiptomi istenekben. Nem negatív éllel, hanem ahogy hangzik, érdekes.


Sok embert érdekli a világ körülötte, az emberiség kultúrális örökségével együtt, az emberi viselkedés megfigyelésével és az arra való rácsodálkozással együtt. Én is így vagyok ezzel. És vannak még jópáran rajtam kívül.

2015. júl. 7. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

#13: Igazad van, helyesbítés:


"Az ateisták többsége egyáltalán nem is foglalkozik a vallással, vagy ha igen, akkor is csak puszta tudományos-kulturális érdeklődésből, negatív hozzáállás nélkül."

2015. júl. 7. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 Mojjo ***** válasza:
Köszi :D Tetszik ez a megfogalmazás, pofás lett :)
2015. júl. 7. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Mint elöttem is írtàk, a fö bajunk az, hogy az egyháznak túl nagy befolyása van a világi dolgokba (pl. bioetikai kérdések). Kifejezhetik a véleményüket, persze, de sajnos ezek a vélemények teljesen irracionálisak és kifejezetten károsak (v. ö. az oltásellenesek is szabadon gyõzködhetik a szülõket, de mindenkinek jobb lenne, ha nem tennék). A ténylegesen mögöttük álló emberek száma által indokoltnál jóval nagyobb a nyomásgyakorlási lehetöségük. (A pápa egy egymilliárd fös egyház feje, ezt folyton hallani, de arról ritkán esik szó, hogy ezek közül hánynak nem volt kapcsolata a vallással a megkeresztelése óta, illetve hány nem ért vele egyet az adott kérdésben.) Továbbá senkinek ne legyenek illúziói: az egyház a középkorban tartana minket most is, ha tehetné, és az ateisták által gyakorolt nyomás miatt nem teheti. Legalábbis Európában. De van olyan dél-amerikai ország, ahol teljes fogamzásgátlástilalom és abortusztilalom van, az utóbbinál a családon belüli nemi eröszak sem kivétel.
2015. júl. 15. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!