Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mire és hogyan használják a...

Mire és hogyan használják a gyertyákat a katolikusok és az ortodoxok? Ez egyfajta imádság?

Figyelt kérdés

2015. máj. 12. 16:33
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Kifejezetten imádságra nem. Inkább csak szimbólum, nálunk főleg a Feltámadt Krisztust jelképezi, aki a Világ Világossága. Azért szoktunk néha közösségi imához gyertyát gyújtani, hogy jelképezze, hogy Jézus köztünk van.

(katolikus vagyok)

2015. máj. 12. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A halottak emlékére gyújtják.
2015. máj. 13. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
mit jelent az ,hogy ygertyát gyújtani valakiért? (élőért és halottért is lehet) az ortodoxoknál gyakori, hogy égő gyertyákat gyújtanak, tömegesen is akár, és a templomban több helyen is emgtalálható jókora tartókba dugják, ezt miért csinálják?
2015. máj. 13. 17:17
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az 1. válaszoló írta, a gyertya Krisztust a Világ Világosságát jelképezi.


Ugyanakkor gyertyát gyújtani, az valóban imádság is egyben. Gyertyagyújtáskor keresztet vetünk, elmondunk egy fohászt. A templomokban általában kettő, vagy több, de páros számú gyertyatartó van. Legtöbbször jelölve is van, hogy melyekben gyújtunk az élő testvéreink egészségéért, és melyekben az elhunyt testvéreink lelki üdvéért gyertyát. Gyertyagyújtáskor tehát mindig az élő vagy elhunyt embertársainkért imádkozunk.


A gyertyákat szerzetesek készítik kolostorokban és föl vannak szentelve. A gyertyák megvásárlásával szerény mértékben az egyházközséget is támogatjuk anyagilag.

(ortodox)

2015. máj. 15. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Ortodox: miben több ez mintha egyszerűen imádkoznál az adott személyért?
2015. máj. 15. 17:21
 6/7 anonim ***** válasza:

"miben több ez mintha egyszerűen imádkoznál az adott személyért?"


Az első vagyok, nálunk nem több, ugyanúgy imádkozhatsz gyertya nélkül is. Halottakra való emlékezéskor is azért gyújtjuk, hogy ezzel a jelképezzük a feltámadásba vetett hitünket. Mivel a gyertya a Feltámadt Urat jelképezni, aki legyőzte a halált, és ezért hisszük, hogy mi is feltámadunk az utolsó napon. Ez kb. az, hogy sírnál keresztet használunk fejfának vagy a kőre. Azt jelenti, hogy Jézus kereszthalálával megváltott minket, ezért a halállal nem semmisülünk meg, hanem van reményünk az örök életre.

2015. máj. 15. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

"miben több ez mintha egyszerűen imádkoznál az adott személyért?"


Nem több, inkább más.


A görög rítusban szeretjük a testünket és az érzékszerveinket is bevonni az imába. Ezért nálunk nincs olvasott mise, minden szertartás végig énekelt (hallás), miden szertartáson van tömjénezés (szaglás), a templom tele van ikonokkal, freskókkal, a fontosabb ikonok mécsessel külön meg vannak világítva (látás) a szertartáson sokszor van keresztvetés, meghajlás (mozdulatok) és a szertartás után mindig kiosztásra kerül a megáldott és felajánlott (de nem átváltoztatott) kenyér, azoknak is akik nem áldoztak (ízlelés).


Gyertyagyújtáskor is mozdulatokat teszünk: keresztet vetünk, esetleg megcsókoljuk a gyertyát, tapintjuk a viaszát, látjuk a lángját, érezzük az égő viasz illatát. Ugyanaz kicsiben, mint a liturgia.


A többlet talán annyi, hogy a gyertyának az árával jelképes mértékben de adományt is adunk, vagyis a szeretet erényét is gyakoroljuk.


A szimbolikája pedig ugyanaz, ahogyan azt előttem szépen összefoglalták.

2015. máj. 15. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!