Miért nem írnak az egyiptomiak a zsidók kivonulásáról?
Nem a Sínai-félszigeten bolyongtak, hanem a mai Szaúd-Arábiában.
Az isteni Tízparancsolat hegyének manapság sokan a Jebel Al-Lauz (Lawz) hegyet tekintik.
Valószínűleg mert csak egy jóval kisebb nép vagy törzs vonult csak ki, akik még nem is izraeliták voltak, csak az egyik későbbi alkotóelemük, egyáltalán nem olyan nagy horderejű események és csodák mellett, mint amit a Tóra ír. Ez szolgált a későbbi exodus narratíva, történet alapjául. Lehetetlen, hogy több millió ember vonult ki, már csak azért is, mert a korabeli Egyiptom lakosságának ez kb. a fele lett volna és a legnagyobb kánaáni város (Hácor) lakossága is sokkal-sokkal kisebb volt. Ép ésszel lehetetlen, hogy 12 emberből több milliós nép jöjjön létre akár egy évszázad alatt is. Viszont az nagyon is reális, valósszerű, hogy egy kisebb nép kivonult. A Nílus-deltában rengeteg szemita élt hosszú-hosszú időkön át. Többségük Kánaánból, Szíriából, Mezopotámiából, az arab sivatagokból és a Sínai-félszigetről érkezett, de talán még Mezopotámiából is jöhettek, mivel a Nílus biztos vízforrás volt akkor is, amikor keletebbre szárazság volt (lásd: Ábrahám vagy József testvérei Egyiptomban mennek). Erről az invázióról nem csak régészeti emlékek vannak, hanem írásos bizonyítékok is. Egy időben annyira sokan lettek, hogy akár külső segítséggel (bár ez tisztázatlan) magukhoz ragadták a hatalmat Alsó-Egyiptomban egészen Közép-Egyiptomig és királyságot alapítottak, fáraókkal az élén. Ők voltak a hükszszok. Sok történész szerint József történetének is az emlékezete. A hükszoszok kiűzése után is sok szemita élt itt. Voltak köztük kisebb nomád törzsek, csoportok is (pl.: háborúk vagy a saszuk, akikhez először kötik a Tetragratom egy formáját). Arra is van aki bizonyítékaink, hogy ezek a népek összevissza vándoroltak. Sok esetben dolgoztatták is őket, még maguk a hükszszok is, de nem kizárólagosan egyet. Nem egyedi eset, hogy egy kis csoport egy számukra fontos eseményt nagyon felnagyított és átmitologizált. Itt is erről lehet szó. Egy néhány száz fős nép/törzs menekült el néhány karizmatikus törzsi és vallási vezetővel (Mózes, Áron, Mirjám, akiknek egyiptomiak nevük van), akik Levantében kiterjesztették ezt másokra is, felnagyították és átmitologizálták. Angolul szakkifejezés is van rá.Ez a nép Richard Elliott Friedman és Carol Meyers szerint Lévi törzsével lehet azonos, William G. Dever József törzseivel azonosítja őket, míg mások nem korlátozzák le ennyire.
Egyes történészek szerint az lehet az ok, hogy sokszor hamisították a történelmet, kitörölték a kellemetlen részeket a hitük miatt is (pl.: Ehnaton vagy Hatsepszut, mivel szerintük így nem kerülhettek át a túlvilágra), de én az előbbit valószínűsítem: számukra szinte jelentéktelen volt, csak később lett felnagyítva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!