Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Példabeszédek a Bibliában,...

A Példabeszédek a Bibliában, valós vagy csak kitalált történetek?

Figyelt kérdés

A Jehova tanúi szerint a Példabeszédben leírt Lázár és a gazdag ember története csak kitaláció.

Az már csak egy másik kérdés,hogy az ő "bibliájukban"is beszélget a gazdag ember a halála után,pedig náluk nincs is halál utáni lét,egyenlőre legalábbis,így érthetetlen,hogy minek nekik ez a történet...



2015. jan. 13. 13:07
1 2 3
 1/26 A kérdező kommentje:

Na,tévedtem,bocsánat,a Lázár és gazdag ember története Lukács könyvében szerepel.

De a kérdés tulajdonképpen ugyanaz:a Bibliában leírt történetek egy része csak kitaláció???

2015. jan. 13. 13:26
 2/26 anonim ***** válasza:
miért lenne kitaláció? Jézus egy szemléltetést mondott el. ha nem így lenne, a biblia MÁS részei alátamasztanák azt, amit Jézus mondott. mivel azonban szöges ellentétéről beszél végig, egyértelmű, hogy Jézus az abban a korban elterjedt vallási oktatásra utalva mondta el nekik ezt a szemléltetést. sokan ezzel bizonyítékát látják annak, hogy a Teremtő haláluk után örökké kínozza a bűnösöket. pedig a biblia világosan leírja, hogy a halál az élet ellentéte, és a halottak nem éreznek semmit, sem fájdalmat, sem idő múlását. a feltámadás pedig a földre fog történni.
2015. jan. 13. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:

Kérdezö, van otthon Káldi fordítású Bibliátok?


A Káldi lábjegyzetében írja, Lázár és a gazdag történetéhez, hogy "tekintetbe kell venni, hogy az itt következö elbeszélés csak példabeszéd, melynek részleteit nem kell szó szerint venni, csak tanulságot keresni."


Jézus Krisztus sokszor beszélt példázatokban, melyeknek oktató céljuk van.

Például a teve és a tü foka, azt is mondta, hogy vágjuk le kezünket ha rosszat akar tenni, vájjuk ki szemünket, ha rossz helyre néz stb.

2015. jan. 13. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
32%

Nem példabeszéd. Jézus minden esetben közölte, hogy példázatot mond. Mindig, minden esetben. Az, hogy Lázárt a nevén nevezi az azt az igét támasztja alá, hogy ő minden "juhát" nevén ismeri. Mindegyiket. A gazdagot viszont nem nevezi nevén, hisz az ige írja is, hogy sokan mennek majd az ő nevében és azt fogja nekik mondani, hogy soha nem ismertelek benneteket.

A káldi Biblia katolikus fordítás, az 1600as években fordította egy jezsuita tanítvány, Káldi György. Mivel a Biblia erősen támadja az igazságtalan gazdagokat, ezért nem csodálkozom azon, ha odabiggyesztette (bár én még sosem láttam) egy széljegyzetben, hogy ez csak példázat.

Nem az.

És a jehovistákkal óvatosan, mert mindig azt a Bibliát veszik elő, ami éppen a célukat szolgálja. Ha nekik megfelelt volna a Káldi (ahogy most is ugye céloztak belőle), vagy a Károli, amit látszatként fel szoktak emlegetni, akkor nem kellett volna nekik egy hamis fordítás, amit egy el nem ismert héber fordításból kreáltak a hozzá nem értő (bizonyított bíróságilag) emberek.

2015. jan. 13. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 A kérdező kommentje:

Kedves grkaty.


Az a probléma,ha valaki tisztában csak azzal a szimpla ténnyel,hogy mit jelent az epika,akkor eleve bukó a történet,vagyis,hogy az nem valós történet.

Nem is értem miért lett volna akár Jézusnak,vagy akár 1 evangélistának szüksége kitalációkra ahhoz,hogy a jót közvetítse???

Kedves grkaty,ez nem több,mint egy szervezet magyarázata azért,hogy a saját nézetét támassza alá egy témában!

Tudod ez olyan,hogy nálatok hamis szimbólum a kereszt, gyilkos eszköz,de közben azt mondjátok,hogy Jézus oszlopon halt meg...

Részben hivatkozva egy olyan író művéből kivett részletre,aki egyértelműen elmondja,hogy Jézus kereszten halt meg.

De maradjunk a témánál:ha nincs tudatos lét a halál után,akkor miért is van ez a történet leírva a ti,,bibliátokban" is??Kicsit ellentmondásos a dolog nem???

2015. jan. 13. 14:56
 6/26 anonim ***** válasza:

szia.


a történet több oknál sem lehet valós,

Ha megfigyeled vannak benne olyan részek amik kizárják a valódi életet

Betű szerint értve azt jelentenék Jézus szavai, hogy Isten összes kegyeltje elférne egyetlen személy, Ábrahám keblén;

hogy az ujjhegyen levő víz nem párologna el a hádesz tüzében; hogy egyetlen csepp víz enyhülést szerezne egy ott szenvedőnek.


ezenkivűl a biblia és a Teremtő nem tanitja hogy létre hozott volna vagy engedné hogy valós legyen a pokol abban az értelemben ahogy sokan gondolják.

Az ember egy büntetést kapott

visszatér oda ahonnan vétetett a föld alkotó elemeibe, és elszáll belőle az élet erő amit Isten adott


további büntetés nincs. elég aljas dolog Istent, aki maga a szeretet megtestesitője ilyennel vádolni.


A „gazdag” ember a farizeusokat szemlélteti.

Lázár, a koldus jelentette az egyszerű zsidó népet, melyet a farizeusok ugyan megvetettek, ám ezek az emberek megbánást tanúsítottak, és Jézus követői lettek.



Honnan ered a tüzes pokol tanítása?

Az ókori babilóniai és asszír vallásokban „az alvilágot . . . a borzalmak helyének ábrázolták, amely igen hatalmas és ádáz istenek és démonok uralma alatt állt” (The Religion of Babylonia and Assyria. Boston, 1898, Morris Jastrow, Jr., 581. o.). A kereszténységben vallott pokol tüzes voltára utaló korai bizonyítékok az ókori Egyiptom vallásában találhatók (The Book of the Dead. New Hyde Park, N. Y., 1960, E. A. Wallis Budge előszavával, 144., 149., 151., 153., 161. o.). A buddhizmusban, amely az i. e. VI. századig nyúlik vissza, az idők folyamán kialakultak mind a forró, mind a hideg pokolról szóló elképzelések (The Encyclopedia Americana. 1977, 14. köt., 68. o.). Az olaszországi katolikus templomokban ábrázolt pokoljelenetek az etruszkokhoz vezethetők vissza (La civiltà etrusca. [Milánó, 1979] Werner Keller, 389. o.).

Ennek az Istent gyalázó tanításnak a valódi gyökerei azonban sokkal mélyebben vannak. A gyötrelem poklával kapcsolatos könyörtelen elképzelések rágalmazzák Istent, és Isten legfőbb rágalmazójától származnak (az Ördögtől, akinek neve azt jelenti: ’rágalmazó’), akit Jézus Krisztus a ’hazugság atyjának’ nevezett (Ján 8:44).

2015. jan. 13. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 A kérdező kommentje:

grkaty;a Káldi Bibliában találtam néhány verset;

Péld 2,18;

,,..és Istene szövetségéről elfeledkezik; * mert az ő háza halálra hanyatlik, ** és ösvényei pokolra;"


vagy;


Zsolt 93,17;

,,Ha akkor az Úr nem segít engem, csakhamar pokolban * lakott volna az én lelkem."

vagy tudnám sorolni...



A válaszodból kiindulva gondolom akkor ez is rendben van?Csak a szervezetnél nincs pokol,nem?

2015. jan. 13. 15:18
 8/26 anonim ***** válasza:
nem a szervezetnél nincs pokol abban az értelemben hanem a Teremtő ilyen büntetést nem hozott létre és nem is alkalmaz.
2015. jan. 13. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:

Kedves kérdezö,


hallottál már róla hogy milyen szó van a héber nyelvben az általad említett /bár egynél rosszul ütötted be a számot/ ez megtörténik idönként.


Szóval tudod milyen szó van a héberben ott, ahol egyes magyar fordítások a "pokol" szót írják?

2015. jan. 13. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 A kérdező kommentje:

Értem,szóval nincs pokol...Gondolom az a sok Biblia,ami különböző egyházaknál van,különböző fordítók által fordítva,amelyekben mind szerepel ez a szó,tanítás,amelyek esetenként több ezer évesek,azok mind tévednek,csak akkor helyesek,mikor(jelen esetben grkaty által adott válasz)az alátámasztja/ha támasztja.../ a szervezeti tanítást(?),szóval mindenki téved,csak az a szervezeti fordítás és tanítás jó és helyes,ahol nem egyszer mondtak tuti-fix időpontot a világvégére,mikor világosan le van írva:,,Azt a napot és órát azonban nem tudja senki, az ég angyalai sem, a Fiú sem, csak az Atya."


Senkit nem akarok bántani,de az olyan aki egy ilyesmi szervezetnél tag az nem fél attól,hogy Isten pont a hamis követése miatt fogja,mondjuk azt,nem megdícsérni???Az nem lesz mentség,de hát én csak azt hittem,meg nem vettem észre...nem akarom mondani,hogy ti tanúk mivé váltok az ilyen szervezetek követésével,védelmezése miatt.Szomorú,hogy sokan,lelki,-érzelmi,másféle befolyásoltság miatt,bármilyen szervezet foglyává,szolgálójává válik.Szép a hit,szép hinni,de nem ártana látni is!

2015. jan. 13. 15:54
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!