Keresztényeknél mik a, , szabályok" mikor kell keresztet vetni, letérdelni és a szentelt vízbe belemártani az ujjunkat?
Jézus nem adott ilyen kritériumokat.
Az ima tisztelet teljes beszélgetés a teremtővel és nem monoton ugyanazon szövegek irások mormolása...
Jézus és az első tanitványok nem is gondoltak és nem is tanitották a "szentelt vizet"
ezek emberek által kitalált hagyományos rituálok
@ Előbbi válaszok
Pontosan erről van szó, és hadd mondjak én is valamit.
Nevezetesen: az Apcsel 20/20-ban azt mondja nekünk Isten Igéje, hogy semmi hasznostól nem von meg minket.
Na ennek ellenére az EGÉSZ BIBLIÁBAN NEM TALÁLOD MEG se a keresztvetést, se pedig az egész "szentelt vizes" ceremóniát!
Mit mondhatunk tehát? Hazudott volna a SzentÍrás és megvonna minket ettől a hasznos cselekedettől, amit oly nagy áhítattal kell végezni?
Természetesen nem! A keresztvetés - mint más katolikus hagyomány - nem több, mint puszta kitalálás. Olyan, amiről Jézus a Márk 7/7-8-ban azt mondja, hogy elhatárolódik ezektől:
"Pedig hiába tisztelnek engem, ha oly tudományokat tanítanak, amelyek embereknek parancsolatai. Mert az Isten parancsolatját elhagyva, az emberek rendelését tartjátok meg..."
Mindezt csak azért írom, hogy a kedves kérdező kapjon némi rálátást a dolgokra. Hogy amit kérdez, az nem a teljes kereszténységre vonatkozik.
És hogy a kereszténység nem egyenlő a katolicizmussal: a keresztvetés pontosan az egyik, amiről se Jézus, se a korai kereszténység nagy képviselői (Pál, János, Jakab, Péter, Júdás) tanítottak. Ők mégcsak nem is hallottak erről a "nagyon fontos" tanításról: az egész Bibliában nem szerepel, pedig a vízkeresztséget, vagy a megtérés fontosságát bemutatták.
Érdemes elgondolkodni: ha jelentene bármit is a keresztvetés, vajon nem olvashatnánk róla a Bibliában??
Hát de!
köszönöm a válaszokat!
csak mikor bérmálkoztam, akkor megtanultuk rendesen a ,,szabályokat" is, csak már homályosan emlékszem rá,mert nem mindenki követi a ,,szabályokat"
A szenteltvizet kihagyhatod, de ha használod , akkor érkezéskor és induláskor illik használnod (ezért van a szenteltvíztartó a bejárat mellett), keresztvetéssel, és térdhajtással az oltári szentség felé.
A keresztvetés egy misén: elején, végén, úrfelmutatáskor, áldozás előtt és után … meg ha a többiek is teszik, és ha úgy látod jónak.
Letérdelés: illik térdet hajtani (fél térdre ereszkedni) ha bemész vagy ha elhagyod a templomot, vagy ha beülsz egy padba, vagy elindulsz onnan haza. Misén térdelünk az áttváltoztatáskor(az utolsó vacsora mondatai alatt) valamint az úrfelmutatáskor( az áldozás előtti rész). Ide is érvényes: mint a többiek.
Bocsi, nem láttam tegnap az újabb kérdést.
Tehát: a keresztvetés (ha rendesen, odafigyelve végzik) maga is egy ima. Amolyan köszönés az Isten felé. És ugye illik köszönni, ha bemész valahová, vagy ha távozol? A térdhalytás ugyancsak a tisztelet Isten felé. És mivel az Oltáriszentségben maga az Isten van jelen, ezért illik térdet hajtani előtte. Egyébként a tisztelet kifelyezhető meghajlással is. Ha pl a bejáratnál torlódás van, nem kell a tömeget még jobban fenttartani a letérdeléssel, bőven elég a meghajlás. Ha valaki le akar ülni, a padsor végén szokás térdet hajtani. Meg távozáskor is. Plánne, ha az illető a belépéskor nem tette. Egy a lénnyeges: ez a fajta tisztelet az Oltáriszentségben lakó Istent illeti meg!
De továbbra is érvényes a meghajlásra, térdhajtásra, keresztvetésre, hogy tedd, ha úgy érzed megfelelőnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!