Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az ateizmus egy vallás, tehát...

Az ateizmus egy vallás, tehát aki ateista, annak az a vallása, hogy nem hisz istenben, vagy aki ateista az nem hisz istenben, azaz nincs vallása?

Figyelt kérdés
Kicsit furcsán fogalmaztam meg de remélem érthető, én az utóbbit gondolom igaznak de érdekelne ki mit gondol. Szerintem aki ateista, az elvet mindenféle vallást, azaz vallásnélküli, és csak a tudományoknak stb. hisz. De lehet én tudom rosszul.

2014. dec. 23. 23:33
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

Ne keverjük a hitet a meggyőződéssel.

A meggyőződés az, amikor a jelenlegi tudásom által mérlegelek, majd pedig ennek alapján fogadok, vagy nem fogadok el bizonyos állításokat. Az ateistának meggyőződése van, nem hite. Az "a" egy fosztó képző, a "teista" meg valamiben hívő, tehát már a nevük is erre utal, hisz "nem hisznek, hanem tudnak".

A hit azt jelenti, hogy feltétel nélkül elfogadsz egy állítást, amit mások mondanak, ezért használjuk a "hiszek neked" szófordulatot is, ha egy állítást hallunk, a "meggyőztél" pedig azt, hogy az adott állítást elemzed a saját szubjektív álláspontodból és racionálisnak találod. Épp azért helytelen az a szófordulat, hogy meggyőződéses hívő, mert a hívő egy adott állítást fogad el feltétel nélkül, a Biblia és a Korán is csak állítások, de meggyőződni nem tudsz valamiben, ami alapvetően egy transzcendens dolog, hisz nem ismered.

2014. dec. 24. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

"...vagy van valaki, aki tud olyan vallást, mely nem rendelkezik istennel???"


Igen, például a LaVey-féle sátánizmus. Ott a sátán nem egy istenség, amit imádni kell, hanem a számukra ideális tulajdonságokkal bíró, önmagát megvalósítani képes egyént jelenti. Ezzel együtt, amennyire én tudom, bár nem vagyok a követőjük, önálló vallásnak tartják magukat, illetve hivatalos nevük "Church of Satan", azaz Sátán egyháza.

2014. dec. 24. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 Alex Fly ***** válasza:

Az ateista Isten nemlétében hisz. Persze lehet mellébeszélni, ahogy ez az ő esetében nem hit, hanem meggyőződés, de ez ugyanígy igaz minden hívőre, aki meggyőződésből vallja Isten létét.

Mivel Isten léte (vagy nemléte) nemegy olyan kérdés, amit egzakt mérésekkel el lehetne dönteni, így mindenki a saját hite alapján dönt egyik vagy másik variáció mellett. Nem akkora a különbség, mint azt elsőre feltételeznénk...

2014. dec. 25. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
Igen vallás, vallja, hogy nincs Isten.
2014. dec. 25. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 homo ludensz ***** válasza:

Az ateista az anyagban hisz és feltehetőleg racionális beállítottságú. Az Istenben való hit az a transzcendentális fogalomkörbe sorolható. A mottó: nem látom de hiszem és ez egyben a Teremtőben való hit lényege.

Amikor látom,megérinthetem az már nem a hit kategóriája hiszen amiről meggyőződtem az a megtapasztalás.

(A tanítványok közül Tamás volt az aki így cselekedett.)

2014. dec. 25. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim válasza:
Az ateizmus egy világnézet és nem vallás és nem is hit. Az ateisták nem hiszik hanem tudják , hogy nincs Isten. Ugyanakkor én az ateizmusnak se látom túl sok értelmét , kicsit olyan ez mintha logikai érvekkel akarnák bebizonyítani , hogy a húsvéti nyuszi nem létezik. A hívők az imádkozásra pazarolják az idejüket , az ateisták (tiszt kiv) meg annak hogy kioktassák a hívőket , hogy milyen képtelen dolgokban hisznek.
2015. jan. 6. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!