Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A buddhizmusban mit jelent az...

A buddhizmusban mit jelent az üresség? Mi a jó abban, ha valaki üressé válik a környezetére?

Figyelt kérdés
2014. dec. 15. 20:11
 1/7 anonim ***** válasza:
55%
Az, hogy szerintük az élet csak szenvedés és az a mennyország, amikor megszűnik az életed. Ez az üresség vagyis a semmi.
2014. dec. 15. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Az életnek része a szenvedés, és előbb-utóbb szenvedésbe trokollik. De vannak más dolgok is benne.

Elég durva. Minden buddhista így gondolja?

2014. dec. 15. 21:21
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Az elme legyőzését,amivel szabadság,és belső béke érhető el azáltal,hogy a megfigyelik a gondolataikat,és nem azonosulnak velük.Ezáltal alázatra is szert tesznek.Ugyanarról van szó,mint amit a Biblia is ír Jézusról:Megüresítette magát,és szolgai formát vett fel.Jézus az elmét sátánnak(ellenség)nevezte,de ugyanarról az erőről van szó mint a buddhizmusban csak más a szóhasználat.Az megfigyeletlen elmével való azonosulás kísértéshez vezet,ami pedig a bűnhöz,a bűn pedig rabsághoz.
2014. dec. 16. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"Az életnek része a szenvedés, és előbb-utóbb szenvedésbe trokollik. De vannak más dolgok is benne.

Elég durva. Minden buddhista így gondolja?"


Igen, így, de kicsit kifejtem.


Az életnek nem a szenvedés az alapja, hanem a tökéletes létből ledegradálódott éet alapja a vágy, ami szenvedést szűl. Az embereknek a vágyaiktól kell megszabadulniuk, és akkor szabadulnak meg a szenvedéstől is. Szerintük minden vágy végső eredménye a szenvedés.


Az üresség pedig abból fakad, hogy ezt belátva (ez egy fontos dolog a buddhizmusban, hogy ők nem hisznek, hanem belátnak dolgokat) a világ a vágyak miatt létrejött illúzió. Minden illúzió. Minden üres. Ha ezt is belátod, akkor megvilágosodsz, és vissza tudsz fordulni az életből a létbe.


AZt most ne kérdezd meg, hogyha minden illúzió, akkor a lét is illúzió-e, mert ennyire nem tudom. :)


Viszont elgondookodtató, hogy az anyagi világ, amit mi folyamatosan és biztosan tapasztalunk, az a tudomány mai állása szerint (szuperhúrok) illúzió, nem létezik. Nem semmi. :)


Amúgy valóban, a buddhisták vágytól való megszabadulásának, és az üresség belátásának filozófiájában van valami hidegség.

2014. dec. 16. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 viator ***** válasza:

Erre a kérdésre nagyon nehéz válaszolni. Egy azonban teljesen biztosan kijelenthető, hogy az Üresség (páli: suññatā) NEM a "semmi".


Az archaikus hagyomány megértését nehezíti, hogy az ősiség embere egészen máshogy értelmezte a legalapvetőbb fogalmakat is. Itt van mindjárt a "semmi" problémája. A modern ember ezzel a kifejezéssel "mindennek a hiányát" jelöli, míg az archaikus ember a "megnyilvánulatlant", a "nem meghatározottat" a "nem valamit", a formák és a változások világába nem lépőt érti.


A buddhista Üresség is ezzel függ össze. A Teljességre, a nem változóra, nem meghatározottra, önmagában állóra, minden dolog végső forrására és alapjára utaltak ezzel a kifejezéssel. Ezért lehet a "Valóság ürességtermészetű" és a "Valóság tudattermészetű" kijelentés egyenértékű. Megközelítés kérdése, melyiket használjuk.


Mivel az európai szellemtörténetben, a sémita dualizmus dominanciája miatt nem nagyon van hagyománya az egységtudatnak, vagy a "nemkettősség" intuíciójának, emiatt nagyon nehéz a buddhista alapfogalmakat megérteni. Kiindulásként mindenképpen René Guénon és Kaczvinszky József könyvei ajánlhatók, de így is akár több évtizedes belső munkát igényelhet, mire képesek leszünk szellemünket a megfelelő megértési szintre "visszarégiesíteni".

2014. dec. 18. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 viator ***** válasza:
100%

"Az élet szenvedéssel teli"


Buddha által megfogalmazott Négy Nemes Igazság egyike az élet szenvedéssel telisége. (Itt most tekintsünk el attól, hogy eredetileg nem nemes, hanem árja - páli: cattāri ariyasaccāni)


A "szenvedés" azonban egy nagyon profán fordítása a "dukkha" szónak. Helyesebb lenne a "kizökkentség", "középpontját vesztettség", vagy "megrázkódtatás" fordítás.


Tehát az "élet szenvedés" helyett én a "feltételekhez kötött lét kizökkentség" értelmezést javasolnám.

2014. dec. 18. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
41%

Az üresség, nem azt jelenti, h üres. Nem válik üressé a környezetére, csak belátja , hogy minden csak valamivel együtt létezik, értelmezhető. pl.: azt mondod, hogy a pénztárcád üres, de nem az mert csak a pénz hiányzik belőle, lehet benne bankkártya stb...

Vagy gondolsz valamiről valamit szilárdan, de megváltozik hirtelen a véleményed ellentétes irányba és most arról mondod magabiztosan, hogy az úgy van. Hogy van igazából? Igazából úgy van, hogy minden csak a fejünkben létezik, ott alakítunk ki egy valóságot, de mivel a következő pillanatban már mást gondolunk , így az üres. Tulajdonképpen szubjektíven látjuk a dolgokat.

Itt nagyon jól kifejti:

[link]

2015. márc. 31. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!