Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség a református...

Mi a különbség a református és az evangélikus vallás között?

Figyelt kérdés
2014. nov. 1. 20:09
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A reformátusokat kálvinistáknak, az evangélikusokat lutheránusoknak is nevezik, azaz a reformátusok Kálvin János tanaira építenek, melynek lényege az eleve elrendelés bibliától elrugaszkodott tanítása. Az evangélikusok Luther Márton tanításából nőttek ki. Szerintem könnyen találhatsz bővebb leírást, ha beírod a keresőbe a kálvinista és a lutheránus szavakat.
2014. nov. 1. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
2014. nov. 1. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Ne feledd, a Gúgli jó barátod!
2014. nov. 1. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
67%

Szia!


Mivel Luther - az evangélikus felekezet megalapítója - azelőtt búzgó katolikus volt, így nem szakított olyan radikálisan a római istentiszteleti formákkal, mint a legtöbb később reformátor, például Kálvin, aki a református egyház megalapítója volt.


Luther alapelve az voltt, hogy az egyházban minden szabad, ami nem ellenkezik az evangéliummal. Így - bár a latin helyett áttértek a nép nyelvére - templomaikban továbbra is megtalálható az oltár, a kereszt, a papi ruhák, a gyertyák, a keresztvetés, amelyeket a legtöbb protestáns egyház - köztük a református - is elvetett, mint túl katolikus dolgokat. Az evangélikusok azonban úgy vélik, hogy a liturgiának ezek a formái nem követelmények, mégis értékesek, részint a szépségük folytán, részint azzal, hogy általuk részesedünk a megelőző korok hívő keresztény családjainak a vallásos tapasztalatában. A magyarországi evangélikus templomokban is találunk tehát Jézus Krisztust, vagy bibliai személyeket és történeteket kiábrázoló oltárképeket. Ezeknek a templomba bevitelét a reformátusok nem helyeselik.


Ha nem is olyan nyomatékkal, mint a Római egyház, az evnagélikusok is azt tartják, hogy a kereszteletlenül elhalt kisdedek nem üdvözülhetnek. Ezért ők is megengedik az un. szükségkeresztséget, ilyen a reformátusoknál nincs.


Az úrvacsorával kapcsolatosan Luther arra a meggyőződésre jutott, hogy az emberi bűnért a teljes elégtétel már meghozatott a mi Urunk keresztre feszítésével, így a római tanítás a miséről és az áldozatokról értelmetlenné vált számára. Az Úrvacsora az evangélikus tanítás szerint a hívők találkozása az élő Istennel, aki valóságosan jelen van: a megszentelt kenyér és a bor Krisztus valódi teste és valódi vére, jóllehet a kenyérben és a borban semmiféle fizikai változás nem történik. A kenyér alatt náluk ostya értendő. A reformátusok nem fogadták el Luther tanítását, hogy Krisztus teste és vére valósággal jelen van az Úrvacsorai jegyekben, szerintük, ha Krisztus egyszer az ő igéjében és Szentlelkében velük van, az igazi hitnek semmi szüksége nincs arra, hogy őt még testileg, szájjal ehetően is magához vegye. Jézus szava: "ez az én testem" szerintük egyszerű jelképes beszéd, amivel az Úr, mint minden keleti ember, sokszor élt tanításai során.


Hát röviden ennyi jutott eszembe...


Üdv. Péter

2014. nov. 1. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Emberek és történetek.
2014. nov. 2. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
52%
Az evangélikusok NEM vetnek keresztet. Egy állítólagos teológus ezt nem tudja? Sőt, a templom is inkább puritán, mint katolikus utánzat. Gondolom egybe sem volt benn kedves Péter, a tankönyveid téves információkat szolgáltatnak.
2014. nov. 3. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
37%

Sziasztok!


Szeretem, ha valaki okoskodik valódi ismeret nélkül. Ajánlom figyelmedbe a Magyarországi Evangélikus Egyház hivatalos honlapját: [link]


Idézet innen: "Keresztvetés: A katolikus keresztények az istentisztelet előtt keresztet vetnek, de a mindennapokban is, például a sportolók verseny előtt, vagy ha katolikus templomnál mennek el. Ezzel nyilvánosan is elismerik a kereszténységüket.

Az evangélikus egyházban csak az istentiszteleten szoktunk keresztet vetni. Az Új liturgikus könyvben ez áll erről: „Luther Kiskáté-beli javaslata alapján szabad lehetőség van arra, hogy keresztet vessünk magunkra. A keresztvetés hitvallás mások és önmagam számára, amellyel megvallom: Krisztushoz tartozom, meg vagyok jelölve a kereszt jelével. Aki keresztet vet, ne ítélje el azt, aki nem vet keresztet; aki nem vet keresztet, ne ítélje el azt, aki keresztet vet! Ez a gyülekezetben megfelelő módon tanítható és gyakorolható."


Tanulság: mielőtt valakit le akarsz alázni, nézz alaposabban utána a témának...


Üdv. Péter

2014. nov. 3. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!