Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A perselyszedő kosárkán miert...

A perselyszedő kosárkán miert van két-kétcsengő? A papok és a kántorok miert nem szertnek dobni a perselybe?

Figyelt kérdés
2010. jan. 25. 14:03
 1/4 anonim ***** válasza:
érdekes a kérdés. az tény, hogy a biblia egyértelműen kjelenti, hogy aki adakozik, azt ne kényszerből tegye, hanem szívből. ezt igen nehéz megvalósítani akkor, amikor az orrod alá dugják, hogy ide kell dobni , és most. sokkal emberibb, ha valahol egyértelműen megjelölt helyen állítanak fel egy adományládát, és oda az megy, aki be akar dobni, ráadásul így tényleg csak I sten látja, ki mennyit dob be. ennek a perselyes dolognak semmi bibliai eredete nincs. valójában arról sincs szó benne, hogy Jézus dobott volna be valamit, de hát Ő valójában az életét áldozta értünki. pál és az apostolok viszont dobtak be. júdás pedig azért ösztönözte az embereket az adakozásra, mert ő lopott a pénzből. lehet, az általad említett személyek is visszásnak tartják, hogy bedobjanak, mert utánna úgyis az ő zsebébe kerül. ez magánvélemény volt, bár a papokat a biblia egyértelműen elítéli.
2010. jan. 25. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Jajj, a kicsinyeskedő, garast foghoz verő, károgó öregasszony stílusú, felesleges szektás fecsegés.


Hisztiznek a perselyen, pedig oda mindenki csak egy kisebb összeget tesz bele, míg a fanatizált szektások hatalmas összegeket áldoznak a hazug hamis próféta álpapjaik zsebébe. Persze, "nem kötelező" - ez az örök kifogás, de mégis mindenki ad. Vannak olyan szekták, ahol a fanatizált tagjaik a családjuk megélhetését teszik tönkre ezzel.


Az egyházban legalább jó helyre megy a pénz, nem propagandszórásra, mint a szektásoknál: Hogy pedig az egyház mennyiben volt szolidáris a szegényekkel: az iskolák, egyetemek, kórházak többségét az egyház tartotta fenn. A szerzetesi élet egyik fő összetevője pedig mindig is az önként vállalt szegénység volt. Az egyház ugyanis nem csupán Rómából és a püspökökből áll, hanem minden megkeresztelt emberből. Ahogy pedig Kiss Ulrich mondta az Igen idei első számában: az egyházé az egyik leglaposabb hierarchia a világon, ezért is olyan sikeres "vállalatvezetési" szempontból (hívek és a szolgáló papaság: papok, püspökök, és a pápa, ennyi). Gondoljunk bele, az egymilliárd és ötvenmillió katolikusból összesen 4600 a püspök és 430 ezer az áldozópap! Szerzetesből pedig összesen csak egymillió van.


Szóval a hal nem bűzlik a fejétől. A Szentszéknek 2500, A Vatikánvárosi Államnak 1400 alkalmazottja van (ez összesen 3900). Az Apostoli Szentszék telkeinek, épületeinek értéke összesen háromszázmillió dollár. Vatikán Városállam éves kiadása százmillió dollár, ennek fele az alkalmazottak fizetése. A bevétel viszont 115 millió dollár átlagosan. Magában a Vatikánban is több segítő szervezet található: a Vatikáni Gyógyszertárban bárkit kiszolgálnak, és olyan gyógyszereket is lehet kapni, amelyek elérhetetlenek Olaszországban. Évente kétszázezer embert szolgálnak ki, ami egyenlő óránkénti százzal. A Vatikáni Gyermekgyógyászati Rendelő évente négyszáz családot, hatszáz gyermeket segít, és több száz leányanyát(!). A támogatottak többsége bevándorolt, akik ingyenes orvosi ellátásban és ingyenes gyógyszerekben részesülnek. A szegény családokat élelmiszerrel is kisegítik. A Szentatya Saját Raktára nevű hely pedig adományokat fogad és oszt szét a rászorulók közt. A XIII. században alapított Apostoli Adományhivatal úgyszintén pénz- és élelmiszeradományokat oszt, leginkább a szegények mellett kórházaknak, börtönöknek, a kábítószerek áldozatait segítő intézményeknek és harmadik világbeli diákkollégiumoknak. Sőt az illetékes plébános ajánlása alapján olyan rászorulóknak is, akiken más segélyszervezetek már nem tudnak segíteni.


Újabb ellenérv: hogy nem a saját vagyonát osztogatja a pápa? Valóban. Mert az nincs neki: a Vatikán és az Apostoli Szentszék nem az ő tulajdona. Évezredek örökségét pedig balgaság volna elherdálni, főleg ha az azokból származó állandó bevételből nagyobb, több jótékonykodásra futja, mint egyszeri eladásukból.


Aki pedig a magyar egyházon kéri számon a szociális érzékenységet, az látogasson el a katolikus.hu-ra, és számolja össze, hány iskolája és szociális intézménye van. Magyarországon a rengeteg iskola mellett 122 kórház, öregotthon, árvaház stb. áll az egyház tulajdonában. Az egész világon pedig 182200 katolikus egyházi oktatási intézményben – az óvodától az egyetemig – ötvenmillió diák tanul. A katolikus egyház világszerte 123 ezer karitatív intézményt tart fönn, ebből 5900 kórház, 16700 orvosi rendelő, 700 lepratelep, 12600 öregotthon, 19500 árvaház, 11500 családsegítő központ, 11600 fogyatékos iskola, és 4450 egyéb intézmény. Az Elvándorlók és Útonlevők Pápai Tanácsa koordinálja többek közt a cigánypasztorációt, amely az egyik legsikeresebb misszió például Magyarországon.


Hiszen Jézus azt is mondta: "Menjetek és tegyetek tanítványommá minden népet".

2010. jan. 26. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
persely (lat. bursa): önkéntes pénzadomány gyűjtésére alkalmas, szűk bedobónyílással ellátott, gyakran zárható láda, zsákocska. - Az álló láda/dobozperselyt falba v. oszlopba építik be, falhoz v. padlóhoz rögzítik, a bőrből v. textilből varrott a hordozható persely, rendszerint nyeles zsákocska. - Az ÓSz-ben az első templom javítási költségeinek gyűjtésére készíttetett Joáa király egy láda formájú perselyt a templom kapuja elé (2Kir 10,11-12; 2Krón 24,8-14). Jézus korában a (harmadik) Templomban az asszonyok udvarában, ahová a zsidó férfiak és nők egyaránt beléphettek, volt 13 persely, melyekbe a hívők a tp. különböző céljait szolgáló adományaikat bedobhatták. 7 perselyre rá volt írva a pénz rendeltetése: tüzifára, tömjénre, aranyburkolatra, galambáldozatra, szárnyasáldozatra, régi sékel, új sékel. A másik 6 egyéb adományok fogadására szolgált. Mk 12,41-44: és Lk 21,1-4: Jézus leült és figyelte, ki mennyit dob a perselybe. A szegény asszony 2 fillérje a görög szövegben lepton, a dénár (1 napi napszám) 1/80-ad része volt. - Az egyh. életében a persely az adománygyűjtés eszköze szentmise közben és a tp-okban. Szentmisén hordozható perselyt visz a sekrestyés, a nagyobb tp-okban több különböző célú álló persely is van, pl. papnevelésre, gyűjtésekre. A Szt Antal-persely a szegények számára gyűjti az adományokat.
2010. jan. 26. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
mégis, ragaszkodva a mesék helyett a tényekhez, melyik, általad szektának nevezett vallásnak van saját országa? melyik szekta képviselője jár golyóálló, egyedileg átalakított merdzsóval? melyik híres tv-s személyiség? melyiknek van saját svájci gárdája? melyik hord nyíltan bálványokat? melyik hirdeti azt, hogy nem Isten alkotott meg mindent, hanem az evolúció? melyik hírdeti azt, hogy Istenen kívűl másnak is joga van szentnek nevezni bárkit? és imádkozni is lehet hozzá? érdeklődve várom válaszod. amenyiben nem tudsz érdemi válaszokat adni, lássuk a szíved kinyilatkoztatását.
2010. jan. 27. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!