Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi van, ha katolikusként nem...

Mi van, ha katolikusként nem tudom elfogadni a gyónást, ugyanakkor őszintén bocsánatot kérek a megbántottól és az Úrtól imámban? De minden mást elfogadok a vallásban, ezért nem akarom megváltoztatni egyáltalán? Még ettől katolikus maradok?

Figyelt kérdés

"Jobb az Úrban bízni, mint emberekben reménykedni." Zsolt 118:8


Ez az igevers is nem arra céloz, hogy az egyház egy emberek által szervezett közösség, amelyen belül szintén vannak ellentétek és klikkek is, hiszen emberek a tagjai? Ezért bár fontos a közösség, mert az ember társas lény, de a lényeg az Istenbe/Jézusba vetett hit.


Továbbá nincs közös megváltás, hanem mindenki önmagáért felelős, és ezért csak attól kell bocsánatot kérnünk, akinek esetleg pl. kárt okoztunk, akit megbántottunk, illetve természetesen az Úrtól.


De egy papnak való gyónás miért kötelező nekem, katolikusként?

A Bibliában nem az van, hogy valld meg bűneidet egy pap előtt.

Hanem az, hogy valljátok meg bűneiteket egymásnak. Ez utóbbira jó példa a közös gyónás, amit kiegészíteni inkább azzal kell, hogy az érintett személytől kérünk bocsánatot.


Katolikus vagyok, és gyakorlom is a vallásomat, hiszen magam választotta.

De ezt a papnak való gyónást nem tudom elfogadni. Felkészülésem idején is ez volt az a sarkalatos pont, amit nem tudtam elfogadni.

Ez nem azt jelenti, hogy nincs bennem alázat, vagy az egóm tiltakozik.

Egyszerűen nekem fontosabb az, hogy a megbántottól kérjek őszintén bocsánatot és az Úrnak valljam meg bűnömet közvetlen imában.


katolikus, 30N


2014. okt. 12. 10:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Te értelmes és jó ember vagy.
2014. okt. 12. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Az eredeti keresztény tanításokban nincsen benne a gyónás. Ez egy katolikus változtatás. Tehát te ebben közelebb állsz az őskeresztényekhez, mint a katolikusok.


Viszont ők így nem engedhetnek oda a szentségekhez téged. Ha téged nem zavar, hogy nem áldozhatsz, nem esküdhetsz, stb. - csak akkor maradhatsz katolikus.


Amúgy elvileg neked lenne igazad... de azért veszélyes, ha magad próbálod irányítani magadat. Így bármerre mehetsz: jó vagy rossz irányba is. Ezt hívják öntörvényűségnek.

2014. okt. 12. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


Az Anyaszentegyház öt parancsolata:



1. A vasárnapot és a kötelező ünnepeket szentmisével és pihenéssel szenteld meg! - Elfogadom, teljesítem.


2. A pénteki bűnbánati napokat és a parancsolt böjtöket tartsd meg! - Elfogadom, lehetőségeimhez, helyzetemhez mérten teljesítem.


3. Évente gyónjál és legalább a húsvéti időben áldozzál! - Évente egyszer gyónok, és amíg nincs halálos bűnöm, addig többször is áldozhatok, ugyanis ez utóbbit szükségesnek tartom.


4. Házasságodat az Egyház törvényei szerint kösd meg, és gyermekeidet katolikus módon neveld! - Erre törekszem, hiszen fontos számomra Isten áldása, a szentségi házasság.


5. Az Egyházat anyagi hozzájárulásoddal is támogasd!- Elfogadom és teljesítem.


Most, így végignézve az Anyaszentegyház szabályait, jöttem rá, hogy nem kell minden alkalommal gyónni, és áldozni bármikor lehet, amíg nincs ún. halálos bűn.

2014. okt. 12. 11:31
 4/11 anonim ***** válasza:

"amíg nincs halálos bűnöm, addig többször is áldozhatok"

Úgy tudom, ez nem igaz.

Csakis a teljes bűntelenség állapotában áldozhatsz.


"Házasságodat az Egyház törvényei szerint kösd meg"

Ebben pedig benne van az áldozás.


Sajnos a katolikus egyház szabályai mások, mint amit te szeretnél. De sokan csinálják így, mint te: nem teljesen tartják be a szabályokat. Te is teremtettél egy saját vallást magadnak, mint mások.

2014. okt. 12. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

A nem halálos bűnt elég a közös gyónás alkalmával meggyónni, bár ajánlott (de nem kötelező!) minél gyakrabban gyónni, attól függetlenül, hogy valaki ún. halálos bűnben van-e.


Én így tudom, hogy ez a "szabály".

2014. okt. 12. 12:03
 6/11 anonim ***** válasza:

"A nem halálos bűnt elég a közös gyónás alkalmával meggyónni"

Így igaz.

De addig nem áldozhatsz, míg az összes bűnöd meg nem gyóntad.

A közös gyónást elfogadod?

2014. okt. 12. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Igen, a közös gyónást 100%-ban elfogadom, és azon részt is veszek.
2014. okt. 12. 12:11
 8/11 A kérdező kommentje:

Illetve elfogadom az évi egyszeri szentgyónást is.

Vagy annál többször abban az esetben, ha halálos bűn áll fenn.


De ha a halálos bűnöket kerülöm, ezért csak évente egyszer gyónok, valamint rendszeresen részt veszek a közös gyónásban, akkor áldozhatok is, tudomásom szerint.


Ha ezek így teljesülnek, akkor pedig majd az egyházi esküvőtől sem tilthatnak el, tudomásom szerint.



Én nekem az sok, amikor arról győzködnek, hogy hetente vagy havonta kellene szentgyónást végezni.

2014. okt. 12. 12:16
 9/11 anonim ***** válasza:

Ezt inkább paptól kérdezd meg, mert szerintem nem így van.

Arról nem is beszélve, hogy mindig mindenről tudod, hogy melyik a halálos bűn?

2014. okt. 12. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 szp72 ***** válasza:

Valóban a bűnbánat szentsége az idők folyamán elég sokat változott.

Ha nincs súlyos bűnöd, nem kötelező a gyónás, elég a bűnbánat, s nyugodtan áldozhatsz. Azonban a jelenlegi szabály szerin évente egyszer , húsvét környékén akkor is gyónnod kell, ha nincs halálos bűnöd.

2014. okt. 14. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!