Mint ahogy mindennek, van előnye, van hátránya, van benne jó, van benne rossz.
Nekem sikerült a jó részét kifogni, sikerül kiszabadulni a szervezett vallás szorongató, fojtogató öleléséből.
Utolsó válaszoló (# 4/ ) nincs teljesen tisztában azzal amiről véleményét adja. A ney age nem mentális betegség, úgy mint a kereszténység sem volt az annak idején mikor terjedni kezdett. Nem gátolja meg senkinek a racionális és logikus gondolkodást, ha nem akarja - nem úgy mint a vallások, nem írja elő, hogyan gondolkodjon valaki - Az őszinte kutató nem idegenkedik az áltudományok, sem a vallások iránt, csak az igazat igyekszik kiszűrni belőle. A kételkedés nem hiányzik sem a vallások, sem az ál- vagy valódi tudományok iránt.
Természetesen vannak szélsőségek, mint ahogy minden ehhez hasonló dolgokban. A ney age szerintem nem fogja felváltani a klasszikus vallásos hitet, ahhoz nem eléggé hatékony de bizonyos mértékben kitisztulásra kényszeríti azt.
#5
Tökéletesen tisztában vagyok azzal, amiről véleményt formálok. Minden áltudomány alapja az irracionális hit, és minden áltudomány rendelkezik a vallásokéhoz hasonló dogmákkal. Azért mentális betegség, mert ezen dogmák elfogadásához hit szükséges, a hit pedig gátat szab a racionális és logikus gondolkodásnak.
Azon kívül nem igen vagy tisztába azzal, hogyan működik a tudomány. Egy kutató/tudós számára teljesen irrelevánsak az áltudományok, a vallások, és nem keresnek bennük semmit, hiszen egy tudományos elmélet felállításánál a bizonyítékokból alkotunk elméletet, és nem az elmélethez keresünk bizonyítékokat. Az utóbbi hozzáállás jellemző az áltudósokra (a nem őszinte kutatókra... ha már szóba hoztad az "őszinte kutatók" kifejezést).
A new age felválthatja a vallásokat, mert ugyanazokra a kérdésekre akar választ adni amikre a vallások. Ezeket a válaszokat tudományos szövegbe burkolva prezentálja, amivel megtéveszti az egyszeri, buta embert.
Hogyan jön el az igazi új kor?
Shirley MacLaine, New Age (Új Kor) szemléletű írónő igen közkeletű felfogást juttatott kifejezésre, amikor ezt írta: „Azon vettem észre magam, hogy sokat gondolkozom azon, vajon mi a baj a világban. Nem hagyhatod figyelmen kívül, amikor ténylegesen látod az ínséget, az éhezést és a gyűlöletet. Tizenkilenc éves koromban kezdtem el utazgatni, és most, negyvenes éveim közepe táján tárgyilagosan elmondhatom, hogy a dolgok állandóan romlanak.”
Ehhez hasonlóan, az emberek mindenhol beleunnak a vallási képmutatásba és hazudozásba. Csalódottak a kormányzatok hanyagsága és hiányossága miatt. Megijesztik őket az észlelt közömbös magatartásformák és az orvosi intézmény tévedései. És sok ember esik áldozatul rasszista vagy a másik nemmel szembeni elfogultságnak és fanatizmusnak.
Valószerű megoldás?
Nem kérdéses, hogy égetően szükségünk van egy új világra. De vajon a New Age-remények valószerűek? Vagy a jövőről alkotott ábrázolása inkább a hollywoodi sci-fi filmekhez hasonló? Megfontoltnak tűnik hitet gyakorolni elfelejtett hagyományokon, ősi mítoszokon és feltevéseken alapuló próféciákban?
El kell ismerni, hogy a New Age-mozgalom által átvett több fogalom támogathatja bizonyos mértékben az elmebeli és fizikai jólétet. A jó táplálkozás, testgyakorlás, lazítás és a környezettel való törődés mind fontos szempontja az életnek. Az orvosi hivatást gyakorlók valószínűleg nagyobb sikerrel járnának, ha a fizikai betegség kezelése során több figyelmet fordítanának a beteg érzelmi szükségleteire. Ám előbb vagy utóbb mindenki megbetegszik, és végül még a legegészségesebbek is meghalnak. Nem tudunk teljes mértékben örvendeni az életnek a betegség és a fejünk fölött lebegő halál kilátásával. A New Age szemléletű guruk vajon elfogadható megoldást kínálnak ezekre a problémákra?
Egyre több ember szomorú és lehangolt, és a New Age-mozgalom vajmi keveset tud tenni ezzel kapcsolatban. A londoni International Herald Tribune megjegyezte: „Ha a 20. század az Aggodalom Korát vezette be, a század vége a Melankólia Korának hajnaláról tanúskodik.” A lap hozzátette, hogy a „súlyos lehangoltság első nemzetközi tanulmánya a betegségek terén mutatkozó állandó, világméretű növekedésre mutat rá”.
A New Age-mozgalom — vallásos jellegű felhangjaival — nem igazán kárpótolja a modern társadalom szellemi ürességét. Az észlelt szellemi értelemben vett enyhülés, amit felajánl, legjobb esetben is csak pillanatnyi. Kétségtelen, hogy a hagyományos vallás, különösen a kereszténység, nem csillapította az általános szellemi éhséget. Az egyik újság nyíltan leleplezte „az egyház kudarcát azok támogatásában, akik úgy érzik, hogy elszigeteltek, érzéketlenek, és nem szeretik őket”. Az újság afféle nyugtatónak írja le a modern vallást, ami „megfosztja az egyént az Istennel való közvetlen találkozás bármiféle érzésétől”.
A Biblia — a válaszok könyve
A kereszténység meghamisítja és felvizezi a bibliai igazságokat. Hasonlóképpen, sok New Age-tantétel szintén ellentétes a Biblia tanításaival. Vegyük például azt a New Age-eszmét, hogy az emberek képesek megoldást találni a föld problémáira. A Biblia világosan kijelenti a Jeremiás 10:23. versénél: „az embernek nincs hatalmában az ő útja, és egyetlen járókelő sem teheti, hogy irányozza a maga lépését!” Egy másik írásszöveg ezt mondja: „Az Úré a szabadítás” (Zsoltárok 3:9).
A Biblia nem tanítja, hogy az embereknek halhatatlan lelkük van, amely független lényként él, a testtől külön. Az Írások szerint a lélek meghal, és a halál minden gondolatnak és tevékenységnek a végét jelzi (4Mózes 23:10; 35:11; Prédikátor 9:7, 12). Ez határozottan elveti a New Age-lélekvándorlás fogalmát.
Azonkívül lehetetlen kommunikálni a halottakkal. A Biblia szerint a halottakkal folytatott bármely állítólagos kommunikáció tulajdonképpen démonokkal — Isten és az emberek szellemi ellenségeivel — való kommunikáció. Ezért Isten Törvénye főbenjáró bűnné tette a spiritizmus gyakorlatát, beleértve a jövőbelátás, az asztrológia és a médiumi tevékenységek minden formáját (3Mózes 19:31; 20:6, 27; 5Mózes 18:10–12).
A Biblia az igazi szellemi gyógyítás forrása. Olyan tanítási gyűjteménye van, amely segít a keresztényeknek megérteni belső énjüket, és átalakítani a személyiségüket (Róma 12:2; 2Korinthus 13:5; Efézus 4:21–24). Önfegyelmet, az elme józanságát és magunk, valamint mások iránti tiszteletet tanít.
A Biblia összeismertet minket a világegyetem legmagasabb hatalmával, Teremtőnkkel (Cselekedetek 17:24–28). Megmutatja, hogy az emberiség örök életre juthat a paradicsomi földön azáltal, ha hitet gyakorol Fia váltságáldozatában (Róma 6:23). Kielégítő válaszokkal szolgál olyan kérdésekre, mint például: Miért enged meg Isten ilyen sok szenvedést? Kik azok a hatalmas lények a láthatatlan birodalomban? Ők felelősek sok úgynevezett természetfeletti jelenségért?
A jövőre vonatkozóan a Biblia tökéletes egészséget és örök életet ígér, valamint a béke és egyetértés új világát, tiszta környezettel, itt a földön (Ésaiás 33:24; 2Péter 3:13). Abban az új világban az emberek kétségtelenül növelni fogják tudásukat és Isten irányítása alatt tisztázzák az emberi test, a bolygónk és a világegyetem többi részének sok rejtélyét. Mindezeket Jehova, az embereket szerető Isten ereje fogja megvalósítani.
Ott leszel?
A Biblia azonban azt is tanítja, hogy ezek az áldások csak azok számára lesznek elérhetők, akik Isten törvényeivel összhangban élnek. Ezek a törvények nem nyomasztók. De engedelmeskedni kell nekik (Példabeszédek 4:18, 19; 1János 5:3). Nem lehet helyeselni az Írás-ellenes New Age-gondolkodást és ugyanakkor hinni a Bibliában is (1Korinthus 3:18–20; 10:18–22; Jakab 4:4).
Ezért az őszinte keresztények távol tartják magukat attól, hogy belekeveredjenek a New Age-mozgalom Írás-ellenes gondolkodásába. Józan ítélőképességre és ésszerűségre van szükség. Meg kell jegyeznünk, hogy a „New Age” megjelölés széles körben használatos olyan dolgokra is, amelyek nem a New Age-mozgalomtól származnak, és amelyek nem feltétlenül Írás-ellenesek. Ez különösen az egészség, a táplálkozás, a művészet és a zene területén igaz. Ezért a keresztényeknek jó ítélőképességet és értelmes kiegyensúlyozottságot kell gyakorolniuk, miközben biztosaknak kell lenniük afelől, hogy távol maradnak mindentől, amit a Biblia elítél. Helyénvaló a Példabeszédek 14:15 bölcs tanácsa: „Az együgyű hisz minden dolognak; az eszes pedig a maga járására vigyáz.”
Igen, a Biblia a kulcs az igazi felvilágosodáshoz. Az csak még nagyobb sötétséget hozhat a világra, hogy a New Age-követők általánosan semmibe veszik az Írásokat. A Biblia azonban szellemi világosságot és egy új világ reményét nyújtja, ahogy Isten megígérte: „Ímé az Isten sátora az emberekkel van, és velök lakozik, és azok az ő népei lesznek, és maga az Isten lesz velök, az ő Istenök. És az Isten eltöröl minden könyet az ő szemeikről; és a halál nem lesz többé; sem gyász, sem kiáltás, sem fájdalom nem lesz többé, mert az elsők elmúltak. És monda az, a ki a királyiszéken ül vala: Ímé mindent újjá teszek. És monda nékem: Írd meg, mert e beszédek hívek és igazak” (Jelenések 21:3–5).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!