Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jehova Tanúi foglalkozhatnak...

Jehova Tanúi foglalkozhatnak műveszetekkel?

Figyelt kérdés
A művészethez szükség van szabadszelleműségre, így Jehova Tanúja nem hiszem, hogy képpes művészettel foglalkozni.

2014. júl. 1. 18:58
 1/8 sandor76 ***** válasza:
42%

Ha te nem hiszed ,igy is van.

Nekunk csak napocskat szabad rajzolni.

2014. júl. 1. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
16%
Már csak az a kérdés, hogy a művészet mivel foglalkozik. Nem mással, mint ami Isten teremtésműve.
2014. júl. 1. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

"Nem mással, mint ami Isten teremtésműve."


Nahát...!

Mi az a "más"?

Hát nem MINDEN Isten "teremtésműve" (micsoda szó!), kedves Jehovák? Eddig ezt "tanultam" tőletek... :-(

Ezek szerint azok a fránya művészek kivonják magukat, és "mással" is tudnak foglalkozni?

Szabadna tudnom, hogy mivel?

2014. júl. 2. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Egyszer fel tettem egy kérdést egy keresztény filmel kapcsolatban,hogy látták e a Jehova Tanúi.

Tényleg egy olyan filmről van szó ami teljes mértékben a Biblia szavát vetíti képernyőre.

És képzeljetek el,hogy még kritikát is kaptam,hogy,hogy feltételezek olyasmit,hogy az a film igazán a Bibliai igéket magyaráz meg elég "szájba rágosan",nem e inkább egy ember képzeletét?

Ezek után fogtam magam és feltettem egy másik kérdést,hogy a Jehova tanúi mit nézhetnek olvashatnak,hallgathatnak, és jöttek ám a válaszok,hogy mindent ami nem "erkölcstelen". :)

De vajon mi nem az amikor "világi"dolgokról van szó? Ki dönti el? Olyan együttes is került képbe ami nem hiszem,hogy "keresztény ízlésekhez" méltó.

Az az érdekes náluk,hogy egy keresztény filmet visszautasít és kritizál,miközben megnézhet bármi más "nem erkölcstelen" filmet vagy zenét hallgathat.

Ezzel csak azt szeretném mondani,hogy egy Jehova tanú művészeti érzékét az Őrtorny Társulat szabja meg amibe neki nincs beleszólása. :)

2014. júl. 2. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 KZitus ***** válasza:

Szervusz


Igen, vannak közöttünk művészek.

Elküldöm neked egy művész tanú élettörténetét. Van sok, de eléggé tartalmas, ezért gondoltam, csak egyet.


Rakel Koivisto elmondása alapján


1950-ben a javaslatommal, amelyet a II. világháborús halottak tiszteletére emelendő emlékműre tettem, országos versenyt nyertem. Egy évvel később, amikor a finnországi Tuusulában leleplezték hatalmas gránitalkotásomat, nem jelentem meg az ünnepségen. Hadd mondjam el, miért nem.


ÉDESANYÁM 1917-ben hozott a világra. Családunk egy dél-finnországi településen lakott, és a nyolc gyermek közül én voltam a legkisebb. Szegény sorban éltünk, de boldog voltam, és biztonságban éreztem magamat. Szüleim szilárd jellemű, istenfélő emberek voltak. Arra tanítottak bennünket, hogy becsüljük meg a szellemi dolgokat. A Biblia, amelyet apu szerzett, féltve őrzött kincsnek számított odahaza.

Már gyerekként is farigcsáltam kisebb szobrokat. A rokonaink, mivel el voltak ragadtatva a munkáimtól, arra biztattak, hogy tanuljak képzőművészetet. Idővel felvettek a Helsinki Iparművészeti Egyetemre. Ez az előkelő intézmény, a finn művészeti élet központja egy magamfajta falusi lányt teljesen elbűvölt a légkörével. Belemerültem a tanulmányaimba. Amikor 1947-ben lediplomáztam, úgy gondoltam, tudnék valami maradandót alkotni ebben a világban.


Fordulópont

Később a céljaim gyökeresen megváltoztak. Egy nap a nővérem, Aune odajött hozzám, és izgatottan kiáltotta: „Megtaláltam az igazságot!” Ugyanis kapott egy könyvet, amelyet Jehova Tanúi adtak ki „Az Isten legyen igaz” címmel. Engem ez nem hozott lázba. De nem sokkal ezután egy másik lánynál is megláttam a könyvet, aki ugyanarra az egyetemre járt. Amikor lekicsinylő megjegyzéseket tettem az olvasmányra, rám szólt: „Csak ne nevess! Ez segít megértened a Bibliát.” Megkaptam a könyvet, és ki is olvastam jóformán egy ültő helyemben. Nem nevettem már. Meg voltam győződve róla, hogy a Tanúknál van az igazság. Arra is rádöbbentem, hogy Jehova Isten olyasmit kínál fel nekem, amit a művészet nem adhat meg – az örök életet.


Amikor először találkoztam Jehova Tanúival, nem hívtak meg az összejöveteleikre. Én ebből arra következtettem, hogy az összejövetelek csak tagok számára vannak, ezért hát vettem a bátorságot, és megkérdeztem, hogy nem mehetnék-e én is. Örömmel hallottam, hogy mindenkit szívesen látnak. Az összejövetelek látogatása megerősítette a hitemet, és arra az elhatározásra jutottam, hogy Jehovának szentelem az életem. Az önátadásom nyilvános kijelentéseképpen 1950. november 19-én a nővéremmel együtt megkeresztelkedtem. Nagy örömünkre idővel négy lánytestvérünk és drága szüleink is Tanúk lettek.


Milyen pályát válasszak?

Miközben a Tanúkkal a Bibliát tanulmányoztam, a művészi karrierem is kibontakozóban volt. A diplomám megszerzése után segédként dolgoztam egy szobrászprofesszor mellett. Aztán – ahogy a bevezetőben említettem – országos versenyt nyertem a javaslatommal, amelyet a II. világháborús halottak tiszteletére emelendő emlékműre tettem. Témájául ezt javasoltam: „Ahonnan nincs hazatérés”. Ez híven tükrözte a háborúval kapcsolatos megváltozott nézetemet (Ézsaiás 2:4; Máté 26:52). A több mint ötméteres szobor leleplezésekor nem voltam jelen, mert az ünnepség hazafias volt, és ezt nem tudtam összeegyeztetni a Biblián alapuló meggyőződésemmel.

A hírnevem nőtt, jól ismert művész lettem, és ígéretes munkaajánlatokat kaptam. Én viszont megvizsgáltam az értékrendemet. Bár nagyon szerettem a munkámat, erősebb vágyat éreztem arra, hogy szellemi módon segítsek másoknak. Ezért 1953-ban úttörő lettem – így hívják Jehova Tanúi teljes idejű evangéliumhirdetőit.

Néha megszóltak, hogy veszni hagyom a tehetségemet. Én azonban megértettem, hogy bármilyen eredményeket érnék is el szobrászként, azok viszonylag rövid életűek lennének. A gránit emlékművek is elporladnak egyszer. Úttörőként ellenben időm legjavát annak szentelhettem, hogy segítsek másoknak az örök élethez vezető útra térni! (János 17:3). Persze azért a szobrászatnak sem fordítottam hátat. Olykor-olykor készítettem kisebb szobrokat kedvtelésből, és azért, hogy meg tudjak élni.


Vidékre költözöm

Miután négy évig Helsinkiben szolgáltam úttörőként, 1957-ben Jehova Tanúi finnországi fiókhivatala megkért, hogy Jalasjärviben szolgáljak. Ez a község a dél-ostrobothniai régióban fekszik. Itt Anja Ketóhoz kellett csatlakoznom, aki 17 évvel fiatalabb volt nálam. Bár nem ismertem őt, örömmel fogadtam a megbízatást, és odaköltöztem hozzá. Rajtunk kívül nem volt más Tanú a környéken, így hát majdnem mindig együtt mentünk a szolgálatba. Hamarosan elválaszthatatlan barátok lettünk.

A Jalasjärvibe való költözés azt jelentette, hogy újra az egyszerű vidéki életmódhoz kellett igazodnom, mint ahogy azelőtt éltem, hogy bekerültem a fővárosi művészi körökbe 20 évvel korábban. A telek különösen kemények voltak. Néha derékig érő hóban kellett gázolnunk. Egy faházikóban laktunk, amely távolról sem volt luxuslakosztály. A vizet egy közeli forrásból hoztuk, és előfordult, hogy másnapra befagyott. Mégis mindenünk megvolt, ami kellett (1Timóteusz 6:8). Boldog, tevékenységben gazdag napok voltak ezek.


Áldásos tevékenységben fáradozva

Kezdetben a fáradozásaink nem tűntek valami sikeresnek, ugyanis a helybeliek előítélettel voltak irántunk. Hogy segítsünk nekik megérteni a munkánkat, bemutatókat rendeztünk Jehova Tanúi filmjeiből. Levetítettük például Az új világ társadalma tevékenység közben és Az új világ társadalmának boldogsága című filmeket. Ezek révén bennünket is, és a szervezetünket is megismerhették. Láthatták, milyen jó hatással van a Tanúk tevékenysége az emberekre szerte a világon. Sokan eljöttek a vetítésekre.

Volt egy nagy magnónk, amelyen bibliai előadásokat játszottunk le a falubelieknél. Egyszer úgy állapodtunk meg egy családdal, hogy az ő házukban fogunk lejátszani egy előadást este 7-kor, és az egész falut meghívtuk az összejövetelre. Az előadás napján kora reggel elmentünk kerékpárral prédikálni egy faluba, amely úgy 25 kilométerre lehetett. Úgy gondoltuk, van még elég időnk estig. Csakhogy mire eljöttünk a faluból, az eső sártengerré változtatta az utat.

A kerekek teljesen beragadtak a sártól, ezért úgy kellett hazavinnünk a bicikliket. A tervezett összejövetelre csak késő este tudtunk elindulni. A nehéz magnót magunkkal cipeltük, és 10-re meg is érkeztünk. Majdhogynem biztosra vettük, hogy senkit sem fogunk már ott találni, de meglepetésünkre a ház tele volt falubeliekkel. Megvártak! Az előadást élénk beszélgetés követte. Amikor aztán hajnalban hazaértünk, holtfáradtak voltunk, de nagyon boldogok.


Mivel a települések igen messze feküdtek egymástól, a környékbeli Tanúk segítettek, hogy venni tudjunk egy autót – lett egy öreg orosz járgányunk. Ezzel már sokkal könnyebben ment a prédikálómunka. Később a kocsi híressé vált, ugyanis az egyházkerület püspöke a látogatásakor arra intette híveit, hogy ne fogadják „a két nőt, akik egy kék autóval közlekednek”. A figyelmeztetés rögtön megtette hatását: az emberek tudni akarták, ki ez a két nő, és mitől olyan veszélyesek. Kíváncsiságuknak köszönhetően sok nagyszerű bibliai beszélgetés alakult ki. Mennyire igazak Ézsaiás szavai! „Egyetlen ellened készült fegyver sem lesz sikeres” (Ézsaiás 54:17).

A munkánk meghozta gyümölcsét. Az érdeklődők kis csoportjával összejöveteleket tartottunk hetente, és idővel megszaporodtunk. 1962-ben megalakult egy 18 Tanúból (főleg nőkből) álló gyülekezet. Két évvel később Anját és engem áthelyeztek Ylistaro községébe, amely ugyanabban a régióban található.


Környezet, mely megihlet

Az őszinte, becsületes emberek, akikkel a szolgálatban találkoztam, megihlettek. Ha az időm engedte, agyagot vettem a kezembe, és formálgatni kezdtem. Mivel a kedves és humoros emberi vonások mindig is megragadtak, csaknem minden művem embert ábrázol. Sok közülük női alak, amint a mindennapi teendőkkel foglalatoskodik. Egy folyóirat ezt írta egyik cikkében a szobraimról: „Árad belőlük a föld melegsége és a béke, a humor és a könnyed egyensúly . . . Ezeket a szobrokat a mélyről fakadó emberszeretet és a mesteri hozzáértés alkotóereje hívta életre.” Arra azonban nagyon ügyeltem, hogy a művészet ne váljon túl fontossá az életemben. Szilárdan ragaszkodtam ahhoz az elhatározásomhoz, hogy teljes időben szolgálom Jehovát.


1973-ban aztán olyan munkára kaptam felkérést, amelyet eszembe sem jutott visszautasítani. Egy nagy, agyag domborművet kellett készítenem Jehova Tanúi vantaai fiókhivatalának új előcsarnokába. A mű alapgondolatául a Zsoltárok 96:11–13 szolgált. Repesett a szívem, hogy Jehova dicséretére használhatom fel tudásomat!

Mivel az úttörőszolgálatom idején többnyire csak kedvtelésből alkottam, meglepett, hogy az 1970-es évek vége felé művészeknek járó nyugdíjazásban részesültem. Értékeltem az anyagi támogatást, de elgondolkodtam: „Hát ez lett volna minden, amit elérek, ha a művészetnek élek? Egy kicsivel több pénz, hogy nyugodtabban élhessem nyugdíjas éveimet?” Mennyire jelentéktelen volt ez az örök élet jutalmához képest! (1Timóteusz 6:12).


Újra egy városban

Az évek során Anja és én több mint 40 embernek segíthettünk, hogy Jehovának szentelje az életét. Mennyire megörvendeztetik a szívünket ezek a szellemi gyermekek! (3János 4). Az utóbbi időkben az egészségem megromlott, de most még jobban érzem Jehova támogatását, a gyülekezet szeretetét és drága úttörőtársam, Anja ’erősítő segítségét’ (Kolosszé 4:11; Zsoltárok 55:22). Szerintem, amikor közel 50 évvel ezelőtt először találkoztam vele, egyikünk sem gondolta volna, hogy egy egész életen át úttörőtársak leszünk.

Van egy népszerű mondás: „Az élet elröppen, de a művészet örök.” Én nem osztom ezt az életfelfogást. Egyetértek Pál apostollal, aki ezt mondta: „a láthatók ideig valók, a láthatatlanok ellenben örökké tartók” (2Korintusz 4:18). Alkotóművészként átélt örömeim – „a láthatók” – mind csak ideig valók voltak. Semmiképpen sem mérhetők össze a Jehova szolgálatában átélt örömeimmel, és nem tudnak örök életet adni. Nagyon hálás vagyok, hogy életemet a ’láthatatlan’ dolgoknak szenteltem, mert ezek a művészetnél is maradandóbbak!

2014. júl. 2. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 sandor76 ***** válasza:

Azt,hogy Jehova Tanui szervezete vezeti a nepet,es iranyt hataroz meg a helyes viselkedeshez,es minden mashoz amit a Biblia tanit,az egy dolog.

A masik dolog az ,hogy en mint Tanu ezt milyen mertekben tartom be.

Ha en ezt,azt megnezek ami nem helyes a Biblia szerint,es ezt kozolte a szervezet is,attol nem a szervezet lessz hibas,es kozol helytelen utmutatast,hanem egyedul az en hibam lessz .

Ezert nekem szamot kellessz adni,majd azon a napon.

Itt a kerdes az kinek milyen a lelkiismerete,es ki milyen mertekben sajatitotta el a Bibliai tanitasokat,es erkolcsi utmutatasokat.

pl;Nem varhato el egy ket eve megkeresztelt Tanutol,hogy olyan donteseket hozzon,barmilyen kerdesben,mint egy otven eve megkeresztelt Tanu.

Sokan ezek alapjan itelik meg a Tanukat,ami nem helyes,mert azt is szoktuk mondani,nem vagyunk meg tokeletesek,de legalabb igyekszunk ugy elni,es erofeszitest tenni a jo dolgok iranyaba.

2014. júl. 2. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
24%

Művészet nem létezne, ha Isten nem alkotta volna meg a világot a végeláthatatlan sokszínűségével. Ő a legnagyobb művész. Az emberek nem lennének képesek alkotásra, ha nem Isten tulajdonságait tükröznék vissza. Julianna, egy művész kivonhatja magát bármiből, de nem tudna alkotni, ha Isten nem adott volna rá lehetőséget. A művészethez szükséges alkotóképességet is tőle kaptuk, ki jobban használja, ki kevésbé. Van, aki érzékenyebben látja a világot, mint mások, és képes is arra, hogy saját magán átszűrve mindezt, sajátos módon tárja a gondolatait a világ elé, bármilyen területen is alkosson. De mást nem dolgoz fel, csak amit Istentől kapott. Még akor is, ha ezt nem veszi tudomásul.

Mi csodálni tudjuk a világban lévő művészi dolgokat -legyen az zene, képzőművészet, stb, stb -, örömünkre szolgál. Ha csak azt nézem is, hogy egy festő milyen színeket használ, hányféle zöld jelenik meg például Monet képein, akkor az jut eszembe, hogy ennél a sok gyönyörű színnél mennyivel többet mutat meg Jehova a természetben, de örülök is annak, hogy volt egy festő, aki ilyen érzékenyen tudta megmutatni mindezt.

A művészethez szerintem nem elég a szabadszelleműség (eleve mit jelent ez, mitől szabad?), hanem az alkotáshoz alázatra van szükség, hogy ne művészieskedő, önmegvalósítgató, érthetetlen, gondolatnélküli különc, hanem Művész legyen valaki.

Ez az én véleményem, nem baj, ha valaki másként gondolkodik erről.


Gusev

2014. júl. 2. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
24%
Szabad , en is gyakran festek ,kotok,stb. de vannak kivetelek :2 moz.20:4,5 ;3 moz 26:1;,gondolom nem lekk magyarazat,,,ezenkivul az akt kepek:mate 5:24,,,stb.
2014. júl. 8. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!