Mi a Zen buddhizmus és miről szól?
Kedves kérdezö
A csan /kínai/ és a zen /japán/ szavak megfelelnek a szanszkrit dhjána kifejezésnek, ami meditációt jelent. Ez azt tanítja, hogy a tanulmányozás, a jó cselekedetek és a szertartások kevés hasznot hoznak.
Olyan megfejthetetlen relytékelyen töpreng például: "Hogyan hangzik az, amikor egy kézzel tapsol valaki, vagy például: "Mi van ott ahol semmi sincs"?
...és ugy gondolják elérheti az ember a megvilágosodást.
A tusrajzokban a költészetben a kertépítésben a zen buddhizmus misztikus jellege jut kifejezésre kifinomult müvészeti formában
Katy
Én egy könyvet olvastam el vele kapcsolatban(Taisen Deshimaru - Igazi Zen). Nincs benne isten, az élet lényege, célja végül is a megvilágosodás. Sokan e szó köré túl sok sallangot körítettek. Annyit a tesz a megvilágosult, hogy egótol mentes. A zazen, ami az egyedüli lényege, ezt az egómentes állapotot kívánják fenntartani.
" Ez azt tanítja, hogy a tanulmányozás, a jó cselekedetek és a szertartások kevés hasznot hoznak."
A kevés hasznot hoznak kissé félreérthető kifejezés. Nem utasítja el a jócselekedeteket, de a szertartásokat például teljesen feleslegesnek véli, például szútrákat mantrálni. Azt mondja, ezek által nem érhető el megvilágosodás(egó nélküliség).
Sok buddhista iskola a szertartásokat erőlteti, és a meditációt hanyagolja.
A Zen Buddhizmus egy letisztult irányzat tehát, annyit mond, hogy ülj zazenben, mert a zazen maga a megvilágosodás(ha helyesen csinálod - saját vélemény).
"Olyan megfejthetetlen relytékelyen töpreng például: "Hogyan hangzik az, amikor egy kézzel tapsol valaki, vagy például: "Mi van ott ahol semmi sincs"?
...és ugy gondolják elérheti az ember a megvilágosodást. "
Ezek a rejtélyek a Zen Kóanok. Nem a megfejtésük a cél, hanem a rajtuk való töprengés általi elme megnyitása, ami segíti, vagy előidézheti a megvilágosodást(egó nélküliséget).
A zen a tudat termeszetere valo kozvetlen ramutatas. Szavakon tuli atadas, tudatbol tudatba. Ezert jelentos a muveszetre valo rahatasa, inspiracioja.
A koanok rovid tortenetek, altalaban egy kerdessel. Ha valaki az ertelmevel, logikai uton, racionalisan probalja megvalaszolni, akkor elteveszti a lenyeget. A megvilagosodas, a tudat termeszetenek valodi latasa tul van a logikan, az igaz-hamis kettossegen.
A zen nem veti el a szutrak tanulmanyozasat, az elmelkedest, vagy a mantrakat; csupan azt mondja, hogy mindezek onmagukban nem elegendoek a megvilagosodas eleresehezy
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!