Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hol van a Bibliában arról...

Hol van a Bibliában arról szó, hogy milyen stílusú zenével lehet Istent dicsőíteni?

Figyelt kérdés
2014. ápr. 27. 12:36
 1/8 anonim ***** válasza:

Ilyen nincs, vagy arra gondolsz, ahol írnak különböző hangszerekről?


Nekem az ilyen stílus tetszik nagyon, csak szövegben nem igazán találok dicsőítőt:

http://www.youtube.com/watch?v=5a3VDAx_T-M


A zene két dologból áll. Szövegből és hangokból.

A szövegnek gondolom Istenről kellene szólni pozitív értelemben. A zenének meg gondolom, hogy nem sötétnek kellene lennie. De ha egyszer sötét a teremtés?

2014. ápr. 27. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:

A kérdező kérdése az volt, hogy hol van ez leírva a Bibliában.


Ha jól értem, válaszod annyi: Nincs ilyen a Bibliában.

A többi magánvélemény és találgatás.

2014. ápr. 27. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Melyik része nem tetszik a válaszomnak?
2014. ápr. 27. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 eric_one ***** válasza:
100%

Zsoltárok könyve 33. rész


1.

Örvendezzetek ti igazak, az Úrban; a hívekhez illik a dícséret.

2.

Dicsérjétek az Urat cziterával; tízhúrú hárfával zengjetek néki.

3.

Énekeljetek néki új éneket, lantoljatok lelkesen, harsogón.



Zsoltárok 149.


3.

Dicsérjék az ő nevét tánczczal; dobbal és hárfával zengjenek néki.



Zsoltárok 150.


3.

Dicsérjétek őt kürt-zengéssel; dicsérjétek őt hárfán és cziterán;

4.

Dicsérjétek őt dobbal és tánczczal, dicsérjétek őt hegedűkkel és fuvolával;

5.

Dicsérjétek őt hangos czimbalommal, dicsérjétek őt harsogó czimbalommal.



Zsoltárok 100.


.

Hálaadó zsoltár.

Vígan énekelj az Úrnak te egész föld!

2.

Szolgáljatok az Úrnak örvendezéssel; menjetek eléje vígassággal.

3.

Tudjátok meg, hogy az Úr az Isten; ő alkotott minket és nem magunk; az ő népe és az ő legelőinek juhai vagyunk.

4.

Menjetek be az ő kapuin hálaadással, tornáczaiba dicséretekkel; adjatok hálákat néki, áldjátok az ő nevét!

5.

Mert jó az Úr, örökkévaló az ő kegyelme, és nemzedékről nemzedékre való az ő hűsége!


a 100. Zsoltárban az Istentisztelet lényege van leírva. Annak bevezetése, hogy hogyan kerülhetünk a jelenlétébe, és még több helyen is van erről szó. Aki keres az talál.

2014. ápr. 27. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 sandor76 ***** válasza:

Van zene ami ingerel.es van kellemes zene ,ami megnyugtat es ertekelest fejez ki.

Mivel a Biblia Isten szava nem tartalmaznak az elfogadhato zenek koze ami osztonoz az eroszakra ingerel.

Te dontsd el melyik helyes,szerintem idovel fogod tudni.

2014. ápr. 27. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A Biblia nem beszél zenei stílusokról. A lényeg az, hogy lehetőleg Szent Szellem által inspirált zenével dicsérjük Istent. Vannak démonikus zenék is, ezek alapvetően alkalmatlanok Isten dicsőítésére. Némelyek stílusokhoz kötik a zene isteni, vagy diabolikus eredetét, de ezt sehol nem támasztja alá a Biblia, csupán emberi reflexió, még csak nem is igaz. Nyilván nehéz elképzelni, hogy black metal zenével Isten dicsőíthető, mivel éppen azért fekete, mivel a gonoszhoz, a sötétséghez sorolják önmagukat is. De önmagában a zene metálos, kemény, rockos hangzása még nem teszi alkalmatlanná Isten dicsőítésére, bár nyilván nem imádó dalok aláfestésére való.


De ha már stílusokról van szó, volt olyan ember, akinek megjelent a már meghalt Liszt Ferenc, és egy olyan zongoradarabot adott neki, ami stílusát tekintve valóban beleillik Liszt repertoárjába. Nyilván nem Liszt Ferenc volt a küldönc, azaz az a zene is gonosz eredetű. Vannak egyébként valódi Liszt darabok is, amelyek bár zeneileg mértékadónak mondhatóak bizonyos körökben, de nem bölcs nagyon beléjük szeretni. Például a monumentálisabb Totentanz, vagyis Haláltánc valóban kifejezi azt, amiről a cím szól, és van más hasonló témájú zenéje is Lisztnek. Vagy mondjuk Chopin Opus 28-as prelűdjei kifejezetten egy mély-depressziós állapotában íródtak, amikor együtt élt George Sand írónővel és annak három gyerekével, ha nem tévedek éppen Korzikán nyaraltak és Chopin magányosan és rossz állapotban komponált, talán egy viharos hétvégén, ha jól emlékszem, de már régen olvastam róla. Pedig ezek a zeneirodalom remekeinek számítanak, és csupán díszítésként alkalmazott disszonanciákat. A depresszió mégis átüt a zenén keresztül, azaz jó, ha az ember nem túl sokat hallgatja, ugyanis lehetséges, hogy ködként rátelepszik ugyanaz az érzés. Ugyanezek elmondhatóak sok komolyzenei darabra is, ahogyan a könnyedebb műfajra is, úgyhogy nehéz lenne stílushatárokat felállítani, ami egyben hiteles is lehetne. Ugyanannak az embernek is lehet egyik zenéje alkalmas Isten dicsőítésére, a másik pedig alkalmatlan, pedig akár ugyanabba a stílusba is tartozhatnak.


Más kérdés, hogy használható-e Isten dicsőítésére egy olyan dallam, ami már egyértelműen gonosz szövegezéssel vonult be a zenei világba. Mert részint igaz, hogy gonosz a forrása, legalább részben, de vajon az a hangsor, amit a gonosz már korábban felhasznált, azt nem Istentől lopta-e el? Nyilván gonosz felhangjai vannak például, az SS által énekelt Erikának, amire hamar rámondaná az ember - velem együtt -, hogy annyira rovott múltja van, hogy alkalmatlan bármiféle további felhasználásra. De mi történne akkor, ha valaki olyan szöveget írna rá, ami ellenkező előjelű, mint az eredetije? Ha szélesebb körben elterjedne, akkor idővel már nem jelentené azt, amit most jelent. Vagyis, talán soha nem válna egy ilyen dal alkalmassá arra, hogy Istent dicsőítsék általa, de az tuti, hogy a leggonoszabb szöveggel elhíresült dallam éle is elvehető, ha az eredeti gonosz szöveget egy szent és tiszta szöveggel ellensúlyozzák, ha szélesebb körben el is terjed. Ez mindenféle zenére vonatkozik, és nem csupán a zenére. ( Például, ha a szivárványt elkezdené használni a homoszexualitást ellenző mozgalom is, akkor a továbbiakban alkalmatlanná válna arra, hogy a homokosok szimbóluma legyen, ez azonban nem zenei vonatkozású, csupán megjegyzem.)Az elv ugyanaz, ami az Ali Baba és a negyven rablóban felfedezhető. Amikor a rablók megjelöltek egy házat, akkor egy szemtanú minden házat megjelölt ugyanolyan jellel a környéken, ezért a rablók már nem tudtak mit kezdeni a jelükkel, mert nem tudták, hogy melyik volt az ő jelük. Ugyanezért én egyáltalán nem tartom rossznak a keresztény rockzenét sem, mivel tiszta és szent szövegeket írnak a keményebb hangzású zenékhez, és ezért már az ún. világi rockzene sem ugyanazt jelenti már, mint amit valaha jelentett, azaz ma már inkább nevezhető zenei stílusnak, mint az Isten elleni lázadás egyik szimbólumának. Attól persze a tény még tény marad, hogy a rockzenén keresztül a Sátán komoly csapást mért a hagyományos kereszténységre, de talán még a nem hagyományosakra is. Mára azonban a Sátán már a kukába dobta a rockzenét, és már nem az a főfegyvere.

2014. ápr. 27. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Mulder614 ***** válasza:

A Zsoltárok tele vannak énekekkel amikkel Dávid magasztalta Istent.

Abból sokat lehet tanulni, hogy miket jó belefoglalni a hálaénekekbe.

A ritmus vagy dallam rád van bizva. Persze csak mindent megfelelő keretek közt.

2014. ápr. 28. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
32%

Szia!


Az előttem írok gondolatmenetét szeretném folytatni. Számomra a keresztény zene meghatározó mércéje a ránk gyakorolt hatás. Itt nem érzelmi hatásra gondolok, hanem arra, hogy hogyan változtatja meg a gondolkodásmódodat, cselekedeteidet. A becsületesség, őszinteség, együttérzés, tisztaság, igazságosság, higgadtság, béketűrés nem csak egy élő személyt jellemezhetnek, hanem az igazi keresztény zenét is. Ezért az általam hallgatott zenékben ezeket keresem. Tudod úgy van ez mint az embereknél: ugye te sem kedveled a hivalkodó, magamutogató, érzelgősen viselkedő, hamis, állandóan feszült emberek társaságát, akik csak a rosszat látják meg az életben? Akkor miért szeretnéd ezek túlsúlyos megjelenését a zenében? Számomra az igazi keresztény zene gyümölcse: a szeretet, öröm, békesség, béketűrés, szívesség, jóság, hűség, szelídség, mértékletesség. A jó zenében, ha meg is jelenik a feszültség, a végén mindig ott van az oldás. Úgy mutatja meg az élet tragédiáit, küzdelmeit, hogy a végső üzenete a szeretet, mert csak így lehet emberhez méltó, teljes és reményt adó művészet.


Üdv. Péter

2014. ápr. 29. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!