Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A vallás az ember életében...

A vallás az ember életében mennyire kell, hogy fontos legyen?

Figyelt kérdés

2014. ápr. 23. 07:39
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Köszönöm a kritikát! #9-es vagyok.

Igen, fontos a hit. Amit az előző okfejtésemben nem említettem, mert magától értetődőnek vettem, hogy van. A hit csak a kezdet.

A hit olyan mint az üzemanyag, a vallás pedig a jármű. Ha csak az egyik hiányzik, akkor nem jutunk előre. Ezért szükség van mind a kettőre egyszerre, hogy elérjük Istent.

2014. ápr. 24. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Picit alaposabb válasz,de fontos aterjedelme amegértés miatt.ANÉLKÜL is lehetek jó ember, hogy vallásos lennék” — mondják sokan. Sok becsületes, jószívű, megbízható ember nem vonzódik a vallásokhoz. Például Nyugat-Európában kevesen járnak templomba, mégis a legtöbben azt mondják, hogy hisznek Istenben.* Még Latin-Amerikában is, a katolikusoknak csupán a 15-20 százaléka rendszeres templomba járó.

Talán sokakhoz hasonlóan neked is az a véleményed, hogy a vallás nem tud segíteni abban, hogy jobb életünk legyen. De valószínűleg azt is tudod, hogy pár évtizeddel ezelőtt, a nagyszüleid idejében többen voltak vallásosak, mint manapság. Miért vesztette el a vallás széles körben a vonzerejét? Lehet jó egy ember anélkül, hogy vallásos lenne? Létezik olyan vallás, amely a hasznodra válik?

Miért fordultak el sokan a vallástól?

A legtöbben a kereszténységben évszázadokon át hittek abban, hogy Isten engedelmességet vár el. Eljártak a templomba, hogy egy egyházi szertartáson való részvétellel vagy egy prédikáció meghallgatásával elnyerjék Isten jóindulatát. Természetesen sokan felismerték a vallásban rejlő képmutatást. Közismert volt a vallás szerepe a háborúkban, és némely egyházi vezető romlott viselkedése is. A legtöbben mégis azon a véleményen voltak, hogy önmagában a vallás jó dolog. Mások kedvelték a misztikumot, a hagyományt és a zenét; sőt akadtak olyanok is, akik hasznosnak vélték a pokolban való örök gyötrelemről szóló fenyegetést is, amely tanítás egyébként nem található meg a Szentírásban. Aztán számos dolog történt, ami megváltoztatta sokaknak az egyházakról alkotott nézetét.

Az evolúció elmélete széles körben elterjedt. Egyesek meg voltak róla győződve, hogy az élet véletlenszerűen jött létre, Isten nélkül. A legtöbb vallás képtelen volt meggyőző bizonyítékokat felsorakoztatni amellett, hogy Isten az élet Forrása (Zsoltárok 36:9). Továbbá, ahogyan a technika fejlődött, az orvostudomány, a közlekedés és a kommunikáció területén óriási fejlemények láttak napvilágot, melyek azt a benyomást keltették az emberekben, hogy a tudomány bármilyen nehézséggel képes megbirkózni. Ezenkívül úgy érezték, hogy a társadalomtudósok és a pszichológusok jobb vezetést tudnak nyújtani, mint az egyházak. Az egyházak pedig a maguk részéről elmulasztották világosan egyértelművé tenni, hogy az eredményezi a legjobb életet, ha valaki betartja Isten törvényeit (Jakab 1:25).

Ezek után sok egyház változtatott az üzenetén. A papok és a prédikátorok többé nem tanították, hogy Isten engedelmességet vár el. Sőt, sokan azt hirdették, hogy minden embernek magának kell eldöntenie, hogy mi a jó és mi a rossz. Egyes vallási vezetők próbáltak népszerűségre szert tenni, és ezért azt állították, hogy Isten bárkit elfogad, függetlenül attól, hogy miként él. Az efféle tanítás eszünkbe juttatja azt, amit a Biblia megjövendölt: „lesz időszak, amikor az egészséges tanítást nem fogják elviselni, hanem a saját kívánságaikkal összhangban gyűjtenek össze maguknak tanítókat, hogy csiklandoztassák a fülüket” (2Timóteusz 4:3).

Ezek a tanítások nemhogy vonzották volna, inkább taszították az embereket. Teljes joggal ilyen kérdések vetődtek fel bennük: „Ha az egyházak megkérdőjelezik, hogy Istennek volt-e hatalma teremteni, és elég bölcs-e ahhoz, hogy törvényeket hozzon, akkor miért jó az nekem, ha elmegyek a templomba? Miért kellene azzal vesződnöm, hogy vallásosan neveljem a gyermekeimet?” Azok, akik próbáltak egyszerűen tisztességes életet élni, kezdték feleslegesnek tekinteni a vallást. Elhagyták az egyházukat, és a vallás többé nem játszott fontos szerepet az életükben. Hogyan történhetett, hogy attól, amit korábban jónak tekintettek, most elfordultak? A Biblia meggyőző magyarázatot ad erre.

A vallást rossz célra használják fel

Pál apostol figyelmeztette a korai keresztényeket, hogy néhányan rossz célra fogják használni a keresztényiséget. Így fogalmazott: „elnyomó farkasok jönnek közétek, és nem fognak gyöngéden bánni a nyájjal, és közületek is támadnak majd férfiak, akik kiforgatott dolgokat fognak beszélni, hogy maguk után vonják a tanítványokat” (Cselekedetek 20:29, 30). Az egyik ilyen személy, aki „kiforgatott dolgokat” beszélt, a római katolikus teológus, Ágoston volt. Jézus arra tanította a követőit, hogy az Írásokból érvelve győzzenek meg másokat. Ágoston viszont kiforgatta Jézusnak a Lukács 14:23-ban olvasható szavait. Azt állította, hogy a „kényszerítsd őket bejönni” azt jelenti, hogy a hittérítő munkában erőszakot is lehet alkalmazni (Máté 28:19, 20; Cselekedetek 28:23, 24). Ágoston a vallást arra használta fel, hogy uralkodjon az embereken.

A vallás helytelen célra történő felhasználása és beszennyezése mögött Sátán, egy lázadó angyal áll. Arra ösztönözte az első században élt vallásos embereket, hogy próbálják megrontani a keresztény gyülekezetet. A Biblia a következőket írja az ilyen emberekről: „az ilyenek hamis apostolok, csalárd munkások, akik Krisztus apostolaivá változtatják át magukat. Nem is csoda, mert maga Sátán is folyton átváltoztatja magát a világosság angyalává. Egyáltalán nem nagy dolog hát, ha a szolgái is folyton átváltoztatják magukat az igazságosság szolgáivá” (2Korintusz 11:13–15).

Sátán még ma is felhasználja a vallásokat, melyek azt a látszatot keltik, hogy keresztényiek, erkölcsösek és felvilágosultak, hogy ezáltal az emberek az ő, ne pedig Isten irányadó mértékei szerint éljenek (Lukács 4:5–7). Valószínűleg felfigyeltél rá, hogy napjainkban sok egyházi személy arra használja a vallást, hogy hangzatos címekkel önmagát magasztalja, és pénzhez jusson a hívektől. A kormányzatok pedig arra használják a vallást, hogy meggyőzzék a polgáraikat, áldozzák fel magukat a háborúkban.

A legtöbben nem is gondolnák, hogy az Ördög milyen kiterjedt módon használja fel a vallásokat. Talán te magad is úgy véled, hogy csak néhány vallási fanatikus szolgálja Sátán érdekeit. Ám a Biblia szerint az, „akit Ördögnek és Sátánnak neveznek . . . az egész lakott földet félrevezeti”. A Biblia még ezt is leszögezi: „az egész világ a gonosz hatalmában van” (Jelenések 12:9; 1János 5:19). De mi Isten véleménye az olyan vallásokról, melyeknek vezetői csak maguk után akarják vonni az embereket?

2014. dec. 20. 04:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!