Illik boldog pészahot kívánni egy zsidó embernek?
Holnap kezdődik, és persze, hogy megtartja. :)
Csak azt nem tudom, hogy ők mondják-e, mint mi.
Ha vallásos zsidó, szerintem örülni fog a figyelmességnek, én legalábbis mindig örülök, amikor azt látom, h vki tiszteletben tartja a hitemet. A pészachnak ráadásul semmi köze húsvéthoz, így elképzelni sem tudom h vki ezt képmutatásnak tekintse. Miért ne lehetne örülni az egyiptomi kivonulás ünnepének?
De ha kelletlenül érint, akkor kívánj egyszerűen kellemes ünnepet. Héberül ilyenkor azt mondjuk, "Hág száméách!". Ha vallásos, érteni fogja. :)
Sajnos elõbb nem jutottam ide, a pészachnak már "kiment", a húsvét is elmúlt, tehát idén már nem aktuális, de lesz jövõre is. Ha mégis idenézel:
# 4 -nek szinte teljesen igaza van, egy mondatának egy részét kivéve, ezt: "A pészachnak ráadásul semmi köze húsvéthoz"
Ez tévedés, a húsvét a pészachból lett, annyira, hogy a keresztények az ókorban pészachkor ünnepelték a húsvétot a niceai zsinatig (325 ).
Az ünnep, aminek alkalmából a zsidók kérhették egy elítélt szabadonbocsatását Pészach volt, ami akkor szombatra esett, péntek ( a keresztény nagypéntek ) a pészach elõestéje volt.
Pészach a zsidó vallási naptár szerinti niszán hó 15-e, mindig telihold, mert a zsidó naptár holdnaptár, a hónapok 29 illetve 30 naposak. A "holdév", 12 holdhónap csak 355 ill 365 nap, ezért 19 év alatt 3 szökõév van, amikor egy szökõHÓNAPOT iktatnak be ( az év utolsó hónapjából, ádárból kettõ van ). Ez 3000 év óta bevált abban az értelemben, hogy pészach mondig tavasszal, az árpaaratás kezdetén, savuot ( - pünkösd, 50 nappal pszach ( húsvét ) után ) mindig nyár elején a búzaaratás kezdetén, a szukot ( sátrak ünnepe ) mindig õsszel, a betakarítás után van.
Még annyit, hogy - ha már ott van - "Hág száméách!" azt jelenti : boldog ( vídám ) ( számáách ) ünnepet ( hag )!
Pészáchkor lehet cifrázni: hág pészách koser v szaméách! - kóser és boldog pészach ünnepet!
A kóserság pészachkor különösen fontos: a pészach csak úgy kóser, ha kovászos a házban "nem látható és nem található".
Igen. Biztos vagyok legtöbben általában a vallásosok örülnének az ilyenekre mert barátságot mutat. A valasosok azért is örültek volna neki mert amikor sétál az utcán olyan utálat nézeteket kap hogy ha meg egy embertől is valami barátságos szót kap az felvidithatja öt.
Én tudom mert rabbi lánya vagyok es tudom hogy a testvereimnek nagyon tetszik ha valaki "hág szameach"ot (akkor is ha nincs ünnep) meg "shalom" t mondanak. Kevés kedves komentot kapunk, sajnos csak olyanokat hogy " takarodjatok mocskos zsidok" , "kar hogy hitler nem fejezte be a munkáját", "mennyetek vissza israelbe" ( csakhogy nem 'vissza' mert sose laktunk israelbe) meg "rohadt cionista hazaárulók mennyetek a pokolba!" ( nem is vagyunk se cionisták se hazaárulók) meg sok ilyet. Legtöbben ugy néznek ránk mintha szemükkel akartak volna megölni meg mintha Marsról jöttünk volna. Testvérem egyszer azt mondta " ugy néznek ránk mintha Marsról jöttünk volna, mondjam meg nekik hogy amúgy az anyám hasábol jöttem? Es azt hogy nem vagyunk múzeumban egy szobor hanem ember?"
Igen. Szép gesztus boldog pészahot, vallásosabbaknak kóser pészahot kívánni. Vagy azt mondani: Hág pészáh száméáh!
Ez ugyanúgy jólesik, mint egy keresztény hívőnek a jókívánság, még akkor is ha az ateista kollégája vagy ismerőse kíván boldog húsvétot vagy karácsonyt neki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!