Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A beérkező honfoglaló népesség...

A beérkező honfoglaló népességnek és a már a területen régebb élő népességnek, vagyis a "fiatal" magyarságnak milyen lehetett az 1000-előtti hitélete, vallásos világa, vallásos hagyománya?

Figyelt kérdés
Ma is élnek ugyanazok a hitéleti és vallási hagyományok mint Árpád idejében?

2014. márc. 28. 15:05
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

Picit pontosítva a kérdést:

Mi zárná ki azt, hogy az 1000-ik évben történt jelentős történelmi folyamatok(István királlyá koronázása stb.) előtt a magyarságnak és a magyarság előtt itt élő avarok és más népek hitéleti, hagyománybeli, sajátos vallásos világának ne lett volna már sajátos(Nem Római vagy Bizánci jellegű) keresztény színezete?


Az előző kérdés fényében:


Ilyen formán a Szent István-i fordulat lényege egyfajta "reformációs" vagy ellen "reformációs" fordulat, a Romai és a Bizánci központok vallásos-világnézeti kisugárzásának térnyerésével szemben, törekvés a sajátos kárpátmedencei keresztény színezet megőrzésére és a vallásügyi függetlenség(Római vagy Bizánci kisugárzástól független) megalakítására és kiépítésére.


Tehát ezt értelmesen végig gondolva, ennek fényében értelmét kell veszítse az a téves történelmi dogma, hogy a magyarság és a kárpátmedencei népesség hitéleti világa csak az 1000-ik Szent István-i "térítés" és a hibásan úgynevezett nyugati típusú kereszténység(mivel sokkal később csak 1054-ben történik meg az úgynevezett nagy szakadás) felvétele után jelent volna meg a kárpátmedencei népesség és a magyarság és akár a kárpátoktól keletre eső népesség kultúrájában a sajátos(Nem Római vagy Bizánci jellegű) keresztény színezet.

2014. márc. 30. 14:23
 12/15 anonim ***** válasza:
Jellegzetes leletek a tarsolylemezek, ezek egy részén a kereszt is megjelenik. De az Életfa helyén! Vagyis olyan kvázi kereszténység képzelhető el, nem valódi.
2014. márc. 31. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
2014. márc. 31. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
2014. márc. 31. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Az biztosnak látszik, hogy saját korában István királyt és fiát, Imre herceget sem tekintették szentnek, sem természetfeletti lénynek. Az egész sokkal későbbi, gyakorlatilag Szent László király korához köthető. Miért került erre sor? Amikor a hatalom a saját identitását (alapját) keresi, példaképeket is keres (mint 1989-90-ben Nagy Imrét és 1956-ot). Kétséges, hogy Imre herceg szent szűz ifjú lett volna, az valószínűbb, hogy komoly, tanult fiatalember volt, hadat vezetett, vadászott, nagyon jó nevelést kapott. István nem lehetett a Vazulfiak példaképe, sem Orseolo Péter, sem Aba Sámuel. Aki megvakíttatta az apjukat, azt minden bizonnyal gyűlölték. Aki eladta a német császárnak az országot, vagy vissza akarta hozni az ősvallást, szintén nem. Szent László idejében tudós papok azok, akik a legendákat megírják, a maguk római katolikus szempontjai szerint. István király keményen leverte a lázadókat, Ajtonyt, Koppányt, de német lovagok segítségével. Nyílvánvaló, hogy nem rajonghattak érte, a köznép és a magyar főnemesség sem. Hogy mégis sikeres volt a kereszténység terjesztése, az valamilyen másik, ősibb kereszténységre települhetett rá. Például itt voltak az avarok nagy tömegei, sok faluban, az ő hitüket sem ismerjük.
2014. márc. 31. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!