Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A beérkező honfoglaló népesség...

A beérkező honfoglaló népességnek és a már a területen régebb élő népességnek, vagyis a "fiatal" magyarságnak milyen lehetett az 1000-előtti hitélete, vallásos világa, vallásos hagyománya?

Figyelt kérdés
Ma is élnek ugyanazok a hitéleti és vallási hagyományok mint Árpád idejében?

2014. márc. 28. 15:05
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
56%
Gondolod, hogy több, mint ezer év után maradt volna valami? A katolikus egyház nem vetette volna azonnal máglyára az ilyeneket? Dehogy volt tolerancia, egyszerűen tűzzel-vassal, erőszakkal téritettek, még a később beköltözött kunok között is.
2014. márc. 28. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
Olvasd el a római katolikus egyház magyarországi történetét, az utolsó nagy harc a Salamon király ellen induló András és Béla hercegek melléálló Vata, majd fia, János felkelése volt. Nekik a legfőbb reményük Levente herceg volt, aki azonban elesett. Később még egyszer próbálkoztak néhányan, de a börtönbe zárták őket, enni nem kaptak. 1100 után nincs szó többé róluk.
2014. márc. 28. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Jó. Valószínű, hogy volt térítés ... akár erőszakkal is.

Az érdekes az, hogy most miről térítettek mire?

Miről tértünk mire? A mai napig nem tudjuk, sajnos, hogy miről térítettek minket mire.

Nagyon valószínűnek tartom, hogy nem térítettek(nem kellet téríteni) minket (Róma, pápai központ által) úgy mint a későbbi amerikai indián lakosságot.(Nem is lett volna rá lehetőségük akkoriban.)

Én úgy gondolom, hogy sohasem voltunk mi vallásilag, hitéletileg olyan "elmaradottak". Változni viszont változott alakult hitéletünk a történelem során de ugyanúgy megvannak benne a régi (úgynevezett ősi) elemek mint a későbbiek, újabbak.

2014. márc. 28. 19:39
 4/15 anonim ***** válasza:
Valami nyoma maradt, például a jó és a rossz harca, amikor Erdélyben jársz, középkori templomokban ott van a Szent László harca a kun (valójában besenyők ellen harcolt) vezérrel, aki elrabolt egy lányt. A legenda keresztény, azonban a freskókon pogány hitre utaló motivumok jelennek meg.
2014. márc. 28. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Azt is megkockáztatnám, hogy a keresztény színezet vallásos világunkban, hitéletünk gyökerében, régebb re nyúlik vissza mint Szent István vagy Géza fejedelem kora, sőt a keresztény színezet kezdete hitvilágunkban túlnyúlhat akár a honfoglalás korán és Árpád bejövetelén is.
2014. márc. 28. 19:50
 6/15 Ozmium42 ***** válasza:

Üdv!


A magyarság korai felmenői már az apostoli időkben találkoztak a kereszténységgel András apostol által.


[link]


Nincs sok információ arról, hogy ez pont milyen volt, ezért nehéz lenne megmondani, hogy 800-1000 illetve 2000 év alatt mennyit változtattunk rajta. Persze vannak megmondóemberek, akik hiteles források nélkül is pontosan tudják a frankót, és meg is fogják mondani.


Szent István szerepe nem a tűzzel-vassal térítés volt (hamis mítosz, amire legfeljebb csak megbízhatatlan források utalhatnak), hanem az, hogy a keleti és nyugati térítő központokhoz való húzás helyett létrehozott egyet Esztergomban, illetve letörte azokat, akik vagy a keleti, vagy a nyugati orientációt választották.


https://www.youtube.com/watch?v=N3sNmcYScNQ


Arra a kérdésedre, hogy ma is élnek-e ugyanazok a hagyományok, szintén nehéz válaszolni. Tudni kéne, pontosan mik ezek a hagyományok, és hány embernek kell gyakorolnia ahhoz, hogy "élő hagyománynak" lehessen nevezni. Ma a katolikus gyakorlatban (ami szintén sokat változott az évszázadok alatt) sok olyan "pogány" eredetű elem van, aminek az eredete elég messzire mutat.

2014. márc. 29. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Azért tettem fel a kérdést mert sok helyen megy a huzavona, lényeges és hiteles bizonyítékok hiányában, az úgynevezett ősvallásról, ősi hitről, ősi vallási hitéletről, ősi hagyományról, hogy kiirtották, meg megtérítettek, meg, hogy lett volna valami ami eltűnt Szent István után meg ilyesmi.

Úgy gondolom, hogy a folyamatot lenne érdemes kutatni, "visszagöngyölíteni" és folyamatában megismerni a dolgokat az "ősi"(szerintem évek során alakult, változott de ma is élő, keresztény színezetű) hitéleti hagyománnyal kapcsolatban nem pedig csak pogány és keresztény ellentétre kicsinyíteni ezt a lényeges kérést. A őseink hitéletének és a keresztény színezet kialakulásának folyamatszerű úját lenne érdemes kutatni és úgy gondolom, hogy ennek fényében eltűnne a vélt, feltételezett és sulykolt 1000 előtti ősi hit, hagyomány és új hit, hagyomány víz választó mezsgye.

2014. márc. 29. 15:19
 8/15 anonim ***** válasza:
Azért nem kellene túlzásokba esni és sziklafalak alatt doboló sámánokkal kántálni. A magyarság nem volt egységes, a kazárok pl. felvették a zsidó hitet, a kálizok muszlimok voltak, aztán jártak Etelközben bizánci görög hittérítők is, de lehettek más vallások is. Az mindenesetre érdekes, hogy a kabarok vezéreinek mi volt az eredeti hite? Zsidó hiten voltak (hiszen a Sámuel név is erre mutat (Aba Sámuel), mint a kazárokból kiszakadt törzsek. A kazárok azért vették fel a zsidó hitet, mert sem akartak sem bizánci, sem muszlim befolyást.
2014. márc. 30. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Azt azért meg kell jegyezni, hogy a kereszténység két ága abban az időben még nem vált el egymástól, a szakadás csak 1050-ben következett be. Tehát úgy beállítani, hogy a bizánciak befolyása Szent István után eltűnt, enyhén szólva furcsa.
2014. márc. 30. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Mondjuk az bizonyos, hogy abban az időben is mint akár napjainkban is, hatalmas mozaikos vallási és hitéleti sokszínűség volt világviszonylatban a népeknél.

Mondjuk ez igaz lehet az akkori, "fiatal" magyarságra és kárpátmedencei népességre is.

Az érdekes kérdés az, hogy folyamatában hogyan jutottunk el a kárpátmedencei népesség és benne a "fiatal" magyarság sajátos hitéletének, vallásos világának, vallásos hagyományának, kialakulásához.

Egyáltalán sámán dobolhattak e őseink?

Mi zárná ki azt, hogy az 1000-ik évben történt jelentős történelmi folyamatok(István királlyá koronázása stb.) előtt a magyarságnak és a magyarság előtt itt élő avarok és más népek hitéleti, hagyománybeli, sajátos vallásos világának ne lett volna már sajátos(Nem Római vagy Bizánci jellegű, központosított, vagy ezeknek hatására létrejött) keresztény színezete?

2014. márc. 30. 13:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!