Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Fontos Isten nevét használni?

Fontos Isten nevét használni?

Figyelt kérdés
ha igen, melyik a helyes, Jahve vagy Jehova?
2009. dec. 9. 08:28
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
100%

Az a helyzet emberek, hogy máig senki nem tudja hogy az akkor most jahve vagy jehova vagy miazördög volt, ugyani csak a jhvh maradt fent. JT-sek bizonygatni fogják persze, hogy de igenis tudjuk, én viszont végigültem 3 véet történelem szakon, és ott egy kicsit tényszerűbben és tudományosabban mennek a dolgok, és az a nagy helyzet, hogy a tudomány mai állása szerint nem tudjuk hogy kellett ejteni, bármilyen magánhangzók kerülhettek oda! Ebbe bele kéne törődni végre mindenkinek!


Személyes vélemény: én Istent úgy mondom, hogy Isten. Ez egy nagyon szép, ősmagyar eredetű szavunk, amit az ótörökből vettünk át (Es-ten, az ősök istene). Eszembe nem jutna soha semmiféle jhvh-t mondani, mert az egyszerűen az nem az én kultúrkörömé, nem az én őseim istene!

2009. dec. 9. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
Abszolút nem fontos,csak ha róla van szó,vagy azt mondod hirtelen,óóó hál' istennek! :)
2009. dec. 9. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 A kérdező kommentje:
akkor Jézus tévedett?
2009. dec. 9. 16:49
 14/28 anonim ***** válasza:
wtf????? mi van jézussal? :S
2009. dec. 9. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
95%

Kedves Kérdező és Hozzászólók!

Először is a JEHOVA egy műszó, és nem a Jahve és Elohim nevekből áll, ahogyan az első hozzászóló írta, hanem a JHWH tetragarmma alá az Adonaj (ÚR) szó magánhangzóit punktálták. Ezt úgy hívják, hogy Kötib és Köré, vagyis aki olvasta a szöveget és ehhez a szóhoz ért, az rögtön látta, hogy ez nem egy valós szó és a JHWH helyett az Adonaj (ÚR) szót olvasta.

A JHWH jelentését egyébként pontosan ismerjük, a szótárakban megnézhető, jelentése: aki volt aki van és aki lesz, egy szóval: Örökkévaló. Az Isten minden esetben értelmes nevekkel illete magát, amelyek valamelyik tulajdonságát fejezték ki. Hogy ez mennyire így van bizonyítja az alábbi bibliai szakasz:

2Móz 6,3 "Ábrahámnak, Izsáknak és Jákóbnak úgy jelentem meg mint mindenható Isten, de az én Jehova nevemen nem voltam előttük ismeretes."

Tehát Isten a "Mindenható" és az "Örökkévaló", vagy mondhatjuk úgy is, ahogyan a Tanúk szeretik: "aki előidézi, hogy legyen", vagy röviden: "Teremtő".

Jézus Krisztus pedig így szólította az Istent:

"én Atyám", "Mi Atyánk", "élő Atya", "mennyei Atya", úgy gondolom, hogy ebben is példát mutatott nekünk, hogy mi hogyan szólítsuk.

Remélem tudtam segíteni!

Üdvözlettel: Péter

2009. dec. 9. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:
100%

10:55-ös vagyok

én azt írtam, hogy :hiába ne vedd!

ha imádkozol természetesen az NEM számít annak, stimm?

2009. dec. 9. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
100%

A tetragrammatont illetően figyelembe kell venni, hogy Istennek nem egy héber neve van, hiszen Ő felette áll minden nyelvnek, sőt nincs is szüksége névre, pontosabban nem is lehet egy neve, mert Ő a Minden, az Alfa és az Omega. Akkor miről van itt szó? A héber neveket elsődlegesen nem egy nominális emblémaként használták, hogy valakit megkülönböztessenek mástól, vagy hogy valakit meghatározzanak, identifikáljanak (mint a mai korban, pl. a magyar nyelvben), hanem minden esetben egy bizonyos személyleírást, körülírást fejeztek ki vele az illető lényegéről, tulajdonságáról, stb. (mint pl. az indián nevek esetében: „Sebes Nyíl”, „Felkelő Nap”, „Nagy Medve”). Isten a nevét ilyen értelemben nyilvánította ki, ami minden nyelvben egyformán áll: Az Ő neve JHWH, azaz „Aki van”, „Aki létezik”, „Aki a létezés”. Ő zsidóknak nyilatkoztatta ki magát, így lett JHWH, azonban, ha a görögöknek tette volna ugyanezt, akkor a neve „Ho Esztin” lenne (ha a magyaroknak, akkor meg „Aki Van”). Ennek a párhuzama megtalálható az Újszövetségben az egó eimi (azaz „Én Vagyok”) jézusi kijelentésekben. Ez leginkább a Jn 18,5-6-ban látható, ahol amikor Jézus kimondja, hogy „Én vagyok”, akkor meghátrálnak és a földre esnek. De ugyanígy lásd a Jn 8,24-28-at is (vö. még Mt 14,27; Mk 6,50; 13,6; 14,62; Lk 22,70; Jn 4,26; 6,20; 13,19).


A görög nyelvű Újszövetség a héber JHWH (vagy mondhatnánk a Kr.u. 9-10. században a maszoréták által megalkotott JeHoVaH) helyett – a Kr.e. 300-ban zsidók számára készült Septuaginta gyakorlatát követve – a Küriosz szót használja (vö. pl. MTörv 6,5 – Mt 22,37) (ebből is látszik, hogy nem KELL héberül utalni Istenre). És ezt a Küriosz szót is használják Jézusra (rengetegszer, pl. Mk 16,19-20; ApCsel 5,14; 9,10-17; Róm 14,8; 1Kor 6,13-14; Kol 3,23-24; Ef 6,6-11; hitvallási formulaként: Róm 10,9; 1Kor 12,3; vö. 8,6; Fil 2,11, különösen: Jn 20,28).

2009. dec. 10. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:

Aha,akkor kedves kérdező Mamon is létező isten,mert bent van a Bibliában.Ne hagyd ki az imáidból.

Ez a baj,amikor egy kupac laikus magyarázni akarja a Bibliát,mindenféle képzettség nélkül.

2009. dec. 10. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 A kérdező kommentje:
hol?
2009. dec. 10. 09:28
 20/28 anonim ***** válasza:
Mt6.24
2009. dec. 10. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!