A jóga összekapcsolódást jelent, ahogy azt a 6-os válaszoló is leírta. Az meg egy hatalmas félreértés, hogy csak testgyakorlatokból áll a jóga. Patanjali volt aki ie. 100 tájékán először összefoglalta írásban az akkor már köztudatban rég jelen levő tanításokat.
Patanjali 8 fokot határozott meg, melynek 3. foka csak az ászanák (testgyakorlatok). Az első és második fok a jáma, nijáma.
A jáma és nijáma pedig erről szól:
"Jamá-k
Ahimsza: erőszakmentesség, ne árts (se gondolatban, se szóban, se tettben), se másnak se önmagadnak(!), ne manipulálj másokat (se fizikailag, se lélekben), ne bántsd meg mások érzéseit (előbbiek viszont nem jelentik h ne védd meg az életedet ha azt veszély fenyegeti!)
Szatja: igazság, (tartózkodj a hazugságtól); formái: igazmondás, egyöntetűség (hitelesség!), önuralom, féltékenységtől való mentesség, irigységtől való mentesség, megbocsátás, szerénység, megbízhatóság, jótékonyság, önzetlen emberszeretet (közösségi szellem!), önfegyelem, együtt érző figyelmesség
Asztéja: becsületesség (tartózkodj a lopástól); ne vágyd meg más tulajdonát
Brahmacsarja: tudatos önkontrollal élni (tartózkodj az érzéki élvezetektől); szabadnak lenni az alacsonyabb tudat ösztönzéseinek kielégítéséből származó élményektől (evés-ivás, alvás, félelem, szexualitás); ezek közül a szexualitás a legerősebb ösztönző energia (ld: cölibátus!), de a tudatos kontroll nem jelenthet elfojtást (inkább én vagy ego és birtoklásmentességet a szexben is, a szív szándékának tisztasága a lényeg)
Aparigraha: birtokvágy vagy ragaszkodás nélküliség, mohóságtól és sóvárgástól való szabadság, függéstől való szabadság
Nijámá-k
Saucsa: tisztaság (külső és belső!), cselekedetek tisztasága, tudat tisztasága
Szantósa: megelégedettség, megnyugvás, elfogadás, (a jelenben, az itt és mostban való létezés, nem mélázunk a múlton és nem aggódunk a jövő miatt), elfogadni akik és amik vagyunk
Tapaszja: egyszerűség, mértékletesség (fizikai testé, beszéd és kommunikációé, tudaté), fegyelmezettség
Szvádhjája: önismeret (az aktuális lét megtapasztalása), a szívünkkel látni
Ishvára pranidhána: Istennek való önátadás, igaz hit, megélni Istent, saját sorsunk elfogadása"
Isten-ellenes (valójában) az, amikor megértés nélkül egyetlen mozdulatot is teszel.
Ez az Isten-ellenes és a világ ettől pokol. (!!!!!)
Hülyeség... Semmi sem megy Istennel szemben, amely a testi-lelki-szellemi egészségedet szolgálja, maximum egyházellenes, de az meg megint más.
A jóga egyébként hasznos dolog, erősíti a mély- és vázizmokat, amely nagyon fontos. Javítja a vérkeringést, anyagcserét, bár ez sok sportról elmondható.
Tény, egyébként engem rohadtul idegesít az a szakrális-csakrális körítés az egészhez, engem nyomaszt és irritál, de maga a mozgásforma nagyon hasznos!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!