A rasta kultúra mennyire kapcsolódik a zsidókhoz?
Talán így:
"Az etióp nép egyike a bibliai Khám fiától, Kush-tól származó (1Móz. 10:6) nemzetségeknek, és egyike volt azon kevés népeknek, amelyek nem tekintettek ellenségesen Izraelre és Izrael Istenére az ószövetségi időkben (vö. Zsolt. 87:4), továbbá egy jelentősebb számú izraelita kolónia élt közöttük (vö. 2Krón. 21:16; Ézs. 18:1; Zef. 3:10). Izrael vallása tehát ismert és elfogadott volt Etiópia szerte. Jól ismert bibliai történet Makedának, Sába királynőjének és Salamon királynak a találkozása és kapcsolata. Az etióp szent hagyomány szerint a királynő terhesen tért haza és fiút szült, akinek a Menelik (jelentése: a bölcs ember fia) nevet adta. Mindezt az etióp Kebra Negas (A királyok dicsősége) címet viselő gesta is lejegyzi, Menelik utódainak nyilvántartásával egyetemben. Ez a munka említést tesz arról is, hogy a felnőtt Menelik meglátogatta apját Jeruzsálemben és a látogatást követően a visszatérésekor vele taEtióp zászlórtott Azeriás, Zadoknak, a főpapnak a fia és egy jelentős számú (12000 fő) izraelita kolónia. A leírások szerint ekkor a szövetség ládáját is magukkal vitték, amit Axumban, Etiópia ősi fővárosában helyeztek el, és az izraeliták vallása ekkor Etiópia nemzeti vallásává lett (ez a momentum máig sok vita tárgyát képzi, a láda valószínűleg egy másolat lehetett). Így Etiópia az első és egyedüli olyan afrikai országgá vált, ahol az egy igaz Istent imádták és megtartották Isten szombatjait. Maga Makeda, vagyis Sába királynője már Salamonhoz érkezésekor is az egy Istenben hitt, amit érzékeltet a Salamonhoz intézett beszéde is (1Kir. 10:9). A bibliai hit tehát jelen volt Etiópiában már az ószövetségi időkben is, és a kereszténység megjelenésekor azt az ősi héber hagyományok megtartásával vették fel. A nevezetes Hailé Szelasszié (1892-1975), aki 44 éven át volt Negus, azaz Etiópia császára, Salamon király 237. generációs utódja volt (Dávid szerteágazó királyi vérvonalát illetően lásd a Dávid Trónja című írást). Származásuknál fogva az etióp császárokat ősidők óta a Mo`a Anbesa Ze'imnegede Yihuda (Júda törzsének oroszlánja) titulussal illetik. Ezt szimbolizálja az etióp nemzeti színekben feltüntetett és koronát viselő oroszlán az egykori császári zászlón.
Külön említést érdemelnek az etióp falasák, azaz a fekete zsidók is, akik a modern judaizmus követői. A falasákat az izraeli kormány két nagyobb hullámban áttelepítette Izraelbe, aminek nagy nemzetközi visszhangja volt. Az első hullámban (1984-85) 120.000 falasa, majd 1991-ben az utolsó 3500 is elhagyta Etiópiát.
/.../
Sajátos vadhajtásként egy rövid kitérő erejéig megemlíthetjük még a rasztafarianizmust. Etiópia különleges, igen méltóságos múltja, sokszintű bibliai kapcsolatai és függetlensége egyedivé tették ezt a nemzetet az afrikai, illetve fekete bőrű nemzetek között. A dávidi vérvonalból származó Ras Tafari Makkonent (A Makkonen klánból származóTafari nagyherceget) 1928-ben Etiópia császárává koronázták, aki ekkor felvette a Hailé Szelasszié nevet. Ezt az eseményt Jamaika afrikai származású szegény lakosai a várt fekete messiás eljövetelének beteljesedéseként vették és elterjedt a hír: "eljött a várva várt fekete király". Habár a rasztafári megnevezés Szelasszié eredeti, koronázása előtti nevéből ered, maga a rasztafarianizmus, mint vallás, illetve mozgalom egyáltalán nem etiópiai eredetű, hanem, mint már rámutattunk, jamaikai. A mozgalom a korai időszakban egyféle fekete felsőbbrendűséget hirdetett és egy pán-afrikai szövetség létrejöttét vízionálta, mindezt az etióp biblikus hagyományokra hivatkozva és az etióp zászló élénk színei alatt. Később számos New Age elem is beférkőzött, a marihuánát pedig szinte rítusosan a szellemi képességek fejlesztésére használják. Mára az eredeti irányvonalat csak egy kisebbség képviseli, a mozgalom elvesztette eredeti jellegét, inkább a popkultúra részévé lett, amit a sajátos "raszta" divat, valamint a reggae zeneirányzat követése jellemez."
forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!