Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kedves Jehova tanúi! A vérátöm...

Kedves Jehova tanúi! A vérátömlesztés mellett a szervtranszplantációt is elutasítjátok?

Figyelt kérdés
Ha valaki például krónikus veseelégtelenségben szenved és az egyetlen esélye a túlélésre egy veseátültetés, akkor inkább haljon meg?

2013. dec. 7. 18:00
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

szervusz


A Tanúk szerint a Biblia nem szól közvetlenül a szervátültetésről. Ezért a szaruhártya, a vese vagy más szövetátültetések tekintetében a Tanúknak egyénileg kell dönteniük.


egy Tapasztalat:

JOSÉNAK, aki az Oupeye nevű belga kisvárosban él, 61 éves korában azt mondták, hogy májátültetésre lesz szüksége. „Ez volt életem legnagyobb megrázkódtatása” — mondja. Csupán négy évtizeddel korábban elképzelhetetlen volt, hogy valakin májátültetést hajtsanak végre. Még az 1970-es években is csak körülbelül 30 százalékos volt a túlélési arány. Manapság azonban már rutinszerűen végeznek májátültetéseket, és sokkal magasabb a sikeres műtétek aránya.

De a műtétnek még mindig van egy jelentős hátránya. Mivel a májátültetés gyakran rendkívül nagy vérzéssel jár, az orvosok rendszerint vértranszfúziót alkalmaznak a műtét alatt. José vallási meggyőződése miatt nem szeretett volna vért elfogadni. De szerette volna, ha elvégzik rajta a májátültetést. Lehetetlenség? Néhányan talán így gondolják. De a sebész főorvos úgy érezte, hogy neki és kollégáinak jó esélyük van arra, hogy vér nélkül is sikeres műtétet hajtsanak végre Josén. És így is tettek! Csupán 25 nappal a műtét után José már otthon volt a feleségével és a lányával.

Hála azon emberek szakértelmének, akiket a Time című folyóirat az „orvostudomány hőseinek” nevez, a vér nélküli orvoslást és sebészetet ma már jobban elfogadják, mint korábban.


Tavaly októberben a hároméves Chandra Sharpot nemcsak megnagyobbodott, hanem egyben gyengülő szívvel vették fel az USA-beli, ohiói Cleveland egyik kórházába. Rosszul táplált állapotban volt, a növekedése visszamaradt, súlya mindössze kilenc kilogramm volt, és szívátültetésre volt szüksége. Csupán néhány hetet adtak neki, hogy életben marad. A szülei beleegyeztek az átültetésbe, de a vérátömlesztésbe nem. Ők Jehova Tanúi.

Ez nem volt vitakérdés a sebésszel, dr. Charles Fraserrel. A michigani The Flint Journal 1993. december 1-én erről tudósított: „Fraser elmondta, hogy a Cleveland Klinika és más gyógyközpontok kezdenek alapos szaktudással rendelkezni, hogy sok műtétet — köztük az átültetéseket is — anélkül hajtsanak végre, hogy a betegnek más ember vérét tartalmazó infúziót adnának. »Többet megtudtunk arról, hogy hogyan lehet meggátolni a vérzést, és hogyan lehet feltölteni a szív-tüdő készülékeket a véren kívül más oldatokkal« — mondta Fraser.” Majd hozzátette: „Egyes szakkórházak már évtizedek óta jelentősebb szív- és érrendszeri műtéteket hajtanak végre vérátömlesztések nélkül . . . Mindig igyekszünk (átömlesztett) vér nélkül végrehajtani a műtéteket.”

Október 29-én vér nélkül végrehajtotta a szívátültetést Chandrán. Egy hónap múlva arról számoltak be, hogy Chandra jól érzi magát.

Jehova Tanúi régóta elutasítják a vérátömlesztést, nem elsősorban annak egészségügyi veszélyei miatt, hanem Isten vérre vonatkozó törvénye iránti engedelmességből (Cselekedetek 15:28, 29). Mindazonáltal gyakorlott orvosok sikeresen kezeltek Tanú betegeket vér alkalmazása nélkül, a vele járó kockázattal. A sok példa közül csupán egy, amely az Archives of Surgery (1990. november) című orvosi irodalomban jelent meg, és amely olyan Tanú betegeken végrehajtott szívátültetésről szól, akiknek a lelkiismerete megengedte ilyen műtét elvégzését vér alkalmazása nélkül. A beszámoló ezt mondta: „Több mint 25 év tapasztalata mutatja, hogy a Jehova Tanúin végzett szívműtétek terén csúcsot értek el a vérkészítmények felhasználása nélkül végrehajtott sikeres kardiológiai transzplantációkkal . . . Nem történnek operáció közbeni halálesetek, és az első, ezt követő tanulmányok azt mutatták, hogy e betegek között nem magasabb az aránya azoknak, akik fogékonyak az átültetett szerv kivetésére.”


. Egy 13 veseátültetésről szóló beszámoló így fejeződik be: „Az átfogó eredmények azt mutatják, hogy a veseátültetés biztonságosan és eredményesen alkalmazható a legtöbb Jehova Tanújánál” (Transplantation, 1988. június). A vér elutasítása hasonlóképpen nem áll útjában még egy sikeres szívátültetésnek sem.


Remélem tudtam segíteni.

2013. dec. 7. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

A vonatkozott igeszakaszban (Cselekedetek 15:28, 29) nem Isten parancsolja meg a vértilalmat, hanem az apostolok döntenek így a botránkozás elkerülése érdekében. Ezt a tilalmat az egyház vezetése hozta, és az oldotta fel a XV. században.

Jézus maga mondta, hogy: Nem az teszi tisztátalanná az embert, ami az emberbe bemegy. Ami az emberből kijön, az teszi tisztátalanná az embert. (Mk 7,18-23) Lukácsnál is van, az bármi bemenőre érthető. Egy emberi közösség által hozott tilalomnak engedelmeskednek.

2013. dec. 7. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

Ószövetség:

(1Mózes 9:3, 4) 3 Minden állat, amely él és mozog, legyen nektek eledelül. Mint a zöld növényt, azokat is mind nektek adom. 4 Csak a húst a lelkével — a VÉRÉVEL — együtt meg ne egyétek.


(5Mózes 12:16) . . .Csak a VÉRT ne egyétek meg. Öntsd a földre, mint a vizet.


Uj Szövetség:


(Cselekedetek 15:20) . . .hogy tartózkodjanak a bálványok által szennyezett dolgoktól, a paráznaságtól, a megfojtott állattól és a VÉRTŐL.


(Cselekedetek 15:27-29) . . .. 28 Mert a szent szellem és mi magunk jónak találtuk, hogy semmi további terhet ne rakjunk rátok a következő szükséges dolgokon kívül: 29 tartózkodjatok a bálványoknak áldozott dolgoktól, a vVÉRTŐL, a megfojtott állattól és a paráznaságtól. Ha gondosan megőrzitek magatokat ezektől, jól lesz dolgotok. Legyetek jó egészségben!”


(Cselekedetek 21:25) 25 Ami a nemzetek közül való hívőket illeti, meghoztuk a döntésünket, és elküldtük, hogy őrizkedjenek a bálványoknak áldozott dolgoktól csakúgy, mint a VÉRTŐL, a megfojtott állattól és a paráznaságtól.”


Ezekböl a versekböl kitünik, hogy személyesen Isten nem csak az izraelitáknak tiltotta meg a vér felhasználását, hanem Noénak is.

Jézus pedig egy szoval sem mondta, hogy ez a tiltás fel lenne oldva!

És az apostolok a szent szellem által hozták ezt a rendeletet, és nem hiszem hogy bármelyik egyház felülirhatná ezt a rendeletet!

2013. dec. 7. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
A szervátültetésröl minden Tanú maga dönt. Én példáúl elfogadnám.
2013. dec. 7. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Kedves 24%-os! A transzplantált szervet teljesen megtisztítják a vértől? "Kimossák"? Vagy maradhat benne vér?
2013. dec. 7. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Másik kérdésnél írtam, ide is bemásolom, ide jobban beleillik:


Nem tudom, hogy Erikkel Finnországban, vagy Ursulával Svájcban mi történt, mert a másik kérdésnél felhozott példáid ellenőrizhetetlenek, azt viszont úgy vélem, hogy Magyarországon a helyzet a következő:

Egy májátültetés esetén a páciens - a több tucatnyi főből álló várólistát élve kivárva - sorra kerül, és műtétre beleegyező nyilatkozatot kell aláírnia. A műtét szigorú protokollal történik olyan orvos által, aki ilyen beavatkozást végez nap, mint nap. A protokoll része ilyen műtét esetén a vértranszfúzió is természetesen. A páciens vallási okokra hivatkozva nem egyezik bele a vértranszfúzióba. Mivel az illető a protokoll szabályai szerint nem műthető, így az orvos vállrándítással közli, hogy hívják be a várólistán szereplő következő pácienst, akinek fontos annyira a májtranszplantáció, hogy hajlandó normális keretek között megműttetni magát.


Tehát nyilatkozhatsz, csak ha én lennék az orvos, a műtétet én sem vállalnám. Aztán kereshetsz Jehova Tanú májtranszplantációval foglalkozó orvost. Ja, valószínű nincs, ne is keress... Ha van, kérlek írd le ide nekem a nevét, köszönöm, mert amíg ez nincs meg, az írásaid hiteltelenek.

2013. dec. 7. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Kedves válaszoló.

Mi az hogy "protokol"?

Már ne haragudj,de ebben az esetben nincsenek "protokol" szabályok

Mára már elfogadott dolog itt Magyarországon is a vér nélküli műtét, és ez megint csak arra jó, hogy egy vitát szítsanak Jehova Tanúi ellen, nem tudom miért, ugyan is semmilyen panasz nincs erre az alkalmazásra, de másra sem.


Itt ebben a forumban nem egyszer szegezték nekünk a kérdést, és rendesen megadtuk a választ.

egyébként alig egy Éve történt egy szív műtét alkalmával, mivel mind az őt billentyű elzáródott,

abban a gyülekezetbe Jár a testvér hölgy aki Vér nélkül műtöttek meg, és itt van közöttünk, és rendszeresen szolgál mai napig is a férjével, pedig már túl vannak a 60. évükön.

Ha gondolod megkérdezem az orvos nevét aki a műtétet végre hajtotta, s engem sem vérrel műtöttek, az amerikai úton 2006-ban

A neve: Dr. Bagó Attila Adjunktus.

Dr.

2013. dec. 7. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

2. válaszolónak.


Valaki írta már, e megerősítem, hogy hiába gyűlölködsz ellenünk a bibliát olvasd el, hogy az apostolok hozták a rendeletet, Isten szelleme támogatásával.

És nem saját maguk döntöttek így, S ugyan ki az aki a szent szellem döntését felülbírálja?

Az Egyház?

Tegye, nagy hatalma van,/már nem sokáig/ de már annyi minden rosszat megengednek, egyel több vagy kevesebb hiba nekik már oly mindegy a jelenések könyvében írva van mi vár rájuk a sok hazugságért a híveikkel együtt akik támogatják a sok hazugságot,

2013. dec. 7. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

A nézetem megyezik az utolsó válaszíróval. Az emberek többsége nincs jól infomálva, úgy gondolják, ha valaki elutasítja a vérátömlesztést, az egyenlö a halállal.

Az orvosi tudomány annyira elörehaladott, hogy már a nem tanúknál is egyre gyakrabban végeznek vér nélküli mütéteket.

Sajonos a bulvár nagy agymosást végez, az emberek szívesen bedölnek neki. Ismerek sok olyan embert /aki nem is tanú/ és túlélte sok sokkal hamarabb felépült a vér nélküli mütét után, és sajnos ismertem olyanokat is akik meghaltak a vérátömlesztés után.....

2013. dec. 8. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Nem elképzelhető, hogy félre értettetek valamit? Azért mert megműtenek még nem kell vért kapni. Engem hatszor műtöttek rendes altatásos műtéttel, és egyszer sem kaptam vért, csupán a fúziós sóoldatot. 24%-os, rendben, hogy szívműtét, de az nem azt jelenti, hogy kell vért kapnia. A fúziós sóoldatot minden műtéten átesett ember kap, sőt sokszor előtte is. Amúgy a transzplantációs szerv nincs vérmentesítve.
2013. dec. 8. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!