Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A baptizmus erről szól? Mind...

A baptizmus erről szól? Mind ilyenek?

Figyelt kérdés

Mi a baptizmus lényege?

Én elhatárolódom mindennemű vallástól, csak kíváncsi vagyok.

Eddig semmit nem tudtam a baptistákról, de épp most megy a BBC Knowledge-en Louis Theroux műsora, amiben a Westboro Baptist Church féle szektáról van szó, és valami elképesztő! (youtube-on vannak fent részletek, elég beírni hogy god hates fags)

Lényegében arról szól a baptizmus amit ezek az emberek művelnek, vagy ők csak egy szélsőséges csoport, akiknél valami félrement, és akiktől a többi baptista is elhatárolódik?


2013. nov. 18. 04:01
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
A WBC egy független szekta, fénykorukban vót 40 tagjuk, de már csökken a létszám. Semmi közük a valódi baptistákhoz.
2013. nov. 18. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
49%
A baptisták elutasítják a fegyverek használatát, és még csak érinteniük sem szabad fegyvert. Ha támadás éri őket, akkor még csak meg sem védhetik magukat. Vannak más csoportjaik, például az amishok, akik elutasítják a modern technikát, és a szerénység érdekében egyszerű életet élnek, és a hutteriták, akik több családot magukba foglaló vagyonközösségekben élnek.
2013. nov. 18. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Hoffman József ***** válasza:

Röviden, hogy kik a baptisták:

A baptisták nem egy vallásalapítóra vezetik vissza hitüket (mint ahogy a protestánsok Lutherre, Kálvinra és másokra), hanem a Bibliára. A 17. században kezdték őket először baptistáknak nevezni. Azonban a történelem során mindig is voltak olyan csoportok, akik baptista hitelveket vallottak, noha nem baptistáknak hívták őket. A baptisták hiszik és gyakorolják a Bibliát és számukra a Szentírás az igazság egyedüli mércéje és a legfontosabb útmutató az élethez. A baptisták hiszik, hogy Isten előtt mindenki egyenlő. Nevük a görög baptidzó szóból ered, amely bemerítést, alámerítést jelent jelent. Az Újszövetségben és sok évszázadon át ezzel fejezték ki nyilvánosan az emberek a Jézus Krisztusba vetett hitüket. A baptisták számára mégsem ez a legfontosabb tanítása a Bibliának, hanem az, hogy egyedül a Jézus Krisztusba vetett hit által lehet örök életünk és bűnbocsánatunk.


Vannak világszerte gyülekezetek, melyek baptistának tartják magukat, de nem azok. Olyan gyülekezetek is vannak, melyek nevükben nem baptisták ugyan, de hitelveikben és gyakorlatukban baptista nézeteket követnek.

A baptista nevet valójában kívülállók ragasztották ránk még évszázadokkal ezelőtt, az alapján, hogy mi csak döntésképes, hitvalló személyeket keresztelünk meg, és ezt a biblikus formában, alámerítéssel végezzük. A bemerítésnek nincs üdvösségszerző, vagy ahhoz hozzáadó hatása, ez egy nyilvános felvállalása a hitnek. Azt jelenti, hogy meghaltunk a bűnnek (alámerülés), eltemettettünk Krisztussal, és feltámadtunk Ő vele az örök Életre (feljövetel a vízből). Egyébként nem csak baptisták gyakorolják ma már a bemerítkezést.

Valójában a "keresztyén" név is kívülállóktól származik (Apcsel. 11:26), arra utalva ezzel, hogy: emberek, akik Krisztust követik.


Sajnos tehát sok gyülekezet viseli nevében a baptista nevet, melyek már messze eltávolodtak a legfontosabb baptista hitelvektől, és még inkább a biblikus gyakorlattól. A "baptista" vagy "baptist" nem egy bejegyzett védjegy, melyet ezért sajnos bárki használhat, szégyent hozva ezzel a baptista névre.


Volt időszak, amikor a baptisták egy része pacifista volt, azaz elutasította a háborúskodást (főleg olyan időszakokban, amikor a háború sok szenvedést okozott az embereknek), de mégsem ez a legjellemzőbb dolog a baptistákra. Vannak baptisták, akik a hadseregben szolgálnak, ebben nincs semmi kivetnivaló. Ott van pl. a római százados, akiről a Máté 8. részében olvashatunk. Jézus nem ítélte el őt, mert katona volt.


Ami inkább jellemző a baptistákra, hogy sohasem akartak államegyház lenni, sőt visszautasították, amikor lehetőségük lett volna rá. (Volt ilyen eset több is). Amikor ugyanis egy Egyház, egy bizonyos vallási nézet vezető szerephez jut az államban, ezáltal pedig hatalma is lesz, akkor szinte bizonyos, hogy üldözni kezdi a más hitbeli nézetet képviselőket. A baptisták nagyon sokat szenvedtek ilyesmitől sok országban, még Amerikában is. Nem csak katolikusok, de különféle protestáns egyházak is üldözték őket. A baptisták szerint tehát nem helyes az állam (a végrehajtó hatalom) és az Egyház összefonódása. Se az állam, se egy Egyház ne szóljon bele más gyülekezetek ügyeibe (pláne ne egyének hitébe), és az Egyház, mint szervezet se szóljon bele az állam ügyeibe. Ez a baptista felfogás. (Ez persze nem zárja ki, hogy hívő emberek mint egyének állampolgári jogaikkal élve mondjuk szavazzanak és hasonlók).


Egy valóban biblikus baptista gyülekezet független, önmagát fenntartó és kormányzó. Létezik több országban Baptista Egyház (Mo.-on is), mely lényegében több gyülekezet szövetsége, de már ez is némi eltávolodás a biblikus gyülekezeti elvektől. Van ugyanis központi költségvetés, központi irányítás, amely csorbítja a helyi gyülekezet szabad mozgásterét, hogy maga döntsön a saját ügyeiben.


Persze ez csak egy nagyon rövid ismertetése annak, hogy kik a baptisták, de nyilván itt nincs lehetőség elbeszélni gazdag történelmüknek még csak a nagyobb eseményeit sem.

A lényeg, hogy ne azonosítsd a baptistákat némely eltévelyedett csoportokkal! Akinek meg a baptistákról csak homályos ismeretei vannak, az jobban tenné, ha inkább hallgatna ezzel kapcsolatban!

2013. nov. 19. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!