Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Buddhisták! Hogyan fogadjátok...

Buddhisták! Hogyan fogadjátok el az elmúlást? És ez mitől jó?

Figyelt kérdés
Én keresztény voltam és engem nagyon érdekelnek a vallások és el kezdtem érdeklődni a vallások felé. Én odáig jutottam el, hogy kell lennie egy Teremtőnek. Meg akartam ismerni a buddhizmust és már régebben fel tettem itt egy kérdést és volt válasz is. Azt írták, hogy nem hisznek Istenben me ghogy el akarják érni azt a bizonyos buddhai állapotot, amikor az ember visszatér az "egy"-b, ami egyenlő az elmúlással.

2013. júl. 25. 17:59
1 2
 1/14 Pietrosol ***** válasza:
49%

Szia!


A buddhizmusban az elmúlás, az én, egó elporladása, és ez nem azonos a fizikai test halálával.


Ezt egyébként megtalálod a kereszténységben is: "Mert aki meg akarja tartani az ő életét, elveszti azt; aki pedig elveszti az ő életét én érettem, az megtartja azt."

2013. júl. 25. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

nyilván én sem a fizikai testre gondoltam.


A buddhizmusban elmúlik a lét, a lélek ezt nem értem, nem úgy mint pl a kereszténységben, hogy azért cselekedsz jól, h elnyerd az üdvösséget.

2013. júl. 25. 20:33
 3/14 anonim ***** válasza:

A nibbana/nirvanna (eldobás más szóval) elérése a végcél ehhez el kell pusztítani az egót, hogy kilehessen lépni az örök körforgásból (szanszára) és szenvedésből. Ugyan is az egó sovárog és vágyakozik, az életre.

A Nirvana földi szavakkal nem leírható, a következő mesét érdemes tudni: A teknősbéke egyszer kiment a tengerből a felszínre, majd visszatért és beszámolt a halaknak, hogy járt a felszínen.

Kérdezték tőle:

-Milyen volt a felszín nedves?

-Nem! - mondta a teknő

-Akkor hullámzott?

-Nem!

-Akkor a felszín nem is létezik!

-Legyen úgy! - és visszament a felszínre a teknős

Azért jó ha nincs éned mert nem tudnak megbántani, nem érzed azt a sok fájdalmat stb. Ez nem egyenlő azzal, hogy robottá válsz!

2013. júl. 25. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Pietrosol ***** válasza:
100%

A lét örök és sosem múlik, hiszen a létezésnek nincs kezdete és vége.

Ne az elméddel, gondolataiddal, érzelmeiddel keresd a létezést, mert az korlátolt megismerést tesz csak lehetővé. A teljes létet addig nem ismerhetjük, amíg azt a saját ketrecünkből (én) nézzük.


Weörös Sándor jól megfogalmazza ezt.


"A teljes lét: élet-nélküli.

A teljes öröklét: idő-nélküli.

A teljes működés: változás-nélküli.

A teljes hatalom: erő-nélküli.

A teljes tudás: adat-nélküli.

A teljes bölcsesség: gondolat-nélküli.

A teljes szeretet: érzés-nélküli.

A teljes jóság: irány-nélküli.

A teljes boldogság: öröm-nélküli.

A teljes zengés: hang-nélküli."

2013. júl. 25. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
64%
Bár nem ez volt a kérdés, de a kereszténység nevében javítanék: nem azért teszünk jót, hogy üdvözüljünk, mert nem a cselekedet, tettek által kapjuk az örök életet. Gondoltam ezt megosztom, mert ez tévedés.
2013. júl. 25. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
56%
Köszönjük, Emese.
2013. júl. 25. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat. Lehet, hogy csak nekem nehéz megérteni, de akkor is távol áll tőlem. És ez szintmajdem olyan, mintha robottá vállnál. Mindenki rossznak és fájdalommal telinek gondolja az életet? Mert azt írtátok, h azért éritek el ezt az állapotot és juttok ki a körforgásból, hogy ne szenvedjetek tovább. Tehát akkor semmivé válik a lelketek vagy nem? És még annyi, hogy az állatokkal mi a helyzet? Van lelkük? Akivel korábban cseteltem azt mondta, hogy az állatok lelke "tökéletes", mert nincs tele az elméjük rossz gondolatokkal és az embert fertőzik a sok földi gondolatok? Ha csak az ember ilyen szenny, mit gondoltok, mitől lett "ember" az ember. Miért adatott meg neki az "ész" és a földi gondolatok?
2013. júl. 26. 12:33
 8/14 feketepeter ***** válasza:
100%

Buddha azt tanítja, hogy nincs az emberben semmi örökkévaló, és soha nem is volt. Nincs örökkévaló lélek. A személyiség összetett, és nincs olyan alkotórésze, ami örökké létezne. Minden múlandó, attól függetlenül, hogy mi erről mit gondolunk. Aki látja minden dolog (beleértve a saját) múlandóságát, az bölcs, aki nem látja, annak látását a nem-tudás homályosítja el. Ha valamiről azt gondoljuk, hogy örökkévaló, vagy éppen megfeledkezünk róla, hogy múlandó, akkor ez ragaszkodást jelent, a ragaszkodásból pedig szenvedés ered, mivel a dolgok múlása ellentmond világlátásunknak.


A szenvedés megszűnése éppen az, hogy felismerjük, hogy minden múlandó, mivel akkor nem ragaszkodunk hozzájuk többé.


Mindenki vesse össze a tapasztalatával, vizsgálja meg, hogy van-e valami, ami nem múlandó. Buddha nem kéri, hogy vakon kövessék.

2013. júl. 26. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 kavinton12 ***** válasza:
100%

"A buddhizmusban elmúlik a lét, a lélek ezt nem értem, "

A buddhizmus olyat mint lelket végső valóságként el sem fogad,tehát ami nem létező az nem is mulhat el.Végső igazságként az ürességet(sunjata) fogadja el a buddhizmus,gyakorlatilag nemcsak a hinajana hanem az összes többi ága is legfeljebb azokban kicsit másképpen mondják.

A megvilágosodás meghaladja a lét-nemlét problematikáját.

2013. júl. 26. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Utolsó! tehát, ha nem fogadod el a lélek létezését, hogyan fogadod el a reinkarnációt?
2013. júl. 29. 00:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!