Létezhet, milyen lehet külsőleg-belsőleg egy olyan lény, amihez viszonyítva az ember olyan, mint emberhez az állat?
Az ember ember,az állat állat, a növény növény, az ásvány ásvány. A tudatállapotok hierarchiája szerint pontosan megkülönböztethető.
Van egy olyan mondás (nem tudom ki mondta) hogy Istenhez képest a legzseniálisabb ember is majom. (de nem tetszik ez a mondás)
Melyik állat? Az ember is az állatok közé tartozik, némely tulajdonságában jobb, mint bármelyik állat, sok másik tulajdonságban pedig rengeteg állat sokkal jobb, mint bármelyik ember. Szóval ez a kérdés így nem értelmes, mert ebből max olyan összehasonlításokat lehet kihozni, hogy az ember annyival intelligensebb egy cecelégynél, mint amennyivel a termeszek jobban működő társadalmakat hoznak létre, mint az ember.
Szóval milyen tekintetben és melyik más állatfajhoz viszonyítva kérdezel?
A #3-ban írottakat a jobbfajta matematikusok nevében nem fogadom el. Ha ugyanis tényleg jobbfajták, éppen az efféle különbségtételt utasítják vissza először.
A cecelegyes-termeszes példa sem jó, ugyanis az embert, állatot, bármi mást nem egy tulajdonság, hanem azok összessége különbözteti meg. Az egy bolyban élő termesztársadalom nem tud a másik bolyban élőről, ezért az együttműködés sem értelmezhető számára. Ezzel szemben attól, hogy nem minden embercsoportra jellemző, még vannak olyan csoportok, amelyek magasabb szinten valósítják meg a társadalmi létet, mint a termeszek. Nem tévesztendő össze a tudat bizonyos ösztönös cselekvésekkel. Utóbbi is változik ugyan, de az alkalmazkodóképessége nagyságrendekkel kisebb, mint az emberé.
Igen, létezhet olyan lény, amelynek észbeli-viselkedésbeli különbsége összességében akkora, mint amekkora az állat és ember közötti. Ha ez nem lenne így, az ember fejlődési lehetőségei végesek lennének. Viszont e lényekkel nincs semmiféle kapcsolatunk, következésképpen úgy vehetjük, mintha nem léteznének. Amint lesz tapasztalat az ellenkezőjére, majd változtatunk az álláspontunkon. Addig viszont jó a mostani is. Ez a különbségtételi képesség is az állat és ember közötti különbséget mutatja. Ami viszont nem jogosítja fel az embert, hogy az állatot lenézze. Aki megteszi, önmagát sorolja át egy másik csoportba.
A fejlődésnek vannak szintjei. A növények például éreznek, de nem gondolkodnak. Az állatok gondolkodnak, de nem rendelkeznek öntudattal és fejlett absztakciós képességgel. Az emberek öntudatosak, és képesek értelmezni olyan fogalmakat mint pl. "a másik ember mentális felfogása" egy adott dologról. Erre az állatok nem igazán képesek. Ha a fejlődés nem áll meg, akkor kialakulhat (vagy már ki is alakult) olyan lény, ami tudatosságban és felfogó képességben az ember fölött áll. A határvonal azonban nem éles. Hasonlóan ahhoz, ahogy a növény-állat átmenet sem éles (pl. a gombák vagy a zöld szemes ostoros a kettő között van) és az állat-ember átmenet sem éles (bár jelenleg már élesebb, de régen még az emberszabásúak és az ősemberek között nem volt nagyon éles átmenet).
A fejlettség szintjét tekintve, ilyen összehasonlítás lehetséges. Azonban a minőségét tekintve nem. Tehát pl. egy ilyen evolúciós ugrás során valószínűleg valamilyen más dimenzióban vett tudatosság az, ami fejlődik. Például, lehetséges hogy a nálunk fejlettebb kategóriába sorolható lények egységtudattal rendelkeznek: nem csak egyéni tudatuk van, hanem van egy közösségi tudat amiből minden tag kiveszi a saját részét, és az egységtudat fontosabb mint az egyéni tudat. Ez csak egy példa volt, de jól szemlélteti hogy ha van ilyen evolúciós ugrás, akkor azt nem feltétlenül a mostani fogalmaink (pl. intelligencia) szerinti síkon kell értelmezni, hanem valamilyen eltérő szempont szerint.
Szervusz
Mivel a kérdésedet itt tetted fel, azt szeretném neked elmondani, hogy a Biblia ír angyalokról, akik rangban különböznek egymástól. Ők magasabb életformában élnek, ezért nem láthatjuk őket, de ők látnak minket. Számunkra elképzelhetetlenül erősek. Nagyon sok mindent megtudhatunk a Bibliából úgy az angyalok tevékenységéről, mint a gonosszá vált angyalokról, azaz démonokról.
A Biblia beszámol arról, hogy egy angyal 21 napig küzdött ’a perzsa birodalom fejedelmével’, vagyis egy hatalmas démonnal (Dániel 10:13).
Az, aki Máriát meglátogatta, ahogy talán már tudod is, nem ember volt, hanem egy angyal, Gábriel. Amikor Máriát ’nagy kegyben részesített asszonynak’ szólította, Mária „rendkívül összezavarodott”, és elcsodálkozott ezen a szokatlan megszólításon (Lukács 1:29).
Jelenések 7:2 És láttam egy másik angyalt feljönni napkelet felől, és az élő Isten pecsétje volt nála, és harsány hangon kiáltott a négy angyalnak, akiknek megadatott, hogy ártsanak a földnek és a tengernek
Ír a Biblia a külsejükről is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!