Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha a pap pénzt kér a temetésér...

Ha a pap pénzt kér a temetésért, akkor arról ad számlát?

Figyelt kérdés
2013. márc. 26. 13:16
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
34%
Persze. Mindenröl ad számlát csak a hála pénzröl nem. Ök is kapnak, de azt lehet pl perselybe is tenni.
2013. márc. 26. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
64%
Amit a perselybe raksz, az nem a papnak megy, hanem a templom fenntartására vagy karitatív célokra.
2013. márc. 26. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
46%

A temetést mindig az fizeti, aki kéri. Tehát a papnak mindig fizetni kell érte. Ahogy a taxisnak, meg a boltban is.

Itt az az eltérés, hogy a papok pl szociális indokból (Ha nincstelen vagy)ingyen is eltemetnek.


Számlát nemigen ad, mert ez nem egy szolgáltatás, hanem egy egyházi szertartás. A papok meg nem vállalkozók, akik áfás számlákat osztogatnak...

Valamilyen bizonylatot bizonyára tudnak adni, de minek az neked?

2013. márc. 26. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

Milyen hálapénz lenen a papoknál? Én ilyenről még nem is hallottam...

Meggyóntat és a zsebébe dugsz egy ötezrest?

:)

2013. márc. 26. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 Mulder614 ***** válasza:
53%
Mondjuk érdekes hogy egyáltalán pénzt kér érte. Hisz Jézus azt mondta "ingyen kaptátok, ingyen adjátok."
2013. márc. 27. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Nem ad számlát, mivel a temetés egy szentelmény, tehát nem emberi mű, ezért nem minősül gazdasági értelemben szolgáltatásnak. Meg ez egy adomány.

A stóladíj 29. §


(1) A temetési szertartásért fizetett stóladíj a CIC. 1181. kán. és 1265. kán. 2. pontja, továbbá a CCEO 878. kán. értelmében adománynak minősül. Ennek megfelelően a stóladíjról számlát sem lehet adni, helyette megfelelő, a stóladíj átvételét igazoló bizonylatot kell kiállítani. Az Egyház törvényei szerint a temetési szertartás szentelmény.

(2) A bizonylat lehet nyugta vagy átvételi elismervény. Az átvételi elismervény mintáját a szabályzat 6. számú melléklete tartalmazza.


Felhívjuk a figyelmet arra is hogy a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia állásfoglalása alapján a temetési szertartás kapcsán nem kötelezhető a plébánia számla kiállítására, mivel a temetés kapcsán kért összeg a hitéleti cselekmények körébe tartozik, nem pedig szolgáltatás.

Azonban a számlaadás hiánya gondokat okozhat egyes esetekben, esetleg a hozzátartozóknál, vagy szociális otthonok, önkormányzatok esetében, ahol a temetés költség elszámolása csak számla ellenében lehetséges. Amennyiben ilyen esetekben a plébánia számlát állít ki, azzal nem követ el semmiféle vétséget.


A stóladíj egyébként nem a pap zsebébe megy, a Püspöki Kar szabályozza, hogy mit lehet belőle kifizetni (úgy tudom pl. kántor, díszítést, stb.), de a pap ebből nem részesül közvetlenül, hiszen szentségeket az Egyház nem "árulhat".

2013. márc. 27. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Mulder614 ***** válasza:
Azért van a Vatikánnak a legnagyobb vagyona. Rendesen belefolynak az üzletbe.
2013. márc. 27. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 Tyler913 ***** válasza:
Mulder614: ugye tudod,hogy a papnak/lelkesznek fel kell keszulnie egy temetesre,predikaciot kell irni,ido es energia befekteteset igenyli tole. Nem erzed kicsit sem problemasnak,hogy bemegy egy olyan ember,aki soha eleteben nem tert semmit az egyhazert,nem egyhaztag,tehat nemcsak nem tamogatja anyagilag,hanem teljesen kirekeszti az eletebol,tavol marad tole,de amikor temetni/esketni/keresztelni kell,akkor azt csinalja ingyen a pap. Ilyenkor aztan megy a hivatkozas az evangeliumi szegenysegre olyan emberek reszerol,akik ki sem nyitottak meg a Bibliat.
2013. márc. 27. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
Aki sokat tett az egyházért, annak is ki kell fizetni. Én nem bántásból mondom ezt, katolikus vagyok, de zzel én sem értek egyet, hogy a temetés pénzbe kerül. Vagy legalább ne ilyen sokba. Nekünk tavaly kellett ilyesmire áldozni sajnos, és nagyon ki voltunk anyagilag amúgy is.és ha azt mondjuk, nem tudjuk kifizetni, az meg milyen. És tudod, az fájt, hogy egy olyan papot fogtunk ki, aki egy tucatbeszédet mondott, és nem látszott a belefektetett. lélek vagy energia. Távol álljon tőlem, hogy bántsam az egyházat vagy a papokat, és ismerek nagyszerű papokat, de amíg nem győz meg valaki, hogy Istennek ez így kedves, addig rosszul fogom érezni magam emiatt. Mert ez így szégyen az egyházra. Hogy be kell fizetni 22500 ft-ot egy irodába, és ez hivatalosan megy, és azt tán a helyszínen majd lesz valaki, akit küldenek. Nem tudni ki. Épp hogy csak időre befutott az illető, már épp kezdtem aggódni, jön-e, és elmondott egy sablonszöveget. Én szégyelltem magam a nem vallásos rokonok előtt. VAn egy pap ismerősöm, aki nagyon nem ilyen, és a szívén viseli az ilyen temetés dolgokat (is), de ő nem ért rá aznap. Azzal sem értek egyet, hogy ha misét kérsz valakiért, azért is fizess. De ez az én véleményem, győzzön meg valaki. Nem az egyházzal van bajom, hanem ezekkel a szerintem nem helyes dolgokkal, gyakorlatokkal.
2013. márc. 27. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Még ehhez annyi, hogy igen, volt vele egy kántor, de díszítéssel ők nem foglalkoztak, hiszen a ravatalozó díszít. Értem, hogy mondjuk valamiből tankolnia kell, meg idő stb. Na de akkor ennek az összegnek legyen mondjuk a negyede, de ne ennyi! És legalább kérdezzék meg, hogy nem nagyon megterhelő a családnak ezt kifizetni?
2013. márc. 27. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!