Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A katolikus egyháznak mely...

A katolikus egyháznak mely tanításai, tételei alapulnak a Biblián?

Figyelt kérdés
A keresztvetés, a Mária kultusz nem Bibliai alapú. Melyek azon tételek, melyekre azt lehet mondani a katolikus egyházban, hogy a Biblián alapulnak?
2013. márc. 20. 15:04
1 2
 11/13 kzs ***** válasza:
0%

[link]


Hát ez érdekes.

A Katolikus hitvédelem - látszólag - kiáll az 1Tim 2/5 mellett, ami ugyebár helyesen (Károli fordításban) így néz ki: "Mert egy az Isten, egy a közbenjáró is Isten és emberek között, az ember Jézus Krisztus" (vagyis az emberré vált Jézus Krisztus).


Aztán a Katolikus Hitvédelem (továbbiakban KH) el kezdi elemezni a zsidó levelet, és azt mondja, hogy igaz Krisztus közbenjárása az Ő EGYETLEN és végtelenül egyedülálló Közvetítése az Atya felé.

Eddig rendben, pontosan ezt mondja a zsidó -levél: Krisztust tehát úgy mutatja be a SzentÍrás, mint megváltásunk tökéletes végrehajtóját.

Viszont Krisztus teljességgel megbékéltetett minket az Atyával, és minthogy teljes mértékben képes volt azonosulni az emberi természetünkkel, ezáltal képes megindulni (együtt érezni) velünk minden helyzetünkben, és folyamatosan közbenjár miérettünk. Mindezek értelmében bátran járulhatunk Őáltala a kegyelem királyi székéhez, és kegyelmet találunk nála. (Zsidó 4/14-16)


Namármost, ha Jézus ennyire csodálatos, ennyire tökéletes közbenjárónk, mi szükség lenne nekünk mások segítségére?

-------------

A SzentÍrás üzenete az, hogy Krisztus vérében AZONNALI tisztulása van mindenkinek, aki hittel magára kéri azt.

Pál amikor szentekről beszélt, azt minden esetben azokra értette, akik már itt a földön élve megtisztultak Krisztus sebeiben. Gyülekezet földön élő szentjeiről beszélt, és nem elköltözött személyekről.


KH írja "Lk 15,7 – A mennyek országában törődnek velünk."

> Így igaz. Örülnek, ha valaki megtér Istenhez.


KH írja: "Jel 4,8 – Akik a mennyben állandóan imádkoznak."

> Nem, ez az Ige a mennybéli állatok hálaadását írja le Isten felé. Nem imádkoznak.


Jób 33,22-24-ben a magyarázó angyal Isten válaszát viszi az ember felé, de az Igekörnyezet nem utal arra, hogy az angyalok ezen szolgálata visszafelé (embertől Istenig) is megtörténne.


Ami pedig a hozzákapcsolt Zsolt 34,8-et illeti: mi van a 7. Igében? "Ez a szegény kiáltott, és az Úr meghallgatta, és minden bajából kimentette". UTÁNA jön az, hogy "Az Úr angyala tábort jár az őt félők körül, és kiszabadította őket"

Vagyis: Isten meghallgatta az embert, és az angyal EZUTÁN cselekedett: teljesítette Isten parancsát, akaratát.


Zakariás 1,12-13: itt Isten szólt az emberhez, angyal által, akivel beszélt Zakariás.

Az angyal csak mint küldött volt jelen, itt is csak teljesítette Isten akaratát.


KH írja: "Mt 18,10 – Az angyalok imádkoznak értünk."

> Nem, ez az Ige csak az angyalok őrző-védő funkcióját mutatja be, de nem mutatja a szövegkörnyezet, hogy emberi ima által történne.


KH írja: "Jel 5,8 – Az angyalok és a szentek felajánlják Istennek imáinkat."

> A mennyei lényeknél lévő hárfák és aranypoharak teli jóillatokkal, nem utal egyértelműen Mennyben lévő szentek imádságaira. Viszont a SzentÍrás álláspontja alapján teljesen helyes olyan földön élő emberek imáira vonatkoztatni ezt az Igét, akik az imádkozásaikat Krisztus Engesztelő Áldozatának hitében tették. És a tisztító vér értelmében mint szenteknek ment fel az imájuk Isten felé.


Jel 8,3-4: ugyanez a helyzet: szentek könyörgése - Jézus vére által megtisztult keresztények, akik azonnali bűnbocsánatot nyerve, szentek lettek az imádkozásaikban.


(Ez persze nem jelenti azt, hogy a későbbi életük során is mentesek lennének mindenféle bűntől, ez arra vonatkozik, hogy amikor Jézus nevében, az Ő Engesztelő Áldozatában való hitben imádkoztak, akkor lettek szentek (vagyis bűntelenek)).

--------------

Na ennyit a szentek közbenjárásáról.


A SzentÍrás egyértelműen, kizárólag a mennybeli Krisztust jelöli meg közbenjárónknak. Pontosan a zsidó-levél az, amelyik végigvezeti a Krisztusi áldozat tökéletességét, és Krisztusnak, mint főpapi felsőbbrendűségnek a teljesen elegendő közbenjárását miérettünk.

2013. márc. 21. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 kzs ***** válasza:
0%

¤ JAVÍTÁS:


Bocsi, erre a linkre válaszoltam:


[link]


Elnézést a figyelmetlenségért.

2013. márc. 21. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

kzs válasza a témában alapvetően a bibliai igazságra épül, de néhány tévedésre felhívnám a figyelmét, persze nem mind az ő tévedése:


(Jelenések 4:8) És ami a négy élő teremtményt illeti, mindegyiknek hat-hat szárnya van; körös-körül és alul tele vannak szemekkel. És éjjel-nappal szüntelenül ezt mondják: „Szent, szent, szent Jehova Isten, a Mindenható, aki volt, aki van, és aki eljön.”


Ezek nem "mennybéli állatok", ez jelképes beszéd, nem szó szerinti.


Mit jelképeznek ezek a teremtmények? Egy látomás, melyet egy másik próféta, Ezékiel közölt, segít válaszra lelnünk. Ő látta Jehovát trónon ülni az égi szekéren. Ezt olyan élő teremtmények vették körül, melyek hasonlóak a János által leírtakhoz (Ezékiel 1:5–11, 22–28). Később Ezékiel ismét látta a trónt a szekéren, melyet körbevettek az élő teremtmények. Ekkor azonban úgy utalt rájuk, mint kerubokra (Ezékiel 10:9–15). A négy élő teremtmény, melyet János lát, nem mást jelképez, mint Isten égi szervezetének magas rangú teremtményeit, a sok kerubot. Jánost nem lepi meg, hogy a kerubok ennyire közel vannak Jehova személyéhez, hiszen az ókori hajlékban, a szövetségláda fedelén – mely Jehova trónját jelképezte – két aranykerub volt látható. Jehova hangja pedig a kerubok közül hallatszott, amikor parancsot adott a nemzetnek (2Mózes 25:22; Zsoltárok 80:1).


--------


(Máté 18:10) "Vigyázzatok, nehogy megvessetek egyet e kicsinyek közül; mert mondom nektek, hogy angyalaik az égben mindig látják az én égi Atyám arcát."


A Héberek 1:14 mit mond?


"Nemde mindnyájan nyilvános szolgálatra rendelt szellemek ők, akiket azért küldtek el, hogy szolgáljanak azoknak, akik megmentést fognak örökölni?"


Miután Jézus 40 napig böjtölt a pusztában és győztesen visszaverte az Ördög három döntő kísértését, micsoda nagyszerű kiváltsága volt az angyaloknak, hogy szolgálhatták a lefogyott és kiéhezett Jézus testi szükségleteit! (Máté 4:11).

2013. márc. 22. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!